Domů     Jak probíhá posledních 24 hodin před popravou?
Jak probíhá posledních 24 hodin před popravou?
5.12.2017

Čas se krátí, život plyne do finále. Poslední den odsouzence na smrti se řídí přesně danými pravidly hodinu po hodině a někdy minutu po minutě. Může si naposledy zavolat, naposledy osprchovat. Naposledy pije, zívá, sleduje oblohu.

Je to poslední všechno, závěrečné okamžiky a konec cesty. Posledních 24 hodin…

Poprava je vykonání trestu smrti, státem schválená sankce a nařízené usmrcení. Většina zemí ve světě ji sice z trestního práva vymazala (Česká republika v červnu roku 1990), ale pořád existuje dost států, které trest smrti aktivně používají.

Prvenství v počtu poprav si už delší dobu udržuje Čína, kde může jít o tisíce exekucí ročně. Pak následuje Írán (396), Irák (169), Saúdská Arábie (79) a páté jsou Spojené státy (39).

To jsou oficiální data za rok 2013. Jenže zatímco v prvních čtyřech zemích trvá doba od vynesení rozsudku po vykonání pár měsíců, maximálně pár let, ve Spojených státech čeká vězeň na svůj konec v průměru 15 let a někdy i dvojnásobek. Poslední den je pak už jenom krátký konec dlouhé cesty.

Ve věznici v Salemu čeká na smrt desítky odsouzenců.
Ve věznici v Salemu čeká na smrt desítky odsouzenců.

24 až 12 hodin

Dlouhé čekání…

Ne všichni dobře snášejí čekání na svůj poslední den. Většina prohlašuje, že by byla raději, aby už byl konec. První osobou, a vlastně i jedinou neuniformovanou, se kterou se odsouzenci v popravčím bloku mohou setkat, je vězeňský kaplan.

Jeho úkolem je naslouchat a postarat se, aby byl odsouzenec co nejvíc duševně připravený zemřít. Taky se musí zeptat: „Co chceš, aby se stalo s tvým tělem?“ Jsou to neuvěřitelně vypjaté chvíle.

„To čekání je hrozné, ale když už víte, že je to váš poslední den, máte možnost poznat zblízka dokonalé peklo,“ nechá se slyšet jeden ze sériových vrahů těsně před popravou. V některých státech je dovoleno vybrat si způsob popravy:

buď elektrické křeslo, smrtící injekci, plyn, nebo také zastřelení. To je jeden z několika benefitů před popravou. Nejlevnější způsob je zastřelení, nejdramatičtější elektrické křeslo, nejdražší pak plynová komora.

Jenom izolace na speciální buňku stojí desetitisíce dolarů. Právě popravu zastřelením si v roce 2010 zvolí v Utahu Ronnie Lee Gardner (1961–2010), prý proto, že se celý život motá kolem střelných zbraní.

Dorazí popravčí četa pěti střelců, mají pušky značky Winchester. Čtyři jsou nabité municí ráže 7.62, jeden náboj je slepý. Takže nikdo ze střelců neví, kdo vypálí smrtící výstřel. Podobné je to u injekce i elektřiny…

Popravu smrtící injekcí může sledovat určitý počet vybraných diváků.
Popravu smrtící injekcí může sledovat určitý počet vybraných diváků.

12 až 6 hodin

Izolace

Vězni odsouzení k smrti čekají na popravu v izolaci. Je to cela o rozměru 9 m², kde nemají povolené návštěvy a dozorci na ně vidí po celou dobu. Mohou napsat poslední dopisy na rozloučenou.

Někteří píšou i na poslední chvíli závěti, i když většinou stejně nemají co odkazovat. Dostanou svoje poslední komplet nové čisté oblečení a tráví svoje poslední hodiny.

Údajně bývalo zvykem, že se mohl poslední den před popravou vězeň rozloučit se svými nejbližšími. To momentálně pravidla nepovolují.

Nejbližší příbuzní (maximálně v počtu pěti) mají právo zasednout až před popravčí celu a s dalšími vybranými lidmi sledovat výkon trestu.

Tohle je plynová komora e vězení v San Quentin.
Tohle je plynová komora e vězení v San Quentin.

6 až 2 hodiny

Poslední večeře

Skoro ve všech státech Ameriky je odsouzenci dovoleno vybrat si poslední večeři. Nicméně po zkušenostech zavedou jednotlivé státy svoje finanční stropy. A tak na Floridě je limit 40 dolarů a v Oklahomě maximum 15 dolarů.

Podle deníku Los Angeles Times převládají mezi přáními nejčastěji hamburgery a především hranolky. To atentátník z Oklahomy Timothy McVeigh (1968–2001) si třeba objedná dvě pinty peprmintové zmrzliny sypané čokoládovými lupínky.

Sériový vrah Ted Bundy (1946–1989) volí steak, vejce, bramborové placky a kávu a John Wayne Gacy (1942–1994) si objedná tucet smažených garnátů, mísu smažených kuřecích stehen a půl kila jahod. Alkohol je vyloučen.

S tím, že vězeň dostane poslední jídlo ne víc než dvě hodiny od samotné exekuce, stejně všechno skončí v pitevní zprávě jako obsah žaludku. V zemích, kde vládla komunistická totalita, se takové „výdobytky“ netrpěly.

„Na Pankráci se žádná poslední přání neudělovala. Na to si tady nehráli,“ potvrzuje Aleš Kýr z Kabinetu dokumentace a historie VS ČR.

Odsouzený Gleason na výzvu posledního slova reaguje lakonicky: „Pog mo thoin (z gaelštiny, polib mi pr…)!“
Odsouzený Gleason na výzvu posledního slova reaguje lakonicky: „Pog mo thoin (z gaelštiny, polib mi pr…)!“

2 hodiny do popravy

Červený telefon

Většině odsouzených se z tohoto světa odejít nechce, byť u soudu prohlašovali, že očekávají trest smrti, a někteří jej dokonce vyžadují. Když se však přiblíží poslední hodina, názor i chování mění. Do poslední chvíle upírají vytřeštěné oči na červený telefon.

Jen odtud může přijít „guvernérská“ záchrana. Telefon ale většinou mlčí. Nezazvoní. Většina odsouzených se smiřuje s faktem, že jejich život končí, a prosí za odpuštění, jako Chadwick Banks (1971–2014):

„Velmi lituji bolesti, kterou jsem vám všem způsobil!“ Často se v posledních slovech objevuje prosba k Bohu. Jsou však tací, kteří místo omluvy spíše popohánějí dozorce, aby to celé urychlili.

Vedení věznic ve státě Ohio se proto rozhodne poslední slova cenzurovat. Třeba Michael Beuke (1962–2010) recituje víc než čtvrt hodiny biblické verše.

Foto: pinterest, archiv
Související články
Svět zločinu
Hrůzné týrání: Matka v alkoholovém opojení ukousne své dceři ret
V září 2015 v ruském městě Revda napadne Ludmila Spesivcevová (38) svou postiženou dceru Katyu a ukousne jí část rtu. Opilá matka nechá dítě čtyři dny bez lékařské pomoci, což vede ke zhoršení zranění. Případ odhalí závažné nedostatky v péči a přístupu k rodinám s postiženými dětmi. Ludmila je nakonec odsouzena na 4 roky v […]
Svět zločinu
Chladnokrevná vražda matky: Vrah se vymlouvá na tmu
V listopadu 2013 došlo ve Štarnově k chladnokrevné vraždě 80leté ženy, kterou zabil její syn Leopold Ťuka. Ten se před soudem obhajuje tím, že ve tmě nemohl mířit a zbraň použil omylem. Vztahy v rodině však byly dlouhodobě napjaté, což dosvědčují svědci incidentu. Soud ho uznává vinným z vraždy a nedovoleného ozbrojování a uděluje mu […]
Svět zločinu
Sexuální predátoři loví ve smečce
Dívka cítí, že jí srdce buší až v krku. Pokusí se křičet o pomoc. Čísi zpocená dlaň jí překryje ústa. Další ji chytí za stehno. Marně se snaží odrážet chtivé ruce násilníků. Rojí se kolem ní jako hejno agresivních sršní. Hrubě z ní strhávají oblečení. To nejhorší má ale teprve přijít. Znásilnění patří mezi vůbec […]
Svět zločinu
Trojice podnikavců rozjíždí marihuanový byznys
Rostliny s podivnými „javorovými“ listy si se zálibou prohlíží trojice mužů. Je to jejich chlouba. Brzy je sklidí, usuší a prodají. Mají na to přece plán! Podle něj vydělají miliony korun a budou bohatí. Ale nedávají si pozor na podezřívavé oči sousedů, které vidí všechno. Před soudem v Hradci Králové stane v září 2018 tříčlenný gang. Všichni […]
reklama
historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz