Že je obezita pro lidské tělo nepříznivým faktorem, je obecně známo, mnozí specialisté ji dokonce označují za epidemii 21. století. Nová studie ze začátku roku 2021 se zaměřila na její propojení s neurodegenerativními nemocemi.
Konkrétně jde o spojitost mezi nadměrnou tělesnou váhou a Alzheimerovou chorobou, s níž je spojena také demence.
Právě demence v současné době po celém světě postihuje zhruba 50 milionů lidí a vědci se obávají, že počet takto nemocných bude v průběhu let rapidně stoupat. V České republice je lidí s demencí cca 150 tisíc.
Žít zdravě se vyplácí
Studii prováděli vědci z University of Sheffield v britském Sheffieldu, kde byl sestaven mezinárodní tým odborníků. Podle vědců je proto důležité včas začít dodržovat zdravou životosprávu. „V boji proti této nemoci hraje důležitou roli prevence.
Je třeba podotknout, že tato studie netvrdí, že obezita způsobuje Alzheimerovu chorobu, ale ukazuje, že nadváha je další zátěží pro zdraví mozku a může průběh onemocnění zhoršit. Je pozdě vyčkávat s hubnutím až do šedesáti let. Důležitá je prevence.
Musíme na zdraví mozku začít myslet mnohem dříve. Vzdělávání dětí a adolescentů ohledně rizik spojených s obezitou je zásadní,“ uvedla hlavní autorka studie Annalena Venneriová.
Obezita na obtíž i ve stáří
Výzkumníci se zaměřili na vliv, který by mohla mít obezita na průběh neurodegenerativního onemocnění, jakým je právě Alzheimerova choroba, která je spouštěčem demence.
Z výsledků jednoznačně vyplývá, že obezita skutečně může mít vliv na rozvoj demence u lidí s mírnými poruchami, ale i u zdravých jedinců, kde přispívá ke zranitelnosti nervové tkáně.
Normální váha může naopak u lidí s mírnou formou nemoci napomoci zachovat zdravou strukturu mozku.