Domů     Hrdinství kanadských pilotů: Bezpečně přistáli s Airbusem bez paliva
Hrdinství kanadských pilotů: Bezpečně přistáli s Airbusem bez paliva
13.4.2022

Když 24. srpna 2001 odlétal z Toronta do Lisabonu let číslo 236 společnosti Air Transat, nikoho ještě nenapadlo, že se o několik hodin později změní v zoufalý boj o záchranu 306 lidí na jeho palubě.

Kvůli mechanické závadě a chybnému vyhodnocení situace piloty se Airbus A330 ocitl vysoko nad Atlantickým oceánem zcela bez paliva.

Kapitán Robert Piché a druhý pilot Dirk De Jager však dokázali téměř nemožné a s obrovským dopravním letadlem, které se změnilo v kluzák, bezpečně přistáli.

PODIVNÁ HLÁŠENÍ AUTOPILOTA

Let 236 odletěl z Toronta ve 0:52 standardního času (20:52 místního času) a zamířil nad Atlantický oceán. Během prvních pěti hodin nedošlo k žádné události, která by měla naznačovat problémy.

Oba piloti prováděli po půlhodině propočet spotřeby paliva oproti délce letu, aby sledovali náznaky možných úniků. Nic nebylo v nepořádku.

V 5:03, kdy už za sebou letadlo mělo přes polovinu letu, však palubní počítač začal indikovat nízkou teplotu a vysoký tlak oleje v motoru číslo dvě.

Toto hlášení je podle dopravních pilotů, kteří se později případem zabývali, krajně neobvyklé a posádku zřejmě znejistilo. A mělo být ještě mnohem hůř.

Aniž by o tom piloti nebo posádka měli v tmavé noci tušení, v motoru číslo dvě praskl přivod paliva, které nyní volně unikalo. Za takové situace musí posádka okamžitě všemi prostředky úniku zabránit a začít hledat vhodné letiště k nouzovému přistání.

Protože ale Piché a De Jager o úniku nevěděli, pokračovali v letu po původní trase.

Letiště Lajes na Azorských ostrovech. FOTO: ATCLuton, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Letiště Lajes na Azorských ostrovech. FOTO: ATCLuton, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V 5:36 poprvé počítač zaznamenal nerovnováhu v množství paliva v nádržích. Piché a De Jager na to zareagovali nejhorším možným způsobem – otevřeli ventil mezi oběma nádržemi, aby se v nich hladina paliva vyrovnala.

Nějakou dobu totiž předpokládali, že jim počítač indikuje nesprávné hodnoty paliva. De Jager provedl propočet a zjistil hrozivý rozdíl proti plánované spotřebě. Když se problém nevyřešil, piloti nakonec ventil znovu uzavřeli, ale už bylo příliš pozdě.

PŘISTÁNÍ BEZ PALIVA

Nakonec se po poradě rozhodli odklonit letoun na vojenskou leteckou základnu Lajes na Azorských ostrovech. V 6:13, když jim k letišti zbývalo ještě 280 kilometrů, však pravému motoru došlo palivo.

V tu chvíli si piloti nejspíš poprvé uvědomili, že nejde o chybu počítače, ale že jsou opravdu skoro bez paliva.

A o třináct minut později se vyprázdnila i nádrž na levém křídle. Z nejmodernějšího dopravního letounu své doby se stal obří kluzák snášející se neodvratně k hladině oceánu.

Piché a De Jager měli sice ještě stále dostatečnou výšku na to, aby doletěli na Azory, ale nesměli si dovolit jedinou chybu. V opačném případě by je čekalo nouzové přistání na mořské hladině a to je pro dopravní letadlo téměř neproveditelný počin.

O pět let dříve byl třemi muži unesen let číslo 961 Ethiopian Airlines. Únosci požadovali let do Austrálie, na který ale kapitán neměl palivo. Únosci mu ale nedovolili přistát a kapitán byl po vyčerpání paliva nucen přistát na moři u pobřeží Komorských ostrovů.

Letadlo se po kontaktu s hladinou převrátilo po křídle a rozlomilo se. Ze 175 lidí na palubě přežilo pouhých padesát.

Teď tedy podobná situace hrozila i kanadskému Airbusu. Piché a De Jager se ale k letišti přiblížit zvládli. Museli však udělat sérii zatáček, aby vytratili výšku a srovnali se s dráhou.

Na přistání měli jen jediný pokus, navíc přistávali bez možnosti letadlo před a po přistání zbrzdit.

Airbus tvrdě dosedl na dráhu v rychlosti 370 kilometrů za hodinu, přičemž normální přistávací rychlost je o skoro sto kilometrů v hodině nižší. Airbus odskočil, než dosedl podruhé, a osm pneumatik podvozku prasklo. Pak se ale letoun bezpečně zastavil na dráze.

Z 306 lidí na palubě jich bylo osmnáct zraněno, z toho dva vážně, ale všichni na palubě přežili.

Letoun krátce po nouzovém přistání. Na fotografii lze vidět prasklé pneumatiky příďového podvozku. FOTO: FAA, Public domain, via Wikimedia Commons
Letoun krátce po nouzovém přistání. Na fotografii lze vidět prasklé pneumatiky příďového podvozku. FOTO: FAA, Public domain, via Wikimedia Commons

Vyšetřování portugalských úřadů později prokázalo, že za nehodou stála chyba společnosti Air Transat, která nechala u Airbusu vyměnit součástku hydraulického systému v motoru.

Ta byla ovšem o něco větší než původní a způsobila to, že se třela o palivovou trubici, která nakonec praskla. Chybné vyhodnocení situace posádkou k vyhrocení situace výrazně přispělo, ale Piché a De Jager byli nakonec oslavováni jako hrdinové.

S Airbusem uletěli bez pohonu více než 120 kilometrů a bezpečně přistáli. Kapitán Piché byl o rok později vyznamenán leteckou asociací za mimořádné pilotní umění a pro Air Transat létal až do roku 2017, kdy odešel do důchodu.

Připady úspěšných nouzových přistání bez pohonu nebo bez paliva jsou v komerčním letectví vzácnými událostmi.

Jedním z nejznámějších případů je kromě letu Air Transat 236 let společnosti TACA číslo 110 z roku 1988. Piloti po průletu krupobitím poblíž přišli o oba motory a při pokusu o opětovné spuštění došlo k jejich požáru.

Kapitán Carlos Dardano však dokázal s Boeingem 737 přistát na travnatém pásu v bažinaté krajině u New Orleansu. Šlo o první připad v historii komerčního letectví, kdy pilot přistál bezpečně bez pohonu mimo letiště.

Foto: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
lifestyle
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
reklama
svět zločinu
Charles Whitman a jeho závěrečný akt: Jak padl střelec z texaské věže
Po hodinách hrůzy přišla chvíle konfrontace. Ozbrojené síly obklíčily věž, kde se zabarikádoval Charles Whitman. Následovala dramatická přestřelka, která ukončila jeho krvavou mstu. Až zelený ručník ukončí hrozný masakr K věži dorazí každý místní policista, který má ruce a nohy. Podobné manévry ozbrojených složek nemají v prostorách univerzity obdoby. Městské strážce pořádku doplní šerifovi zástupci i […]
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi. Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i […]
Zodiacova šifra: Jak si vrah hrál s veřejností
Z téhle šifry vás zamrazí. Jejím autorem je totiž masový vrah, známý jako Zodiac. Celých jedenapadesát let trvalo, než byla prolomena. Výsledek? Nula. Žádné jméno, žádný posun ve vyšetřování, žádné indicie. I přesto, že vzkaz, který dostaly noviny 8. listopadu 1969, obsahoval vzorek košile oběti jako důkaz, že byl vrahem právě Zodiac. Tato šifra (nazvaná […]
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz