V arteterapii není potřeba, abyste oplývali bůhvíjakým talentem. Důležitější je chuť, fantazie a odvaha projevit se.
Obrazy nás provázejí po celý život. Nejen ty přivěšené na zdi, ale také naše vnitřní obrazy – jako jsou například sny přicházející ve spánku. Mohou nám být příjemné, nebo se nám nelíbit, nebo nás dokonce děsit a strašit.
Ve svých představách si vytváříme obrazy toho, jak bude vypadat náš život, důležitá životní událost, jako například svatba.
V arteterapii se vizuální tvorbě dostává stejné pozornosti jako řeči. Je toho totiž tolik, co slovy vyjádřit nelze a jednou z dalších možností, jak dostat obsah ven z naší mysli, je kreslit.
Přestože je arteterapie poměrně mladým oborem, samotná terapeutická hodnota umění je uznávána již delší dobu.
Průkopníky arteterapie byli většinou výtvarníci, kteří prošli psychoterapií a hledali možnosti propojení výtvarného působení s psychoterapeutickými postupy a jejich uplatnění v léčbě.
Léčba i pouhé uvolnění
Arteterapie je jednou z podob psychoterapie. Je to jeden ze způsobů, jak poznat sám sebe, otevírat a sdílet svá niterné témata a potíže. Také skrze ni můžeme problémy řešit a posouvat se v osobním rozvoji.
Arteterapie pak pomůže navodit psychickou pohodu a tím zlepšit psychickou kondici, pozitivní emoce a energii, zneutralizovat působení stresu, zlepšit komunikační schopnosti. Arteterapie je ale i způsob relaxace.
Nemusíte skrze ni jen intenzivně poznávat sami sebe. Je to i odreagování, prostě jen na chvíli přeladit.
Třeba tvorba mandaly (kruhového obrazce) automaticky uvádí organismus do klidnějšího stavu a je jedno, jestli ji kreslíte, nebo třeba tvoříte z šišek a klacíků někde v přírodě. Arteterapii lze dělat i při životní krizi či při práci s traumatem.
Pokud se naučíte techniky, které vám pomáhají, můžete se k nim vracet sami, kdykoliv je potřeba. Sami sobě tak můžete být terapeutem kdykoliv si vzpomenete.
Co řeknou barvy?
Při analýze výtvarného projevu si všímejte také takových vlastností barev, jako jsou hustota, intenzita, odstín. Kombinace barev může působit harmonicky nebo naopak nesouladným dojmem. Každý člověk vnímá barvy svým osobitým způsobem.
Každá barva má svou psychickou hodnotu a obliba určité barvy může vypovídat o tom, co se děje v nitru člověka. Všechny barvy jsou dobré a my se cítíme lépe s určitými barvami v určitou dobu.
Jak si obraz přečíst?
Když dokončíte své dílo, je následně mnoho otázek, které se dají k dílu položit. Například, jaká je nálada obrázku? Jaké ve vás obraz vzbuzuje pocity? Kde ve vašem těle tyto pocity nejvíce cítíte?
Zavřete oči a znovu je otevřete. Jaká první věc zaujme na obrázku vaši pozornost a proč? Vyberte si dvě či tři postavy nebo věci na obraze a vymyslete příběh. Co si tak říkají? Jakou mají minulost? Jak se na obraz dostaly? Chybí něco na obraze? Co to je?
Proč to chybí? Co je uprostřed obrazu? Proč je to to hlavní? Co je nahoře? Tento prostor značí vaše ideály, vize, cíle. Co je dole? Spodek obrazu je část reality, země, skutečnosti, toho, co nám je oporou. Co je nalevo?
Tato část je pro minulost, jedná se o nevědomou část mysli. Co je napravo? Tato část je pro budoucnost, pro to, co je vědomé. Každá odpověď nějak souvisí s vámi a vašimi pocity, otázkami a myšlenkami. Je pouze na vás, jak si co vyložíte.
A pamatujte, že neexistuje lepší a horší způsob, jak si dílo vyložit. Je to na vás, kam se pustíte a otevřete se výkladům a interpretacím. Podvědomí se tak skrze tvorbu „nevyvalí“ celé naráz a náhle.
Postupně můžete tvořit a dostávat se dále, otevírat nevědomé vzorce, které v sobě nosíte. V arteterapii jde především o komunikaci se sebou samým.
Jak terapie probíhá?
Arteterapie může probíhat ve skupině i individuálně s terapeutem. Také sami sobě můžete být terapeutem a tvořit sami. Každá z forem má svá specifika.
Ve skupině je skvělé, že každý má svůj specifický pohled a přístup a mohou se posunout věci, které by nám samotným trvaly daleko déle.
S terapeutem samotným můžete utvořit intimnější prostředí, ale proces nemusí být tak hravý a dynamický. Pokud budete tvořit sami, výhodou je nezávislost. Postupně můžete zkoušet různé techniky a nacházet ty, které vás baví a jsou nejvíc přínosné.
Arteterapie ve skupině či s terapeutem trvá obvykle 60 minut a můžete se při ní sebevyjádřit kresbou, koláží nebo výtvorem z hlíny či papíru. Vezměte si třeba vodovky nebo pastelky a volně tvořte.
Můžete tvořit úplně abstraktně, jen nechat pocity plynout, nebo si můžete problematiku schematicky rozkreslit a načrtnout. Je to jen na vás. Nezáleží, jak bude dílo esteticky působit – podstatný je samotný proces tvorby.