Domů     Hříčka přírody: Proč mají hyení samice penis?
Hříčka přírody: Proč mají hyení samice penis?
29.8.2023

„To je ale hyenismus!“ Anebo: „Podívejte na ni, je to úplná hyení matka!“ Nějaké rčení s hyenami slyšel už asi každý.

Hyeny mají pověst nečistých záludných mrchožroutů, které nemá nikdo rád. Ostatně, jaké dítko by si je tak nepamatovalo z animovaného Lvího krále? EPOCHA vám prozradí, jak je to s hyenami doopravdy – a také, že tak rozšířené lidské opovržení není na místě.

Zhruba před 15 miliony let se na zemi objeví protictitherium, těžko vyslovitelný rod, který by s trochou benevolence šel označit jako první hyeny v dějinách.

Jsou to celkem malí tvorové, kteří mají zatahovací drápky, většinu života tráví na stromech a loví hmyz a malá zvířata. Přežije až do dob před 4 miliony let, což lze označit za evoluční úspěch.

Společnost mu může dělat ke konci jeho éry na časové ose jihoevropský Plioviverrops, od jehož vývojové linie stačí už jen maličký krůček k dnešním hyenám.

Včely, mravenci, lemuři, šimpanzi, sloni, lvi, kosatky… Všechna tahle zvířata žijí v matriarchátu. A jak to mají hyeny? Žádná matka by jim nezáviděla. Ač rčení mluví o „hyeních matkách“, ve skutečnosti jsou velmi pozornými rodiči.

Svoji emancipaci ale dotáhnou ad absurdum na hranu přežití. Je vlastně s podivem, že jde o nejhojnější velkou africkou šelmu, jejíž počty se pohybují kolem 40 000 kusů hyen. Nejrobustnější je hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) žijící jižně od Sahary.

Jak poznáte samici hyeny od samce? V tom je ten trik: Dokud nemají mladé, jsou v podstatě k nerozeznání. Naopak hyení samice bývají o něco větší, než samci. Že by se stačilo zaměřit pozornost na to, co má či nemá mezi zadníma nohama? Jenže u hyeny si nepomůžete ani tak…

S kým jsou hyenovité šelmy příbuzné? Na první pohled by se zdálo, že se psovitými. Jenže právě pravěký konkurenční boj s nimi možná stojí za vyhynutím většiny hyen. Mají hyeny blíž ke kočkovitým šelmám? Vždyť rod Chasmaporthetes připomíná nejvíc ze všech zvířat geparda. Vyhyne ale při prvních dobách ledových. Skutečnými příbuznými hyen jsou překvapivě cibetky (Viverrinae). Od nich se hyeny oddělí na konci starších třetihor. Foto: Pixabay
S kým jsou hyenovité šelmy příbuzné? Na první pohled by se zdálo, že se psovitými. Jenže právě pravěký konkurenční boj s nimi možná stojí za vyhynutím většiny hyen. Mají hyeny blíž ke kočkovitým šelmám? Vždyť rod Chasmaporthetes připomíná nejvíc ze všech zvířat geparda. Vyhyne ale při prvních dobách ledových. Skutečnými příbuznými hyen jsou překvapivě cibetky (Viverrinae). Od nich se hyeny oddělí na konci starších třetihor. Foto: Pixabay

Atrapa k nerozeznání

Androgen je sloučenina, obvykle steroidní hormon, který řídí a udržuje vývoj maskulinních znaků u obratlovců. Hyení samice ho mají na rozdávání. Právě díky němu jsou tak agresivní. A hlavně – mají penis!

Ve skutečnosti jde o přerostlý klitoris, který vypadá stejně, jako samčí ztopořený úd. Příroda si s touhle napodobeninou vyhrála tak precizně, že mají i šourek. Jde ale také jen o atrapu vyplněnou tukovou a pojivovou tkání.

Klitorisem močí, páří se a nakonec jím i porodí mládě! Vulvu hyeny totiž v rámci evolučního běhu pozbudou a stydké pysky jim srostou.

Břicho se nastávající hyení matce zakulacuje 99 až 130 dnů. Když se přiblíží porod, klitoris začne ještě víc narůstat – tentokrát na objemu. Nakonec bude až trojnásobný! Přesto je jasné, že se jedno až čtyři mláďata nemají šanci maličkým otvorem dostat ven.

Co s tím? Příroda si poradí bizarně: Atrapa penisu se podélně roztrhne. Není se proč divit, že tohle krveprolití na samém začátku životní cesty nepřežijí dvě třetiny mláďat a kolem 14 procent hyen.

Pečující matka tyhle 1,5 kilogramu vážící uzlíčky připomínající štěňata pečlivě oblizuje. Ale zatímco štěňata začínají vidět až kolem devátého dne, hyení novorozenci se rozkoukají hned. Jejich pečovatelka se brzy musí pořádně ohánět.

Navzdory ještě řádně nezhojeným porodním zraněním běhá každý den lovit. Pokud nebude s to, počty jejích potomků se zredukují. Mladičké hyeny se pořád kočkují. A když pocítí velký hlad, silnější mládě neváhá ty slabší zakousnout a sežrat.

Když si bude moct vybrat, ve svém menu dá přednost sourozenci stejného pohlaví. Že by mohlo jít jednou o konkurenta, vycítí velmi brzy…

Na těle zasloužilé matky se už navždy bude vykreslovat velká jizva. Je nepřehlédnutelná – a i laik od té chvíle pozná hyení samici od samce. Ta se zatím po roce vypiplávání mláďat rozloučí se samečky. Samičky obvykle zůstávají poblíž matky.

Za další rok a dva je čeká stejně zjizvená zkušenost. Pokud by se vám nějakou podivnou shodou okolností dostalo hyení mládě až do domácnosti, budete překvapeni, jak se dá ochočit. Společníka by vám dělalo až 40 let.

To ve volné přírodě je čeká maximálně 20letá cesta savanou ve společnosti svého rodinného klanu. Jak bývá velký? To záleží na hojnosti potravy v okolí, od tří do 80 jedinců – samozřejmě se samicí v čele.

Hyeny jsou skvělé matky. Foto: Pixabay
Hyeny jsou skvělé matky. Foto: Pixabay

Sprinter s velkým srdcem

Kdy jste naposled o někom prohlásili, že je oportunista? O hyeně to můžeme s klidným svědomým říci také. V přírodní praxi to znamená, že hyena není jen mrchožrout, jak se o ní říká, ale i úspěšný lovec.

Může měřit až 166 centimetrů, v kohoutku mít 92 centimetrů a vážit 70 kilogramů, výjimečně až 90 kilogramů. A není žádný šnek. Přestože nás na ní hned zaujme, že má přední končetiny delší než zadní, pelášit umí až 65 kilometrů v hodině.

Pro srovnání, nejrychlejší muži světa běhají v průměru stovku rychlostí 38 kilometrů v hodině. Neutekli byste jí. Když si vezme do hlavy, že kořist polapí, pronásleduje ji klidně i 20 kilometrů.

Naštěstí je nepravděpodobné, že by si dospělého člověka zvolila k obědu. Uspěla by i v konkurenci turistů. Za noc našlape až 80 kilometrů. Hyena proto musí být velice srdečné zvíře – alespoň z anatomického úhlu pohledu. Její srdce je v poměru k tělu dvakrát těžší, než třeba srdce lva.

Přes všechny tyhle superlativy to není ještě um, ve kterém hyena vyniká. Je dokonalou drtičkou. Najednou pozře až 18 kilogramů masa – a neošklíbá se ani nad kostmi a rohy. Hyena je rekordmanka skusu.

Pokud se říká „má stisk jako pitbul“, bavíme se o 1 000 až 1 500 Newtonech. Mělo by se ale říkat „má stisk jako hyena“. Na kostech si totiž smlsne silou 4 500 Newtonů. Jejím hlavním cílem jsou kopytníci, klidně i velké zebry.

Hyeny jsou chytré, i proto jsou efektivní lovci. Když jim do čenichu zavane libá vůně krve a masa zvířat, které ulovil levhart, gepard nebo i lev, neváhají se o jejich kořist porvat.

Tři hyeny si odvážně troufnou na lvici a od hostiny zaženou leckterou obávanou kočkovitou i psovitou šelmu. Třeba psa hyenovitého (Lycaon pictus), který s nimi kromě nápadné podoby nemá mnoho společného.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Zajímavosti
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
Zajímavosti
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
Zajímavosti
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
reklama
lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
reklama
záhady a tajemství
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz