Domů     Hříčka přírody: Proč mají hyení samice penis?
Hříčka přírody: Proč mají hyení samice penis?
29.8.2023

„To je ale hyenismus!“ Anebo: „Podívejte na ni, je to úplná hyení matka!“ Nějaké rčení s hyenami slyšel už asi každý.

Hyeny mají pověst nečistých záludných mrchožroutů, které nemá nikdo rád. Ostatně, jaké dítko by si je tak nepamatovalo z animovaného Lvího krále? EPOCHA vám prozradí, jak je to s hyenami doopravdy – a také, že tak rozšířené lidské opovržení není na místě.

Zhruba před 15 miliony let se na zemi objeví protictitherium, těžko vyslovitelný rod, který by s trochou benevolence šel označit jako první hyeny v dějinách.

Jsou to celkem malí tvorové, kteří mají zatahovací drápky, většinu života tráví na stromech a loví hmyz a malá zvířata. Přežije až do dob před 4 miliony let, což lze označit za evoluční úspěch.

Společnost mu může dělat ke konci jeho éry na časové ose jihoevropský Plioviverrops, od jehož vývojové linie stačí už jen maličký krůček k dnešním hyenám.

Včely, mravenci, lemuři, šimpanzi, sloni, lvi, kosatky… Všechna tahle zvířata žijí v matriarchátu. A jak to mají hyeny? Žádná matka by jim nezáviděla. Ač rčení mluví o „hyeních matkách“, ve skutečnosti jsou velmi pozornými rodiči.

Svoji emancipaci ale dotáhnou ad absurdum na hranu přežití. Je vlastně s podivem, že jde o nejhojnější velkou africkou šelmu, jejíž počty se pohybují kolem 40 000 kusů hyen. Nejrobustnější je hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) žijící jižně od Sahary.

Jak poznáte samici hyeny od samce? V tom je ten trik: Dokud nemají mladé, jsou v podstatě k nerozeznání. Naopak hyení samice bývají o něco větší, než samci. Že by se stačilo zaměřit pozornost na to, co má či nemá mezi zadníma nohama? Jenže u hyeny si nepomůžete ani tak…

S kým jsou hyenovité šelmy příbuzné? Na první pohled by se zdálo, že se psovitými. Jenže právě pravěký konkurenční boj s nimi možná stojí za vyhynutím většiny hyen. Mají hyeny blíž ke kočkovitým šelmám? Vždyť rod Chasmaporthetes připomíná nejvíc ze všech zvířat geparda. Vyhyne ale při prvních dobách ledových. Skutečnými příbuznými hyen jsou překvapivě cibetky (Viverrinae). Od nich se hyeny oddělí na konci starších třetihor. Foto: Pixabay
S kým jsou hyenovité šelmy příbuzné? Na první pohled by se zdálo, že se psovitými. Jenže právě pravěký konkurenční boj s nimi možná stojí za vyhynutím většiny hyen. Mají hyeny blíž ke kočkovitým šelmám? Vždyť rod Chasmaporthetes připomíná nejvíc ze všech zvířat geparda. Vyhyne ale při prvních dobách ledových. Skutečnými příbuznými hyen jsou překvapivě cibetky (Viverrinae). Od nich se hyeny oddělí na konci starších třetihor. Foto: Pixabay

Atrapa k nerozeznání

Androgen je sloučenina, obvykle steroidní hormon, který řídí a udržuje vývoj maskulinních znaků u obratlovců. Hyení samice ho mají na rozdávání. Právě díky němu jsou tak agresivní. A hlavně – mají penis!

Ve skutečnosti jde o přerostlý klitoris, který vypadá stejně, jako samčí ztopořený úd. Příroda si s touhle napodobeninou vyhrála tak precizně, že mají i šourek. Jde ale také jen o atrapu vyplněnou tukovou a pojivovou tkání.

Klitorisem močí, páří se a nakonec jím i porodí mládě! Vulvu hyeny totiž v rámci evolučního běhu pozbudou a stydké pysky jim srostou.

Břicho se nastávající hyení matce zakulacuje 99 až 130 dnů. Když se přiblíží porod, klitoris začne ještě víc narůstat – tentokrát na objemu. Nakonec bude až trojnásobný! Přesto je jasné, že se jedno až čtyři mláďata nemají šanci maličkým otvorem dostat ven.

Co s tím? Příroda si poradí bizarně: Atrapa penisu se podélně roztrhne. Není se proč divit, že tohle krveprolití na samém začátku životní cesty nepřežijí dvě třetiny mláďat a kolem 14 procent hyen.

Pečující matka tyhle 1,5 kilogramu vážící uzlíčky připomínající štěňata pečlivě oblizuje. Ale zatímco štěňata začínají vidět až kolem devátého dne, hyení novorozenci se rozkoukají hned. Jejich pečovatelka se brzy musí pořádně ohánět.

Navzdory ještě řádně nezhojeným porodním zraněním běhá každý den lovit. Pokud nebude s to, počty jejích potomků se zredukují. Mladičké hyeny se pořád kočkují. A když pocítí velký hlad, silnější mládě neváhá ty slabší zakousnout a sežrat.

Když si bude moct vybrat, ve svém menu dá přednost sourozenci stejného pohlaví. Že by mohlo jít jednou o konkurenta, vycítí velmi brzy…

Na těle zasloužilé matky se už navždy bude vykreslovat velká jizva. Je nepřehlédnutelná – a i laik od té chvíle pozná hyení samici od samce. Ta se zatím po roce vypiplávání mláďat rozloučí se samečky. Samičky obvykle zůstávají poblíž matky.

Za další rok a dva je čeká stejně zjizvená zkušenost. Pokud by se vám nějakou podivnou shodou okolností dostalo hyení mládě až do domácnosti, budete překvapeni, jak se dá ochočit. Společníka by vám dělalo až 40 let.

To ve volné přírodě je čeká maximálně 20letá cesta savanou ve společnosti svého rodinného klanu. Jak bývá velký? To záleží na hojnosti potravy v okolí, od tří do 80 jedinců – samozřejmě se samicí v čele.

Hyeny jsou skvělé matky. Foto: Pixabay
Hyeny jsou skvělé matky. Foto: Pixabay

Sprinter s velkým srdcem

Kdy jste naposled o někom prohlásili, že je oportunista? O hyeně to můžeme s klidným svědomým říci také. V přírodní praxi to znamená, že hyena není jen mrchožrout, jak se o ní říká, ale i úspěšný lovec.

Může měřit až 166 centimetrů, v kohoutku mít 92 centimetrů a vážit 70 kilogramů, výjimečně až 90 kilogramů. A není žádný šnek. Přestože nás na ní hned zaujme, že má přední končetiny delší než zadní, pelášit umí až 65 kilometrů v hodině.

Pro srovnání, nejrychlejší muži světa běhají v průměru stovku rychlostí 38 kilometrů v hodině. Neutekli byste jí. Když si vezme do hlavy, že kořist polapí, pronásleduje ji klidně i 20 kilometrů.

Naštěstí je nepravděpodobné, že by si dospělého člověka zvolila k obědu. Uspěla by i v konkurenci turistů. Za noc našlape až 80 kilometrů. Hyena proto musí být velice srdečné zvíře – alespoň z anatomického úhlu pohledu. Její srdce je v poměru k tělu dvakrát těžší, než třeba srdce lva.

Přes všechny tyhle superlativy to není ještě um, ve kterém hyena vyniká. Je dokonalou drtičkou. Najednou pozře až 18 kilogramů masa – a neošklíbá se ani nad kostmi a rohy. Hyena je rekordmanka skusu.

Pokud se říká „má stisk jako pitbul“, bavíme se o 1 000 až 1 500 Newtonech. Mělo by se ale říkat „má stisk jako hyena“. Na kostech si totiž smlsne silou 4 500 Newtonů. Jejím hlavním cílem jsou kopytníci, klidně i velké zebry.

Hyeny jsou chytré, i proto jsou efektivní lovci. Když jim do čenichu zavane libá vůně krve a masa zvířat, které ulovil levhart, gepard nebo i lev, neváhají se o jejich kořist porvat.

Tři hyeny si odvážně troufnou na lvici a od hostiny zaženou leckterou obávanou kočkovitou i psovitou šelmu. Třeba psa hyenovitého (Lycaon pictus), který s nimi kromě nápadné podoby nemá mnoho společného.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale