Skip to content

I.CA: Chrání data a peníze před elektronickými lupiči

Tento článek je reklamním sdělením

Od doby, kdy elektronické loupeže citlivých dat či bankovních kont vypochodovaly z pláten kin a sci-fi románů do reálného života, je ochrana elektronické komunikace prestižní záležitostí bank i státní správy.

První certifikační autorita, a.s. (I.CA) je českou společností, která se bezpečností elektronické komunikace začala zabývat již před dvaceti lety. Dnes je v této oblasti českým i evropským leaderem a její technologie využívají největší bankovní domy, nemocnice i státní instituce.

Elektronický podpis proti podvodníkům

Ing. Petr Budiš, Ph.D., generální ředitel I.CA.
Ing. Petr Budiš, Ph.D., generální ředitel I.CA.

I.CA vznikla v době, kdy se elektronická komunikace začala prosazovat do podnikání v Česku. Bylo to v éře kuponové privatizace a držitelé akcií s nimi začali obchodovat. „A protože se tyto obchody uskutečňovaly ve vysokých finančních objemech, hrozilo velké riziko podvodů. A tak bylo potřeba vymyslet technologii, která by zajistila bezpečnost těchto obchodů na stejné úrovni, na jakou jsme zvyklí z bankovnictví. A tak jsme přišli s technologií elektronického podpisu, která bezpečnost těchto transakcí umožňovala,“ vysvětluje Ing. Petr Budiš, Ph.D., generální ředitel I.CA.

Bezpečně i s mobilem

Takto fungují technologie I.CA v praxi.
Takto fungují technologie I.CA v praxi.

Nebyla to však snadná cesta. V roce 2000 začala I.CA své služby nabízet na otevřeném trhu. „Prvních 16 měsíců jsme nabízeli naše služby a řešení firmám bez jediného úspěchu. Ale čas hrál pro nás. V té době se totiž začaly objevovat první kanály elektronického bankovnictví. A současně s nimi i první útoky na tyto kanály. A najednou začal být o naše služby zájem,“ říká Petr Budiš. V roce 2000 současně vstoupil v platnost Zákon o elektronickém podpisu a ten byl postupně zaveden i do elektronického bankovnictví, a to i v jeho mobilní podobě. I.CA se tak díky technologickému předstihu stala ve svém oboru leaderem nejen na českém, ale i evropském trhu. Ať již jde o elektronické certifikáty, časová razítka, technologie používané v čipových kartách a v poslední době i v projektu elektronického podpisu v mobilním telefonu.

Staví elektronické domy

Technologie I.CA chrání stovky tisíc bankovních účtů i citlivých dat v ČR i po celé Evropě.
Technologie I.CA chrání stovky tisíc bankovních účtů i citlivých dat v ČR i po celé Evropě.

„Snažíme se být první a v našich technologiích tak rychlí, aby nás konkurence nestihla kopírovat. Nejvíce zákazníků máme v sektoru bankovnictví, kde máme tu výhodu, že díky vlastnímu týmu vývojářů stavíme naše produkty modulárně. Jako cihly, ze kterých postavíme dům. A když náš klient řekne: ,Je to dobré, ale chtěl bych ještě jedno okno a terasu,´ tak jsme schopni na tyto změny pružně zareagovat,“ pokračuje Petr Budiš. V čem tedy tkví hlavní přínos elektronického podpisu a dalších technologií I.CA? Občané chtějí bezpečně komunikovat s bankou a přitom neztrácet čas chozením na pobočky. Anebo obchodovat na internetu a získat důvěryhodným způsobem smlouvu. Či komunikovat se státní správou a nechodit přitom na úřady. Ale současně předávat osobní informace tak bezpečným způsobem, aby se jich nikdo nepovolaný nezmocnil. 

Čipové občanky pod kontrolou

To samé platí i pro občanské průkazy s čipem, které mají od příštího roku postupně nahradit ty stávající. Čip umožňuje nahrát data pro tvorbu elektronického podpisu. Dnes je však reálně používaný jen jedním procentem vlastníků. Je to i proto, že pro občany stále neexistují v dostatečném množství zajímavé a použitelné aplikace umožňující využít výhody elektronického podpisu. „To, co však bude limitovat využití občanského průkazu s čipem, je skutečnost, že jeho vložením do čtečky na úřadě nad ním ztrácím kontrolu. Pro mne jako vlastníka osobních údajů umístěných v čipu je přitom nanejvýš důležité chránit svou identitu. Softwarové řešení, které prosazujeme my, spočívá v principu, abych svou občanku měl, například díky aplikaci v tabletu či mobilu, po celou dobu komunikace se státní správou plně pod svou kontrolou,“ dodává ředitel I.CA.

Více informací naleznete na: http://www.ica.cz

Článek vznikl ve spolupráci se společností I.CA. Foto a schéma: archiv I.CA
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …