Skip to content
reklama

Hrad Čechů na vyprahlém místě: Vyráběli v Praze tesaři prahy?

Každý školák zná pověst, jak kněžna Libuše založila město přesně v místě, kde muž v lese tesal práh u svého srubu. Pravdivý je na legendě o vzniku metropole ale jenom zlomek.

Český historik a někdejší ředitel odboru Archivu hl. m. Prahy PhDr. Václav Ledvinka, historik a odvozuje jméno české metropole od slapu – prahu na řece Vltavě nebo vypáleného, tedy vypraženého lesa. Další možností, jak Praha přišla ke svému jménu, je, že se jednalo o místo vysušené, vyprahlé sluncem.

Corveyský klášter, kde působil saský kronikář Widukind z Corvey. FOTO: User Luestling on de.wikipedia/Creative Commons/Public domain

Kde se pražila železná ruda

Nové archeologické nálezy také naznačují souvislost s pražením železné rudy v Pražské kotlině. V nejstarších pramenech se s názvem setkáváme po polovině 10. století. Tvar Praida či Proada používá kronikář Flodoard z Remeše (894–966), který tak kolem roku 960 označuje středisko slovanských Venedů.

blank
Jindřich I. Ptáčník přitáhl v roce 929 k Praze. FOTO: Zigarettenbildchen/Creative Commons/Public domain

Táhne k hradu

Před rokem 968 zase mnich Widukind z Corvey (asi 925–975) v Kronice Sasů píše, že východofrancký král Jindřich I. Ptáčník (876–936) roku 929 přitáhl k „Pragam adiit, Bohemorum urbem“ (Praze, hradu Čechů).

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Lukáš Hron/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články