Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země.
Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby.
Druhý zářijový den toho roku došlo v jedné z laboratoří Kalifornské univerzity k historické události. Za přítomnosti asi dvacítky lidí byly pomocí pětimetrového kabelu propojeny dva počítače. Oba stroje si posléze mezi sebou začaly vyměňovat data. Základ sítě sítí byl právě položen.
Tak vznikla síť Arpanet, předchůdce dnešního internetu. Celý nápad vzešel z potřeb Agentury ministerstva obrany pro výzkumné projekty (DARPA), jež vznikla v roce 1957 v reakci na vypuštění sovětského Sputniku.
Arpanet sloužil až do roku 1990, v té době však již rozvoj počítačové sítě byl k neudržení. V roce 1985 americká nadace National Science Foundation začala budovat vysokorychlostní síť NSFNET určenou pro akademickou sféru.
Na počátku 90. let NSFNET převzal roli Arpanetu jako páteřní sítě internetu a později se otevřel i pro komerční užití.
V roce 1989 pak Brit Tim Berners-Lee vytvořil pro evropskou organizaci pro jaderný výzkum CERN první návrh informačního systému umožňujícího vzájemně propojit dokumenty umístěné kdekoliv v síti internet.
Dva roky na to pak opět Tim Berners-Lee představil svůj HTML editor a zároveň prohlížeč internetových stránek s názvem WorldWideWeb.
A když CERN v roce 1993 uvolnil patent na systém sdílení informací pomocí webových stránek provázaných hypertextovými odkazy, cesta internetu do světa byla otevřená.
V roce 1994 studenti Stanfordovy univerzity Jerry Yang a David Filo vytvořili stránku, z níž se později vyvinul úspěšný vyhledávač Yahoo! V tom samém roce byl vytvořen internetový prohlížeč Netscape Navigator.
Z počátku byl velmi populární, ale podobně jako Yahoo! ani on neodolal nástupu konkurence.
Navigatoru se stal osudným nástup prohlížeče Internet Explorer od společnosti Microsoft. Zato v roce 1995 vzniklá stránka eBay, tedy něco na způsob virtuální aukční síně, je oblíbená dodnes.
V následujícím roce izraelská firma Mirabilis vytvořila program ICQ umožňující takzvaný instant messaging, tedy odesílání a přijímání zpráv v reálném čase.
V roce 1998 vzniká v Kalifornii společnost Google a o tři roky později pak encyklopedie Wikipedie, do které může přispívat každý uživatel internetu.
Na začátku nového tisíciletí se také objevuje program Skype umožňující bezplatné telefonování a také prohlížeč Firefox.
V současnosti využívá internet téměř 40 % celosvětové populace. Současný internet umožňuje lidem mailovat, blogovat, sdílet videa přes Youtube, vyměňovat si informace přes Twitter nebo se virtuálně scházet na společenských sítích typu Facebook.
Internetoví surfaři mohou také z pohodlí domova cestovat po světě, třeba například pomocí aplikace Google Earth.