Domů     Tom Hanks: Velké přiznání po téměř dvaceti letech!
Tom Hanks: Velké přiznání po téměř dvaceti letech!
22.11.2022

Rozmazané vidění a neustálé nutkání navštívit toaletu. Přesně takové příznaky sužují jednoho z největších hollywoodských herců už několik let. K lékaři sice chodí, ale nijak pravidelně.

Jeho doporučení bere na lehkou váhu, do způsobu jeho života se mu příliš nehodí. Postoj přehodnotí až v době, kdy mu opravdu začíná téct do bot!

Jakmile se objeví ve filmu, kritikům i fanouškům je jasné, že půjde o další kasovní trhák. Rodák z Concordu v Kalifornii je prostě zárukou kvalitní podívané. Mezi kolegy i novináři je Tom Hanks (*1956) velmi oblíbený.

Není to herec s hvězdnými manýrami. Ke všem se chová slušně, přestože patří mezi špičku ve svém oboru. Herectví je pro něj spolu s rodinou alfou a omegou jeho života.

Ovšem je to právě i herectví, kvůli kterému trpí jednou z nejzákeřnějších civilizačních chorob.

Odstrčené dětství

Tom se narodí do ne příliš šťastného manželství Amose a Janet Merilyn. Když je mu pouhých pět let, rodiče se rozvádějí a hoch zůstává spolu se svými třemi sourozenci s otcem.

„Nebylo to úplně jednoduché, pořád jsme se stěhovali za prací, aby nás táta uživil,“ vzpomíná Tom na raná léta svého života. Ve škole, ale i v rodině patří k těm tišším.

Introvertní povaha jej předurčuje k tomu, aby stál vždy opodál a do rodinných dýchánků se příliš nezapojoval. „Nikdy jsem úplně necítil, že bych do rodiny patřil,“ přiznává v dospělosti.

Dobře skrytý talent

O tom, že by z něj mohla být hvězda největšího formátu, se mladému Tomovi ani nesní. Přece jen, je tichý a velmi plachý, herectví je pro něj zpočátku velká neznámá. Poprvé k němu přičichne, když nastoupí na Kalifornskou univerzitu v Sacramentu.

Zlákají jej ochotníci ve školním divadelním souboru. Na hodinách dramatického umění se setkává s Vincentem Bowlingem, ředitelem divadelního festivalu v Clevelandu. Mladý muž na ředitele udělá dojem a ten mu nabízí, aby vyzkoušel letní praxi v jeho divadle.

„Taková zkušenost!“ pomyslí si Tom a neváhá ani vteřinu. Herecký talent se ještě prohlubuje a nelze si nevšimnout, že se na jevišti cítí jako ryba ve vodě.

Zanedlouho se mu naskytne příležitost uchytit se v New Yorku a odtud je to už jen krůček k prvním filmovým rolím.

První hříchy

Začínající herec sice nepatří k typickým krasavcům, ale jeho roztomilý kukuč a křehká postava dívky lákají. Kromě prvních pracovních nabídek se naplno rozjíždí i Tomův soukromý život.

Pomalu vystupuje ze svého plachého světa a poznává kouzlo nekonečných večírků. Životospráva je rázem tatam. A i když nepatří k těm největším pijanům, později přiznává, že ani on se nijak zkrátka nedržel.

Bujarý život, nedostatek pohybu a stres je na Tomovi velmi brzy znát. Podepíše se zejména na jeho postavě. Rychle se začíná zakulacovat a toho křehkého mladého muže, kterým ještě před několika lety byl, připomíná jen vzdáleně.

Píše se rok 1989 a mladík Tom Hanks začíná dobývat svět. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0
Píše se rok 1989 a mladík Tom Hanks začíná dobývat svět. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0

Role se jen hrnou

Kariéra se mu skvěle rozjíždí a role se jen hrnou. Jeho talent je nesporný a velmi žádaný. Dostává nabídky na rozličné role, které s sebou ale nesou pořádnou dřinu. Příprava často nespočívá jen v biflování textu a vystihnutí charakteru postavy.

Tom Hanks musí stále častěji pracovat i se svým zevnějškem. Kvůli jedné roli musí přibrat neuvěřitelných 15 kilo. Když se mu podaří dostat na relativně normální váhu, přichází skvělá nabídka – Trosečník (2000).

Kvůli této roli musí Hanks naopak shodit 22 kilogramů, aby mu diváci postavu muže, který přežije havárii letadla a nějaký čas přežívá na pustém ostrově, uvěřili.

Drastické hubnutí a přibírání absolvuje kvůli rolím hned několikrát, ovšem tehdy mu nedochází, jaký hazard se zdravím provádí.

Líná mládež

Jeho pracovní tempo je tak rychlé, že žije doslova v poklusu. Místo poctivé domácí kuchyně se cpe hamburgery a na veškerý pohyb nezbývá čas. Začíná mít zdravotní problémy. Najednou se mu zničehonic začíná zhoršovat zrak.

„Vidím hodně rozmazaně a musím neustále chodit na toaletu,“ svěřuje se své lékařce a ta mu okamžitě měří hladinu cukru v krvi. Hodnoty jsou opakovaně velmi vysoké, ale Hanks na varování zpočátku nedbá.

„Jsem z generace líných Američanů, kteří si slepě užívali na party a nyní zjistili, že jsou nemocní. Byl jsem tlustý. Viděli jste mě ve filmech, víte, jak jsem vypadal.

Byl jsem totální idiot,“ přiznává pokorně filmová hvězda, kterou zdravotní problémy dostihly. Z opakovaně vysoké hladiny cukru v krvi se totiž po několika letech vyklube cukrovka 2. typu, se kterou se musí nyní poprat.

Tom Hanks v době, kdy natáčel slavný film Forrest Gump FOTO: lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Tom Hanks v době, kdy natáčel slavný film Forrest Gump FOTO: lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Na hamburgery může zapomenout

„Myslel jsem si, že se nemoci vyhnu tím, že z cheeseburgerů vynechám housky. Inu chce to víc,“ sype si popel na hlavu herec a zpytuje svědomí. Po dlouhých letech se konečně začíná zajímat o své zdraví a jde do sebe.

„Můj doktor říká, že když dosáhnu požadované hmotnosti, nebudu už mít diabetes mellitus 2. typu,“ líčí v jednom z rozhovorů, ovšem vzápětí dodává, že mu bylo doporučeno, aby se dostal na váhu, kterou měl na střední.

„To půjde ale hodně těžko, protože tehdy jsem měl méně než padesát kilogramů,“ žertuje sice na svůj účet Hanks, přesto si uvědomuje, že jeho diagnóza rozhodně k popukání není.

Moc dobře ví, co neléčená a zanedbaná cukrovka dokáže – zvyšuje se riziko kardiovaskulárních chorob i mozkové příhody, hrozí ztráta zraku a selhání ledvin a v neposlední řadě hrozí i amputace dolních končetin.

Za své dílo si v roce 2016 vysloužil nejvyšší americké civilní vyznamenání - Prezidentskou medaili svobody. FOTO: The White House / Creative Commons / volné dílo
Za své dílo si v roce 2016 vysloužil nejvyšší americké civilní vyznamenání – Prezidentskou medaili svobody. FOTO: The White House / Creative Commons / volné dílo

Nezabije mě!

Pod strašákem cukrovky se o sebe Hanks konečně začíná starat. Dbá na to, co jí, a ví, že musí nějaké to kilo shodit.

„Je to kontrolované, všichni na něco jednou umřeme,“ pronáší na všetečné otázky novinářů ohledně svého zdravotního stavu a v jeho hlase je znát jistá úleva. Tuší, že zdraví má nyní ve svých rukou, a ví, že si za propuknutí nemoci může z větší části sám.

„Mluvil jsem s několika herci, kteří přibrali pro role, a nikdo to nechce udělat znovu,“ říká hrdina filmu Trosečník, podle kterého kombinace přípravy na velké role a absence zdravého životního stylu udělaly své.

Foto: Dick Thomas Johnson / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0, lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, The White House / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
reklama
zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum