Skip to content

10 nesmyslů, kterým možná věříte i vy!

V nejistých dobách se mnozí lidé uchylují k pavědám či k hledání tzv. vyšších duchovních principů. Péče o ducha je prospěšnou věcí, ale v této oblasti se důvěřivější lidé mohou stát kořistí podvodníků bažících ať už po moci, nebo po penězích.

V éře internetu je mnohem snadnější nesmyslné myšlenky šířit, a proto počet jejich zastánců narůstá.

Astrologie sice v dávných dobách pomohla k poznání vesmíru, v současnosti to je jen směska šarlatánství a manipulace, která se na oko tváří jako věda. Žádná z vědeckých studií její účinky neprokázala.

Žádné vesmírné těleso nemůže mít vliv na osobnostní charakteristiky lidí, ani na jejich osud. Navíc je otázkou, proč astrologové využívají třeba Pluto a nikoliv podobné trpasličí planety jako Makemake, Haumea či Eris.

Kromě toho vesmír je dynamický systém, hvězdy se v něm neustále pohybují, a tak souhvězdí rozhodně nejsou stabilní záležitostí. Ostatně, už nějakou dobu se v ekliptice pohybuje souhvězdí Hadonoše.

Boj proti očkování se stal hitem moderní doby. Vakcinace má údajně přinášet jen zisky farmaceutickým firmám a obyčejným lidem naopak škodí. Přitom právě očkování zlikvidovalo neštovice a omezilo výskyt dalších chorob, třeba dětské obrny.

Naopak, nižší proočkovanost populace vede třeba k nárůstu onemocnění spalniček, jak o tom svědčí čísla například ze Švýcarska.

Svobodné rozhodování o očkování dětí je rizikové, protože je vzhledem k možnosti rozšíření dané choroby ohroženo právo na zdraví ostatní populace. O těchto věcech mají rozhodovat lidé s kvalifikací a odborností.

Podle některých názorů mají mít farmaceutické firmy pro vyvolené k dispozici i univerzální lék proti rakovině, přičemž šiřitelé těchto smyšlenek neberou v potaz fakt, že každé nádorové onemocnění se chová rozdílně.

Fluoridace vody je jednou z konspiračních teorií. Tvrdí, že do vody, kterou pijeme, se přidává fluor, který poté ovlivňuje lidské myšlení. Člověk se stává manipulativnějším a snáze třeba podlehne útokům reklam.

Skrze chemikálie ve vodě pak vlády ovládají obyvatelstvo. Je pravda, že fluor se do pitné vody přidával, slibovalo se od něj snížení kazivosti zubů v populaci. Pražané fluor ve vodě nemají již od roku 1988, kdy došlo k havárii v podolské vodárně.

Poté se s fluoridací přestalo v celé zemi, zejména z ekonomických důvodů. Jinde ve světě se ovšem fluor do vody přidává dodnes, například v Irsku ji pije podle statistiky OECD 73 % obyvatel. Vzhledem k tomu, že právě Irové patří k tahounům inovačních technologií v EU, fluoridace vody je zřejmě neohlupuje…

Homeopatie je léčebnou metodou používající zvláštní postupy. Pacient je léčen prakticky nulovou dávkou takové látky, jejíž požití u zdravého jedince způsobuje příznaky podobné příznakům choroby. Tak malé množství látky však nemůže mít na organismus vliv, samotná metoda vyvolává spíše placebo efekt.

Největším rizikem homeopatie je fakt, že při čekání na domnělé účinky dojde k zanedbání klasické léčby, čímž může být zdraví pacienta nenávratně poškozeno. Česká lékařská společnost J. E. Purkyně nepovažuje homeopatii za postup v souladu s lege artis (podle pravidel umění lékařského) a neuznává ji.

Vědecká tvrzení týkající se homeopatie jsou nevěrohodná a neslučitelná s tím, jak funguje klasická chemie i fyzika.

Chemtrails. Stopy po letadlech na obloze obsahují tajnou látku, která má negativní vliv na plodnost lidí či dokáže ovládnout lidskou mysl! Tak to je jedna z nejoblíbenějších konspiračních teorií. Přitom je to tak prosté, že i student střední školy tuto hloupost vyvrátí.

Kondenzační stopy za letadly na bezoblačném nebi jsou zcela přirozeným důsledkem promíchávání chladného vzduchu o relativní vlhkosti pod 100 % s horkými produkty spalování leteckého benzinu.

Lunární podvod. Američané nikdy na Měsíci nepřistáli, vše bylo natočeno v televizním studiu a je to jeden veliký podvod. I to se lze dočíst na internetu. Důkazů o přistání lidí na Měsíci je mnoho, silnými teleskopy ze Země lze dokonce najít vlajky, které tam zanechali.

A nechal by si v době soupeření studené války Sovětský svaz, jehož sondy létaly kolem Měsíce, uniknout možnost znemožnit Američany? Asi těžko…

Numerologie je podobný případ jako astrologie. Čísla fascinovala lidi odjakživa a leckdo jim dodával magickou moc. Každé číslo má mít podle numerologie vliv na určitou charakteristiku člověka. Různé složité matematické výpočty jí dávají zdání vědeckosti, ve skutečnosti však numerologům slouží ke snadnému zisku.

Rumpologie. Věštci jsou nesmírně vynalézaví. Věští z kávové sedliny, z karet nebo z křišťálové koule. A také ze záhybů lidského těla na hýždích či z jejich prohmatu. Této kuriózní metodě se říká rumpologie a prosazuje ji například matka Sylvestera Staloneho Jackie.

Podle ní mezera mezi půlkami koresponduje s rozdělením hemisfér lidského mozku. Ze zadnic svých psů údajně předpověděla i výsledek prezidentských voleb v USA. Obrázek nechť si udělá každý sám…

Vesmírní lidé jsou nesmírně hodní, duchovně vyspělí a s naší civilizací to myslí upřímně. Vesmírní lidé disponují ohromnými kosmickými plavidly a v případě nouze jsou schopni lidstvo zachránit. Existují dokonce lidé, kteří tvrdí, že se s touto vyspělou rasou setkali.

Nejedná se o nic jiného než o sektu, která navíc musí být velmi zklamaná. Podle fantazie jejích členů mělo už několikrát dojít k evakuaci pozemšťanů a ta stále nepřichází a nepřichází… Mezi jejich nejpodařenější kousky patří petice za zrušení strašidel.

Zpochybňování holocaustu. Existují tisíce svědectví i tisíce studií z řad renomovaných historiků. Přesto se stále nachází pár jedinců, kteří tvrdí, že holocaust se nikdy nestal, že šest milionů Židů během druhé světové války o život nepřišlo.

Důvody jejich tvrzení? Chtějí na sebe upozornit, tak jednoduše přijít i k penězům, v neposlední řadě hraje roli v jejich chování tupý antisemitismus a hloupý rasismus.

Foto: Pinterest, Wikipedia, Pixabay, All That Is Interesting, Science, Weizmann Institute of Science, Passport Health
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Děsivá místa: Koncentrák pro kojence
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Koncentrák...

Děsivá místa nemusí být jen protkaná záhadnými...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Z ošklivého káčátka se labuť nestala
skutecnepribehy.cz

Z ošklivého káčátka se...

V pubertě jsem často zírala...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Pohřebiště Chauchilla: Záhada vlasatých lebek
enigmaplus.cz

Pohřebiště Chauchilla:...

Město Nazca v Peru je především...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...