Skip to content

Jak se dostane úhoř do nosu tuleně?

Před nedávnem obletěla celý svět fotka monachuse, tvora z čeledi tuleňovitých, s úhořem uvězněným v jeho nozdrách. Monachus, zachycený na fotce pochází z Hawaiského výzkumného centra, ale není jediným svého druhu, který něco podobného udělal.

Výzkumníci toto chování pozorovali již několikrát předtím.

“Ničeho podobného jsme si v posledních čtyřiceti letech nevšimli a to až do doby před několika lety, kdy se toto chování začalo objevovat,” vysvětlil biolog pracující v hawaiském centru Charles Littnan. Podotýká také, že pokaždé byl úhoř v pravé nozdře monachuse, přisuzuje to ale spíše náhodě.

Právě monachusové prý často loví tvory, kteří se skrývají u dna oceánu. Je tedy možné, že se úhoř do nosu tohoto tvora dostane zatímco jím monachus pátrá v písku a řasách oceánském dně. Přirozenou reakcí úhoře je snaha skrýt se, čímž se pak zasekne v nozdře.

Další možností je, že si monachus úhoře přinese jako kořist na pevninu, a ten se ve snaze zachránit si život pokusí skrýt do posledního možného úkrytu.

“Je také možné, že tor už úhoře pozřel a následně kýchl. Úhoř se tak, podobně jako strava u lidí, může v takové chvíli dostat ven jiným otvorem,” podotýká Littnan.

Z fotografie není zřejmé, zda-li monachus dokáže úhoře z nozder dostat sám, například zatřepáním hlavy, nebo zda mu úhoř v nozdrách drží příliš pevně. Pokud by tomu tak bylo, bylo by zvíře v nebezpečí.

Rozkládající se maso v nosní dutině může mít špatné zdravotní následky. Tuleňovitým se také nozdry při ponoru zavírají, což by s úhořem v nose nebylo možné. Výzkumníci proto zvíře odchytili a úhoře z jeho nozdry odstranili.

“Monachus je v pořádku, úhoř to bohužel už nezvládl,” konstatoval Littnan.

Foto: wistv.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …