Skip to content
reklama
reklama

Husitský hejtman Ondřej Keřský z Římovic si živobytí opatřoval loupežemi

„Pryč s tím zemským škůdcem!“ vykřikne kdosi a přihlížející dav souhlasně zamručí. Pacholek právě přivádí zajatce. Lupič pochází z urozené krve a kat už si na něj brousí meč. Za chvíli ukojí hlad srocených čumilů po krvi.

Jednou ranou oddělí hlavu slavného husitského hejtmana od těla.

„Raději bojovat než se starat o rodinné statky,“ míní mladý šlechtic Ondřej Keřský z Řimovic (†1446). V žilách mu koluje neklidná krev a u radikálních táboritů se cítí jako ryba ve vodě. Neztratí se mezi nimi, v letech 1428–1434 to dotáhne až na vrchního hejtmana táborské obce.

Když se radikální husité v březnu 1434 rozhodnou během obléhání katolické Plzně vydat do Norimberka na jednání s římským císařem Zikmundem Lucemburským (1368‒1437), součástí delegace má být i Keřský.

Jenže 30. března 1434 dojde k obratu ve vývoji. Přibík z Klenové (†1465) prorazí blokádu Plzně. Husité už nevidí v jednání s Lucemburkem smysl a vrátí se zpátky. Mezi husity a koalicí umírněných kališníků a katolíků se schyluje k rozhodujícímu střetu.

blank
Z vyjednávání se Zikmundem Lucemburským nakonec sejde. FOTO: Formerly attributed to Pisanello/Creative Commons/Public domain

Uteče z bitvy

S hejtmany Zikmundem z Vranova (†1434) a Janem Čapkem ze Sán (†po r. 1445) vede Keřský 30. května 1434 radikály do bitvy u Lipan. Ondřej velí starotáborskému sboru. Když se odpoledne zatáhne obloha, táborští začnou pálit z houfnic.

Hejtman Diviš Bořek z Miletínka (1360/1370‒1438), který velí kališnicko-katolické straně, ale připraví nepřátelům past. Na oko začne rozpojovat hradbu vozů jako kdyby se dával na ústup. Táborské tím oklame.

Myslí si, že mají před sebou snadnou kořist, jenže Bořek jejich nájezdy odráží a převrhne část husitské vozové hrady. Bojuje se o život. Čapek a Keřský pochopí vážnost situace a na koních prchají ke Kolínu.

Zajatí pěšáci uhoří v okolních stodolách. Umírá 1300 táborských, druhá strana má jenom 200 obětí. Konec radikálního husitského hnutí znamená pro Keřského tvrdou ránu. Pro mírové živobytí není stvořený.

blank
Albrechta II. Habsburského za svého krále nepovažuje. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain

Přepadává kupce

Zikmundova nástupce Albrechta II. Habsburského (1397‒1439) nepřijme za svého krále a svoji nespokojenost s poměry vyjadřuje po svém. V roce 1435 obsadí na Čáslavsku hrady Paběnice a Červené Janovice. O obživu se postará loupením.

Když zdáli vidí, jak se do podhradí blíží kupecký vůz, počíhá si na něj zakryt křovím u cesty. Vyskočí proti němu se zbraní v ruce. „Dám vám všechno, co mám. Jenom ušetřete můj život,“ prosí kupec. Keřský ale svých loupežných výpadů neušetří ani obyvatele v okolí.

Brzy ovšem má horkou půdu pod nohama. „Roku 1440 byl na sněmu v Čáslavi, kde se jednalo o smíření mezi stranami, ale ujel odtud, boje se trestu za své loupeže,“ píše o něm Jakub Malý.

blank
V Čáslavi přijde lupič o hlavu. FOTO: H2k4/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Zajatcem bývalého spojence

Strach z potrestání Ondřeje ale nepřiměje zanechat loupežného řemesla. Lidem už dochází trpělivost. V roce 1446 už proti němu vytáhne vojsko Čáslavského kraje, které podle Malého „oba hrady (Paběnice a Červené Janovice – pozn.

red.) dobylo a Keřského samého na Janovicích jalo.“ Obklíčený lupič nemá šanci. V čele vojska stojí někdejší husitský hejtman a kněz Bedřich ze Strážnice (†1459). „Vzdejte se,“ vykřikne na něj jeho bývalý spojenec, který se teď podřídil Jiřímu z Poděbrad (1420‒1471). Keřský za svoje nepoctivé skutky přijde 22. července 1446 v Čáslavi o hlavu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Josef Mathauser/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...