Skip to content

Jak fungují 3D tiskárny?

3D tisk se dnes těší stále větší oblibě a je už dostupný i běžným lidem. Tímto způsobem už není problém vyrobit jakýkoliv nástroj. Největší potenciál má přitom 3D tisk v lékařství nebo v leteckém a automobilovém průmyslu.

Počátky 3D tisku spadají do roku 1986, kdy si Chuck Hull (*1939) patentoval technologii stereolitografie, spočívající v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV záření. Předměty se vytvářejí přidáváním jednotlivých vrstev materiálu.

Jak funguje 3D tiskárna?

1) 3D modely se vytvářejí pomocí CAD softwaru nebo se používá 3D skener, který věc reálně naskenuje a přenese ji do digitální podoby.

2) V počítači se pak 3D model musí převést do správného formátu. Zároveň se zde nastavuje, jak bude výsledný předmět velký nebo jaký typ materiálu (plast, kov) se pro výrobu použije.

3) V závislosti na velikosti a složitosti tisknutého předmětu pak proces výroby trvá (od pár minut až po několik hodin).

Proces trvá od pár minut až po několik hodin.

Využití

Letectví a automobilový průmysl

Díky technologii 3D tisku lze vyrobit jednotlivé součástky, a to efektivně a bez zbytečného odpadu. Vyrábí se tak například díly leteckých motorů. Tisk snižuje hmotnost výrobku, zjednodušuje jeho design a urychluje výrobu.

Z 3d tisku se vyrábí například letecké motory.
Lékařství

Tímto způsobem by jednou mohly být vyráběny různé části těla, a to pacientovi doslova na míru. Vědcům se už podařilo vytisknout ucho, ale také některé kosti či svaly, jenže testy zatím proběhly jen na myších.

Ačkoliv je tato technologie zatím v rané fázi vývoje, mohla by v budoucnu znamenat velký pokrok v transplantaci částí těla i orgánů.

3D tisk bude v lékařství nenahraditelný.
Spotřební zboží

Dnes si lze pomocí 3D tiskárny vytisknout i jídlo. To by našlo uplatnění především při vesmírných cestách. Doma se dají vyrobit i funkční hudební nástroje a další domácí potřeby.

Popis tiskárny

Tisková hlava Taví materiál a vytlačuje ho ven tenkou tryskou. Uvnitř hlavy je vlákno, izolované pouzdro a topná spirála. 3 osy Na rozdíl od inkoustové tiskárny se mechanismus 3D tiskárny pohybuje po 3 osách. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho přenáší na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. Tak vzniká trojrozměrný objekt. Zásobník Vytlačený materiál se dostává na desku, na které z něj postupně vzniká model. Tisk Materiál se tiskne v tenkých vrstvách. Po dokončení se chemicky ošetří a jeho povrch se vyhladí. 3D struny „Náplně“ do 3D tiskáren, nejčastěji vyrobené z PLA – přírodní plast (pružný a křehký materiál) nebo ABS – termoplast na bázi oleje (vyšší pevnost, pružnost a odolnost)
Foto: Shutterstock.com, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …