Šedou socialistickou přítomnost od vysněného západního lesku dělí výloha. Před ní se houfují fronty a veksláci, za ní je vábivý dotek plný zahraničního alkoholu, oblečení, elektroniky, kinder vajíček a intimsprejů. Importovaný Západ na dosah ruky má jméno TUZEX, a dnes se značka vrací…
TUZemský EXport je fenomén doby. Ostrov přepychu, hutná koncentrace západního životního stylu v materiálně řídkém socialistickém Československu.
Je to jediné místo, kde se dá sehnat vše, a zároveň jediná síť obchodů, kde se nesmí platit korunami. Luxusní mikrosvět s materiálním rájem má vlastní oběživo. Valuty zahraničních měn anebo bony.
Oficiálně se jim říká „odběrové poukazy podniku zahraničního obchodu TUZEX“ a stejně oficiálně se směňují v poměru 1 :
1. Jenže dostane je jenom ten, kdo pracuje v zahraničí nebo v zahraničním obchodu, kde se plat převádí ve valutách na tuzexové konto, a majitel si pak může vybírat buď přepočtené koruny, nebo právě bony. A bony jsou tím, co otevírá dveře do Tuzexu.
Kdo se k poukazům nedostane, zbývá mu směnit je u veksláků: 1 bon se ve zlatých osmdesátých letech prodává za 5 korun (jinak se řídí podle kurzu).
Obchod pro vyvolené
Tuzex funguje na dvou principech: na dovozu a vývozu. Nakupuje zboží z celého světa a pak také zboží od domácích výrobců, kteří ho dělají přímo pro Tuzex. Tehdy se do obchodů nechodí něco kupovat, ale shánět. A zahraniční zboží se shání jenom v Tuzexu.
Drtivá většina lidí nemá šanci valuty sehnat, a kdo to štěstí má, musí je podle devizového zákona do 14 dnů od jejich nabytí převést na tuzexové poukázky. Tuzexové koruny mají hodnotu 0,50; 1; 5; 10; 20; 50; 100 a 500 TKčs.
Čechoslováci za ně kupují kdeco – západní spotřební elektroniku, potraviny, kosmetiku i auta. Jde o zajímavé modely ze Švédska (Volvo 360GL, SAAB 99), modely z Británie Ford Cortina a Austin Allegro nebo bestsellery 80. let Fiat Uno a Ford Escort.
Tehdy (v roce 1988) přijde Škoda Rapid 136 R na 17 460 bonů, Lada 2107 stojí 21 600 bonů, Fiat Uno 38 700 bonů. Čechoslováci berou průměrný plat 3 500 Kčs a benzin stojí 8,80 Kčs/litr.
Královsky se baví
V republice vznikne dost schizofrenní situace. Na jednu stranu je Tuzex legální, protože stát potřebuje valuty a peníze z prodeje zahraničního zboží. Avšak morálně je nakupování západního zboží minimálně pochybné.
Korunu tomu nasazují ilegální veksláci, soukromí bankéři, u kterých směňuje koruny za bony většina zákazníků. „Bony? Nějaký bony? Za bůra…?“ Nejdou přehlédnout.
Postávají hodiny před Tuzexy, mají kožené bundy, trička s krokodýlem nebo třemi pruhy a pravé levisky. Na hlavě trvalou a pod ní v létě sluneční brýle. V občance mají razítko ze zaměstnání, které za ně dělá někdo jiný.
Kupují tvrdou měnu od turistů a Čechoslovákům vzápětí prodávají bony. Žijí ze zisku z rozdílu a žijí si královsky.
Režim je chce
Když je chytnou, jsou v maléru. Oni je ale moc nechytají, protože poškozování devizového hospodářství se dokazuje těžko, a pochůzkáři si občas chtějí v Tuzexu taky něco koupit, tak dělají, že nic nevidí.
Navíc veksláky „potřebuje“ i režim, protože zmírňují nespokojenost obyvatelstva s nefungujícím trhem, a navíc bez jejich „vekslu“ by obraty v tuzexových prodejnách byly o desítky procent menší. A že to byly významné částky!
Jenom v roce 1988 dělal obrat Tuzexu 250 milionů dolarů. V tom roce stojí v celé ČSSR 170 prodejen, kde se prodá na 60 000 televizí, 30 000 videorekordérů a přehrávačů nebo 10 000 osobních počítačů!
Všechno ale padne s rokem 1989. Obchodům bez konkurence najednou konkurence přibude. A masivní. Po klidné sametové revoluci se ve stejné tichosti promění i Tuzex.
Od 1. července 1992 prodává zboží už normálně za koruny, třebaže to většina lidí ani nepostřehne, a vekslákům zbudou doma tisíce papírků na vyhození. V roce 1998 představuje účetní ztráta 120 000 000 korun a v březnu se značka dostane do likvidace. Dnes se značka vrací, ale bude stát na jiném principu.
Dnes nabízíme… (1988)
Kinder vajíčko s překvapením 0,5 bonu
Pravá švýcarská čokoláda 2 bony
Tvrdé sparty 2 bony
Videokazeta TDK (90 minut) 10 bonů
Džínové kalhoty od 110 bonů
Škoda Rapid 136 R 17 460 bonů
Opel Kadett 39 000 bonů
(U veksláků se bony měnily kurzem 5:1)