Domů     Hrůzné osudy trosečníků. Jak přežívali opravdoví Robinsonové?
Hrůzné osudy trosečníků. Jak přežívali opravdoví Robinsonové?
24.2.2019

Příběhy trosečníků uvězněných na pustém ostrově nebo plujících bez dostatečných zásob na širém moři, vždy fascinovaly svět. O jejich osudech vznikla řada knižních i filmových příběhů. Čí osud byl ale nejstrašnější? Komu se bez naděje na záchranu podařilo přežít nejdéle? 

1) ALEXANDER SELKIRK alias Robinson Crusoe

Jak dlouho byl trosečníkem: 4 roky a 4 měsíce

Kdy k události došlo: 1704

Kdo by neznal Robinson Crusoa, hlavního hrdinu knihy anglického spisovatele Daniela Defoa (1660–1731)? Jako předloha pro dílo posloužil skotský námořník Alexander Selkirk (1676–1721).

Ten byl po neshodách s kapitánem lodi Cinque Ports v září 1704 vysazen na pustém ostrově Más a Tierra (později přejmenovaném na Ostrov Robinsona Crusoe) v souostroví Juan Fernandéz asi 670 km od Chile.

K dispozici měl pouze mušketu, sekyrku, nůž, hrnec, Bibli a nějaké přikrývky a oblečení.

Selkirk byl zachráněn 2. února 1709 anglickou privatýrskou lodí Duke.
Selkirk byl zachráněn 2. února 1709 anglickou privatýrskou lodí Duke.

Jak přežíval?

Selkirk nejprve trávil čas na pobřeží a živil se kraby. Až později se odvážil do vnitrozemí, kde objevil divoké kozy, které mu dávaly mléko a maso, planou řepku, zelí i růžový pepř.

V noci na něj útočily obří krysy, ale podařilo se mu ochočit si divoké kočky, které ho pak chránily. Později si vybudoval z listů pepřovce obecného dvě chatrče, v jedné vařil a ve druhé spal. Často si četl v Bibli, což mu poskytovalo útěchu i zlepšovalo angličtinu.

Nehet místo jehly

Díky otci, který byl švec, byl schopen si spravit oblečení, nebo si ušít nové z kozích kůží. Jako jehlu používal vlastní nehet! Nové boty nepotřeboval, kůži na chodidlech měl dostatečně ztvrdlou. Na ostrově strávil Selkirk 4 roky a 4 měsíce.

Za tu dobu projely kolem ostrova dvě španělské lodě, ale před těmi se bývalý privatýr (korzár) raději skrýval. Zachráněn byl 2. února 1709 anglickou privatýrskou lodí Duke.

2) POSÁDKA LODI ESSEX Loď potopená velrybou

Jak dlouho byli trosečníky: 3 měsíce

Kdy k události došlo: 1820

Inspirací pro sepsání knihy Bílá velryba byla pro Američana Hermana Melvilla (1819–1891) malá velrybářská loď Essex.

Ta se vydala s 21 muži na palubě na lov vorvaňů do jižního Pacifiku, kde ji 20. listopadu 1820 napadla obří, asi 26 metrů dlouhá velryba a prorazila jí příď. Posádka se s nedostatečnými zásobami nalodila do záchranných člunů.

Nacházela se asi 3700 km západně od Jižní Ameriky. Kapitán Pollard chtěl plout k nejbližším ostrovům Markézám, od kterých je dělilo asi 1900 km. Námořníci se ale báli kanibalů, a proto se rozhodli plout až ke kontinentu.

Loď údajně potopila velryba.
Loď údajně potopila velryba.

Dočasná záchrana

Když už trosečníci téměř umírali žízní, narazili na neobydlený ostrov Henderson, který je dnes součástí Pitcairnových ostrovů. Tam našli pramen sladké vody i jídlo v podobě ptáků, krabů, ryb a rostlin. Ovšem do týdne ostrov prakticky vyjedli.

Rozhodli se tedy, až na tři členy posádky, opět vydat na moře. Během tří dnů jim však opět došlo jídlo. Jeden ze člunů, který vezl 6 námořníků, se oddělil od ostatních.

Když zemřeli první dva muži, vhodili je do moře, třetího zemřelého se ale zbylí 3 trosečníci rozhodli sníst. 18. února, 90 dní od potopení Essexu, byli na pokraji smrti zachráněni britskou velrybářskou lodí Indian.

Na koho padne los

Další člun se třemi muži se oddělil 20. ledna a jeho posádku už nikdy nikdo nespatřil. Na třetím člunu, jež vezl i kapitána, došlo jídlo 1. února. Posádka se rozhodla losovat o to, koho obětují, aby se najedli. Los padl na kapitánova bratrance.

Pollard se nabídl místo něj, ale neuspěl. Když zemřel další člen posádky, poslední dva trosečníci se živili ohlodáváním jeho kostí. Byli tak vyhladovělí a vyčerpaní, že si ani nevšimli, když k nim 23. února 1821 připlula záchranná loď Dauphin.

Přežili i trosečníci z ostrova Henderson, celkem tedy 8 námořníků. Po zbytek svého života se kapitán Pollard vždy 20. listopadu na počest svých druhů postil.

3) JUANA MARÍA Osamělá žena ostrova San Nicolas

Jak dlouho byla trosečnicí: 18 let

Kdy k události došlo: 1835

Poblíž americké Kalifornie se nachází ostrovy Channel Islands, které dlouho obývaly domorodé kmeny. Když na ně roku 1814 zavítali lovci vyder z Aljašky, zdejší obyvatelstvo zmasakrovali.

Ty, co přežili, přepravili misionáři v roce 1835 na blízkou pevninu, do zálivu San Pedro. Všechny, až na ženu později známou jako Juana María (asi 1811–1853), která zůstala na ostrově San Nicolas opuštěná, a to dlouhých 18 let.

Až v roce 1853 ji zde objevil americký dobrodruh George Nidever (1802–1883), který ji odvedl na misii do Santa Barbary. Tam však po pouhých 7 týdnech zemřela na úplavici.

Žena byla trosečnicí na ostrově 18 let.
Žena byla trosečnicí na ostrově 18 let.

Výživný tulení tuk

Jak dokázala přežít? Juana si v nejvyšším bodě ostrova zbudovala chatrč z velrybích kostí, schovávala se také v jeskyni. Hlavní složkou její potravy byl na slunci sušený tulení tuk, měla i nádoby na vodu z tkaniny pokryté hmotou připomínající asfalt.

Šaty si vyráběla z tulení kůže a z peří mořských ptáků. Pletla misky a koše z trávy.

Jejím nejdůležitějším majetkem byly dvě krabice z červeného dřeva, ve kterých Juana uchovávala své poklady – náušnice z kostí ptáků, misky z mušlí, rybářské háčky a harpunové špičky, které na ostrově zanechali lovci z Aljašky.

4) POSÁDKA LODI DUNEDIN STAR Lze přežít na Pobřeží koster?

Jak dlouho byli trosečníky: 1 měsíc

Kdy k události došlo: 1942

Na severozápadním pobřeží africké Namibie se nachází Pobřeží koster, asi 500 km dlouhý nehostinný pás mezi Namibijskou pouští a zrádnými proudy Atlantiku. Dne 29. listopadu 1942 zde najela na mělčinu britská nákladní loď Dunedin Star se 107 pasažéry na palubě.

Protože rychle nabírala vodu, rozhodl její kapitán RB Lee o evakuaci cestujících na pevninu. Záchranné čluny zvládly, než je strhl proud, dopravit na Pobřeží koster 63 lidí, kteří byli v poušti zanecháni bez přístřeší a s minimálními zásobami. Zbytek posádky zůstal na lodi.

Na souši čekaly trosečníky nehostinné podmínky i počasí.
Na souši čekaly trosečníky nehostinné podmínky i počasí.

Peklo na poušti

Rozjela se obří záchranná akce, která zahrnovala pozemní operace, lodě i letadla. Dne 31. listopadu připluly k potápějící se Dunedin Star dvě lodě a zachránily všech jejích 44 pasažérů.

Kvůli nepříznivému počasí se však nedostaly k lidem na pobřeží, mezi kterými byly i ženy a malé děti. Trosečníci byli bez přikrývek nuceni snášet chladné pouštní noci, ve dne naopak příšerný žár. Trápil je rovněž absolutní nedostatek potravin a vody.

Záchranář trosečníkem

Pomoci se jim mělo dostat shora. Pilot bombardéru Lockheed Ventura Imminis Naudé se svojí posádkou shodil nad Pobřežím koster zásoby potravin a vody. V místě se pokusil přistát, aby odvezl alespoň ženy a děti, ale v dunách uvízl.

Připojil se tedy k trosečníkům. Záchranné akce pokračovaly, až se koncem prosince podařilo dostat do bezpečí všech 63 zbývajících pasažérů lodi Dunedine Star, ovšem za cenu nemalých ztrát na životech záchranářů i majetku.

5) POSÁDKA USS INDIANAPOLIS Žraloci zabili téměř 600 lidí!

Jak dlouho byli trosečníky: 4 dny v moři

Kdy k události došlo: 1945

Druhá světová válka se zvolna chýlila ke konci, když těžký křižník amerického námořnictva USS Indianapolis přivezl v červenci 1945 na ostrov Tinian poblíž japonských břehů atomovou pumu Little Boy, která pak byla dne 6. srpna 1945 svržena na Hirošimu.

Vzhledem k oslabení Japonska nikdo nečekal, že by se při zpáteční cestě na Filipíny měl vyskytnout jakýkoli problém, proto loď nedoprovázely ani torpédoborce. To se jí stalo osudným.

Pro posádku byly největším problémem žraloci.
Pro posádku byly největším problémem žraloci.

Nečekané napadení

Když 28. července křižník vyplul s 1200 muži na palubě, velice brzy byl spatřen japonskou ponorkou I-58. Její kapitán Morčicura Hašimoto nezaváhal a vyslal k nepřátelské lodi 6 torpéd, která svůj cíl neminula.

Indianapolis začala rychle nabírat vodu. Kapitán Charles McVay vydal rozkaz k jejímu opuštění. Ještě předtím byl vyslán nouzový signál. Asi devíti stovkám mužů se podařilo z lodi vyskočit, včetně kapitána. Všichni věřili, že jejich signál někdo zachytil a pomoc je na cestě.

Žraloci útočí

Bohužel je vzhledem k utajení akce dlouho nikdo nepostrádal, spatřil je až po 4 dnech pilot bombardéru Ventura, který v oblasti prováděl protiponorkovou hlídku. Řada mužů se utopila už první den, kvůli zraněním nezvládali plavat.

Jejich krev přilákala na místo žraloky, kteří nemilosrdně masakrovali zbylé muže. Bránili se kopáním či noži, ale moc šancí neměli.

Nedostatek pitné vody přinutil další muže pít mořskou vodu, jiní začali blouznit a napadat se mezi sebou v domnění, že bojují s Japonci. Z moře bylo vytaženo pouze 317 mužů, včetně kapitána, který ovšem později neunesl svoji vinu a spáchal sebevraždu.

6) JOSÉ SALVADOR ALVARENGA Byl moderní trosečník kanibalem?

Jak dlouho byl trosečníkem: 15 měsíců

Kdy k události došlo: 2012

Dne 17. listopadu 2012 se 36letý Salvador Alvarenga vydal na jednodenní lov žraloků u pobřeží Mexika. Jeho obvyklý partner nemohl, proto zaplatil 50 dolarů (asi 1240 korun) dvaadvacetiletému Ezequielu Cordobovi, aby ho doprovodil.

Člunu se však záhy polámal motor a bouře ho odnesla na moře. Přežívali díky chytání ryb a ptáků i pití krve mořských želv. Přesto však Cordoba po několika měsících zemřel.

Podle některých se trosečník dopustil kanibalismu.
Podle některých se trosečník dopustil kanibalismu.

Snědl svého kolegu?

Alvarenga strávil ve člunu 438 dní (asi 15 měsíců) a urazil přitom 9000 až 11 000 km. Dne 30. ledna 2014 spatřil v dálce zemi. Vyskočil z loďky a ke břehu doplaval. Nacházel se na atolu Ebon, který patří k Marshallovým ostrovům.

Byl vychrtlý, s dlouhými vlasy a vousy, a na sobě měl jen roztrhané spodní prádlo. Ač tvrdí, že Cordobu po smrti hodil do moře, pozůstalí mu nevěří a myslí si, že ho snědl. Chtějí se proto s Alvarengou soudit.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se