Skip to content

Indická pevnost Bhangarh: Domov tisíce duchů?

Indie je země s bohatou historií a mytologií a především s bezpočtem záhad a tajemných míst, které se na jejím území ukrývají. Legendami opředená pevnost Bhangarh v indickém Radžasthánu patří bezpochyby mezi ty nejstrašidelnější.

Podle historických záznamů se dějiny pevnosti a osídlení kolem ní začínají psát v roce 1613. Legendy však tvrdí, že je stavba ještě o půl století starší a naznačují, že byla prokleta hned dvakrát. Podruhé čarodějem jménem Singhiya, který se snažil s pomocí kouzla získat krásnou princeznu.

To se mu však nepodařilo. „Čaroděj byl rozhořčen a nad městem prý vyslovil kletbu. Mnozí věří, že jeho duch v nešťastném městě dosud straší. Jak jinak by se tam mohly v takové míře projevovat paranormální aktivity?“ ptá se ve své knize český záhadolog Karel Kýr.

A že v pevnosti straší, věřili i předci dnešních Indů. Už v první polovině 18. století se prý tradovalo, že pevností obchází přízrak v plášti a že se v ní ztrácí lidé. Poslední záznamy o osídlení pevnosti pochází z roku 1783.

Právě v tom roce prý z lokality odchází poslední lidé. Vyhnala je skutečně kletba, nebo za tím byl spíš mor, jak se domnívají někteří historici?

Opravdu se v pevnosti zdržují duchové mrtvých?

Trpí tam přízraky?

Od té doby se po celé Indii šíří nejen obě zmíněné legendy, ale také příběhy o setkání s duchem, či zprávy o podivných zvucích a světlech, které lze v ruinách pevnosti pozorovat. Mnozí lidé hovoří o až nepřirozeně tísnivém pocitu a mrazení, které v pevnosti zažili.

Někteří psychotronici navíc tvrdí, že mezi zdmi lze cítit utrpení tisíců lidí. Prý jde o oběti útoku Mughalů (mocná říše, která v oblasti působí od 16. století – pozn. redakce), který tam proběhl před několika sty lety.

Mezi obyvateli nedalekých vesnic panuje přesvědčení, že každý, kdo v pevnosti po setmění zůstal sám, už se nikdy nedostal ven. Přesto to v minulosti zkoušeli především turisté a nebojácní lovci duchů.

Strávit mezi ponurými zdmi noc se před několika lety rozhodla například skupina přátel z Jaipuru. Po sérii strašidelných zvuků, ženského křiku a zpozorování děsivého stínu, však zhruba o půl jedné všichni utekli.

Známý je i zážitek Inda Masooma Bhargava, který pevnost navštívil jako dítě se svým otcem. Podle něj tam potkali přízrak starého muže, který s nimi dokonce rozmlouval. „Zatímco legendy nevypadají o moc víc než fantazijní příběhy, zvěstí o jevech bylo už tolik, že se Společnost pro archeologický průzkum Indie rozhodla umístit u vchodu do pevnosti ceduli, která zakazuje vstupovat tam v noci,“ hovoří o vyústění těchto zkušeností americká záhadoložka a publicistka April Holloway.

Fotografií, které údajně zachycují něco nadpřirozeného, tu bylo vyfoceno mnoho.
Foto: www.blissofindia.com, ghostwatch.net, bhangarh.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …