Domů     Hříčka přírody: Proč mají hyení samice penis?
Hříčka přírody: Proč mají hyení samice penis?
29.8.2023

„To je ale hyenismus!“ Anebo: „Podívejte na ni, je to úplná hyení matka!“ Nějaké rčení s hyenami slyšel už asi každý.

Hyeny mají pověst nečistých záludných mrchožroutů, které nemá nikdo rád. Ostatně, jaké dítko by si je tak nepamatovalo z animovaného Lvího krále? EPOCHA vám prozradí, jak je to s hyenami doopravdy – a také, že tak rozšířené lidské opovržení není na místě.

Zhruba před 15 miliony let se na zemi objeví protictitherium, těžko vyslovitelný rod, který by s trochou benevolence šel označit jako první hyeny v dějinách.

Jsou to celkem malí tvorové, kteří mají zatahovací drápky, většinu života tráví na stromech a loví hmyz a malá zvířata. Přežije až do dob před 4 miliony let, což lze označit za evoluční úspěch.

Společnost mu může dělat ke konci jeho éry na časové ose jihoevropský Plioviverrops, od jehož vývojové linie stačí už jen maličký krůček k dnešním hyenám.

Včely, mravenci, lemuři, šimpanzi, sloni, lvi, kosatky… Všechna tahle zvířata žijí v matriarchátu. A jak to mají hyeny? Žádná matka by jim nezáviděla. Ač rčení mluví o „hyeních matkách“, ve skutečnosti jsou velmi pozornými rodiči.

Svoji emancipaci ale dotáhnou ad absurdum na hranu přežití. Je vlastně s podivem, že jde o nejhojnější velkou africkou šelmu, jejíž počty se pohybují kolem 40 000 kusů hyen. Nejrobustnější je hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) žijící jižně od Sahary.

Jak poznáte samici hyeny od samce? V tom je ten trik: Dokud nemají mladé, jsou v podstatě k nerozeznání. Naopak hyení samice bývají o něco větší, než samci. Že by se stačilo zaměřit pozornost na to, co má či nemá mezi zadníma nohama? Jenže u hyeny si nepomůžete ani tak…

S kým jsou hyenovité šelmy příbuzné? Na první pohled by se zdálo, že se psovitými. Jenže právě pravěký konkurenční boj s nimi možná stojí za vyhynutím většiny hyen. Mají hyeny blíž ke kočkovitým šelmám? Vždyť rod Chasmaporthetes připomíná nejvíc ze všech zvířat geparda. Vyhyne ale při prvních dobách ledových. Skutečnými příbuznými hyen jsou překvapivě cibetky (Viverrinae). Od nich se hyeny oddělí na konci starších třetihor. Foto: Pixabay
S kým jsou hyenovité šelmy příbuzné? Na první pohled by se zdálo, že se psovitými. Jenže právě pravěký konkurenční boj s nimi možná stojí za vyhynutím většiny hyen. Mají hyeny blíž ke kočkovitým šelmám? Vždyť rod Chasmaporthetes připomíná nejvíc ze všech zvířat geparda. Vyhyne ale při prvních dobách ledových. Skutečnými příbuznými hyen jsou překvapivě cibetky (Viverrinae). Od nich se hyeny oddělí na konci starších třetihor. Foto: Pixabay

Atrapa k nerozeznání

Androgen je sloučenina, obvykle steroidní hormon, který řídí a udržuje vývoj maskulinních znaků u obratlovců. Hyení samice ho mají na rozdávání. Právě díky němu jsou tak agresivní. A hlavně – mají penis!

Ve skutečnosti jde o přerostlý klitoris, který vypadá stejně, jako samčí ztopořený úd. Příroda si s touhle napodobeninou vyhrála tak precizně, že mají i šourek. Jde ale také jen o atrapu vyplněnou tukovou a pojivovou tkání.

Klitorisem močí, páří se a nakonec jím i porodí mládě! Vulvu hyeny totiž v rámci evolučního běhu pozbudou a stydké pysky jim srostou.

Břicho se nastávající hyení matce zakulacuje 99 až 130 dnů. Když se přiblíží porod, klitoris začne ještě víc narůstat – tentokrát na objemu. Nakonec bude až trojnásobný! Přesto je jasné, že se jedno až čtyři mláďata nemají šanci maličkým otvorem dostat ven.

Co s tím? Příroda si poradí bizarně: Atrapa penisu se podélně roztrhne. Není se proč divit, že tohle krveprolití na samém začátku životní cesty nepřežijí dvě třetiny mláďat a kolem 14 procent hyen.

Pečující matka tyhle 1,5 kilogramu vážící uzlíčky připomínající štěňata pečlivě oblizuje. Ale zatímco štěňata začínají vidět až kolem devátého dne, hyení novorozenci se rozkoukají hned. Jejich pečovatelka se brzy musí pořádně ohánět.

Navzdory ještě řádně nezhojeným porodním zraněním běhá každý den lovit. Pokud nebude s to, počty jejích potomků se zredukují. Mladičké hyeny se pořád kočkují. A když pocítí velký hlad, silnější mládě neváhá ty slabší zakousnout a sežrat.

Když si bude moct vybrat, ve svém menu dá přednost sourozenci stejného pohlaví. Že by mohlo jít jednou o konkurenta, vycítí velmi brzy…

Na těle zasloužilé matky se už navždy bude vykreslovat velká jizva. Je nepřehlédnutelná – a i laik od té chvíle pozná hyení samici od samce. Ta se zatím po roce vypiplávání mláďat rozloučí se samečky. Samičky obvykle zůstávají poblíž matky.

Za další rok a dva je čeká stejně zjizvená zkušenost. Pokud by se vám nějakou podivnou shodou okolností dostalo hyení mládě až do domácnosti, budete překvapeni, jak se dá ochočit. Společníka by vám dělalo až 40 let.

To ve volné přírodě je čeká maximálně 20letá cesta savanou ve společnosti svého rodinného klanu. Jak bývá velký? To záleží na hojnosti potravy v okolí, od tří do 80 jedinců – samozřejmě se samicí v čele.

Hyeny jsou skvělé matky. Foto: Pixabay
Hyeny jsou skvělé matky. Foto: Pixabay

Sprinter s velkým srdcem

Kdy jste naposled o někom prohlásili, že je oportunista? O hyeně to můžeme s klidným svědomým říci také. V přírodní praxi to znamená, že hyena není jen mrchožrout, jak se o ní říká, ale i úspěšný lovec.

Může měřit až 166 centimetrů, v kohoutku mít 92 centimetrů a vážit 70 kilogramů, výjimečně až 90 kilogramů. A není žádný šnek. Přestože nás na ní hned zaujme, že má přední končetiny delší než zadní, pelášit umí až 65 kilometrů v hodině.

Pro srovnání, nejrychlejší muži světa běhají v průměru stovku rychlostí 38 kilometrů v hodině. Neutekli byste jí. Když si vezme do hlavy, že kořist polapí, pronásleduje ji klidně i 20 kilometrů.

Naštěstí je nepravděpodobné, že by si dospělého člověka zvolila k obědu. Uspěla by i v konkurenci turistů. Za noc našlape až 80 kilometrů. Hyena proto musí být velice srdečné zvíře – alespoň z anatomického úhlu pohledu. Její srdce je v poměru k tělu dvakrát těžší, než třeba srdce lva.

Přes všechny tyhle superlativy to není ještě um, ve kterém hyena vyniká. Je dokonalou drtičkou. Najednou pozře až 18 kilogramů masa – a neošklíbá se ani nad kostmi a rohy. Hyena je rekordmanka skusu.

Pokud se říká „má stisk jako pitbul“, bavíme se o 1 000 až 1 500 Newtonech. Mělo by se ale říkat „má stisk jako hyena“. Na kostech si totiž smlsne silou 4 500 Newtonů. Jejím hlavním cílem jsou kopytníci, klidně i velké zebry.

Hyeny jsou chytré, i proto jsou efektivní lovci. Když jim do čenichu zavane libá vůně krve a masa zvířat, které ulovil levhart, gepard nebo i lev, neváhají se o jejich kořist porvat.

Tři hyeny si odvážně troufnou na lvici a od hostiny zaženou leckterou obávanou kočkovitou i psovitou šelmu. Třeba psa hyenovitého (Lycaon pictus), který s nimi kromě nápadné podoby nemá mnoho společného.

Foto: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je