Je už téměř půlnoc. Na semaforu křižovatky East Flamingo Road a Koval Lane se zrovna rozsvěcí červená. Černý automobil BMW bez poznávací značky zastavuje a čeká. Po pravé straně se k němu zařazuje bílý cadillac.
Na červené ale nezastavuje – místo toho z něj někdo začne střílet. Vrazi vystřelí na BMW celkem čtyřikrát. V křeči se tu ocitá Tupac Shakur (1971–1996), jeden z nejúspěšnějších představitelů amerického rapu a hip hopu.
Do týdne je po smrti.
Newyorčan s prořízlou pusou
Píše se rok 1996 a Tupac Shakur, vlastním jménem Lesane Parish Crooks, se opájí vlastní slávou. Miliony fanoušků ho považují za nejlepšího rapera své doby. Má přátele všude, kam se podívá.
Přestože oficiálně Tupac nepatří k žádnému gangu, rád se k jejich životnímu stylu vyjadřuje. Shakur je Newyorčan, není tedy vychován v duchu amerických gangů – přestože několik členů jeho rodiny patří k Černým panterům.
Tupac má o svém životě jiné představy a je mnohem ambicióznější. Jde si za svým cílem. Chce být slavný, bohatý a známý. V době své smrti se o svůj sen rozhodně nemusí bát.
Smlouva s nahrávací společností Death Row Records, kterou vede Marion „Suge“ Knight (*1965), Tupacův přítel a bývalý člen pouličního gangu Mob Piru, mu zajišťuje bezpečné místečko na slunci. Tupac zpohodlní a často si bere do úst i ty, o kterých by měl spíš mlčet.
Nepřítel nejen státu
Shakur není policejnímu oddělení cizí. Je obviněn z několika sexuálních obtěžování, a dokonce je načas i uvězněn. V listopadu roku 1994 je Tupac přepaden a postřelen dvěma muži. Tento incident prežije, ale pachatel není nikdy dopaden.
Právě z tohoto zločinu později Shakur obviňuje své dřívější přátele Seana Combse (zvaného Puff Daddy) (*1969) a Christophera Wallace, rozložitého rapera známého spíše jako Notorious B.I.G. (1972–1997).
Tohle obvinění zažehne roky nenávisti a urážek mezi členy dvou nahrávacích společností – Death Row Records a Bad Boys. Ani Tupacova smrt spory neřeší, ba naopak.
Vzhledem k tomu, že v době jeho smrti není možné ukázat na konkrétního viníka prstem, falešná obvinění a udání padají na všechny strany.
Poslední zápas
Tupac je nadšencem boxu, a navíc dobrým přítelem boxera Mikea Tysona (*1966). 7. září se jeho spřízněnec utkává s Brucem Seldonem (*1967). To si Shakur nemůže nechat ujít. Zápas se má odehrávat v MGM Grand v Las Vegas.
Tupaca doprovází majitel Death Row Records Suge Knight. Málokdo v tento moment ví, že je to naposledy, co vidí Tupaca veřejnost naživu.
Po zápase se Tupac dostává do křížku s představitelem gangu Crips působícím v Comptonu, Kalifornii, Orlandem „Baby Lane“ Andersonem (1974–1998).
Právě s ním má Shakur z dřívější doby nevyřízené účty, a proto netrvá dlouho a oba muži jsou v sobě.
Vražda cestou do klubu
Potyčka je brzy zažehnána a rozčilený Tupac se společně s Knightem vydávají do hudebního klubu zvaného Club 662. Jsou následováni eskortou Knightovy partičky. Kolem jedenácté večerní je zastaví policejní jednotky kvůli chybějícím poznávacím značkám.
O 15 minut později se Tupac svíjí v bolestných křečích poté, co mu tělem projdou čtyři kulky. Dvě ho zasahují do hrudníku (z toho jedna prochází jeho pravou plicí), jedna trefí stehno a další paži. Jeho přítel Knight také není ušetřen.
Do hlavy ho zasahuje šrapnel. V autě není v ten moment žádný osobní strážce, Tupac ho poslal odvézt domů svoji přítelkyni Kidadu Jones (*1974). Cadillac, ve kterém sedí Tupacův vrah, mizí z křižovatky během několika sekund.
V prach se obrátil
Shakur je po útoku převezen do Univerzitního zdravotního centra v jižní Nevadě. Zde je uveden do umělého spánku a umístěn na oddělení intenzivní péče.
Dne 13. září roku 1996 je prohlášen za mrtvého kvůli nekontrolovatelnému vnitřnímu krvácení a selhání dýchacího systému. Na to, kdo tehdy poslal Tupaca na onen svět, dodnes nikdo nezná odpověď.
Obviněnými jsou jak Orlando Anderson, se kterým měl před svou smrtí potyčku, tak Notorious B.I.G. – každý z nich má však na čas útoku spolehlivé alibi. Stejně tak jako každý člen Crips gangu. Možná že za vším stojí samotný Suge Knight.
Keefe D, strýc Orlanda Andersona, na smrtelné posteli přizná, že ví, kdo Tupaca zavraždil, ale nikdy to nikomu neřekne. On sám ostatně osudné noci také seděl v onom bílem cadillacu.
Anderson je v roce 1998 zabit během přestřelky znepřátelených gangů. Stejně jako Terrance Brown, který toho večera, kdy byl Tupac zabit, řídí cadillac, z nějž se střílelo. Tupacův vrah je tudíž zřejmě už dávno po smrti.
Biggie Small je další na řadě
Tupac však není jediným slavným raperem, který je v tomto období zabit neznámým vrahem.
Dalším je již zmiňovaný Christopher Wallace vystupující jako Biggie Small či The Notorious B.I.G. Tento raper stejně jako Tupac patří k nejopěvovanějším hudebníkům své doby. Také on nachází svou smrt při pouliční přestřelce.
A jeho vraha se rovněž nikdy nedaří dopadnout. B.I.G patří k nahrávací společnosti Bad Boys Entertainment a ani on si nebere servítky a při rapování se obouvá do gangů. Přestože si po Tupacově smrti najme několik osobních strážců, rok 1997 se mu stává osudným.
Poté, co se Biggie účastní párty v západní části Los Angeles, je 9. března 1997 zastřelen v autě. Také on je postřelen celkem čtyřikrát – pouze jedna z kulek však fatálně zasáhne játra, srdce a také plíce.
Ani okamžitý převoz do nemocnice ho nezachrání a ve čtvrt na dvě ráno je prohlášen za mrtvého. Umírá pouze šest měsíců po Tupacově vraždě. Identita řidiče tmavého vozu značky Chevrolet Impala, ze kterého střelba vychází, dodnes zůstává skryta.
Stejní podezřelí
Teorií o tom, kdo zabil Christophera Wallace, je několik. Nejkontroverznější je ta, že by za vraždou i v tomto případě mohl stát samotný Suge Knight. Ten má údajně najmout vrahy za účelem vyhrocení konfliktu mezi znepřátelenými gangy Bloods a Crips.
Situaci nezlehčuje ani fakt, že Knight má údajně spolupracovat se zkorumpovaným Davidem Mackem (*1961), členem policejní jednotky Los Angeles. Vrahem, který střílí na Wallace, má tehdy být Amir Muhammad, Mackův spojenec.
Pro nedostatek důkazů a svědků zůstává i tento případ nevyřešen. Mnoho lidí se stále domnívá, že tyto dvě vraždy byly zkrátka jen výsledek nenávisti mezi gangy Blood a Crips. Pro jiné vraždy představují dobře naplánovanou akci ze stran nahrávacích společností. Vypadá to, že si na pravdu budeme muset ještě chvíli počkat.