Domů     Tom Hanks: Velké přiznání po téměř dvaceti letech!
Tom Hanks: Velké přiznání po téměř dvaceti letech!
22.11.2022

Rozmazané vidění a neustálé nutkání navštívit toaletu. Přesně takové příznaky sužují jednoho z největších hollywoodských herců už několik let. K lékaři sice chodí, ale nijak pravidelně.

Jeho doporučení bere na lehkou váhu, do způsobu jeho života se mu příliš nehodí. Postoj přehodnotí až v době, kdy mu opravdu začíná téct do bot!

Jakmile se objeví ve filmu, kritikům i fanouškům je jasné, že půjde o další kasovní trhák. Rodák z Concordu v Kalifornii je prostě zárukou kvalitní podívané. Mezi kolegy i novináři je Tom Hanks (*1956) velmi oblíbený.

Není to herec s hvězdnými manýrami. Ke všem se chová slušně, přestože patří mezi špičku ve svém oboru. Herectví je pro něj spolu s rodinou alfou a omegou jeho života.

Ovšem je to právě i herectví, kvůli kterému trpí jednou z nejzákeřnějších civilizačních chorob.

Odstrčené dětství

Tom se narodí do ne příliš šťastného manželství Amose a Janet Merilyn. Když je mu pouhých pět let, rodiče se rozvádějí a hoch zůstává spolu se svými třemi sourozenci s otcem.

„Nebylo to úplně jednoduché, pořád jsme se stěhovali za prací, aby nás táta uživil,“ vzpomíná Tom na raná léta svého života. Ve škole, ale i v rodině patří k těm tišším.

Introvertní povaha jej předurčuje k tomu, aby stál vždy opodál a do rodinných dýchánků se příliš nezapojoval. „Nikdy jsem úplně necítil, že bych do rodiny patřil,“ přiznává v dospělosti.

Dobře skrytý talent

O tom, že by z něj mohla být hvězda největšího formátu, se mladému Tomovi ani nesní. Přece jen, je tichý a velmi plachý, herectví je pro něj zpočátku velká neznámá. Poprvé k němu přičichne, když nastoupí na Kalifornskou univerzitu v Sacramentu.

Zlákají jej ochotníci ve školním divadelním souboru. Na hodinách dramatického umění se setkává s Vincentem Bowlingem, ředitelem divadelního festivalu v Clevelandu. Mladý muž na ředitele udělá dojem a ten mu nabízí, aby vyzkoušel letní praxi v jeho divadle.

„Taková zkušenost!“ pomyslí si Tom a neváhá ani vteřinu. Herecký talent se ještě prohlubuje a nelze si nevšimnout, že se na jevišti cítí jako ryba ve vodě.

Zanedlouho se mu naskytne příležitost uchytit se v New Yorku a odtud je to už jen krůček k prvním filmovým rolím.

První hříchy

Začínající herec sice nepatří k typickým krasavcům, ale jeho roztomilý kukuč a křehká postava dívky lákají. Kromě prvních pracovních nabídek se naplno rozjíždí i Tomův soukromý život.

Pomalu vystupuje ze svého plachého světa a poznává kouzlo nekonečných večírků. Životospráva je rázem tatam. A i když nepatří k těm největším pijanům, později přiznává, že ani on se nijak zkrátka nedržel.

Bujarý život, nedostatek pohybu a stres je na Tomovi velmi brzy znát. Podepíše se zejména na jeho postavě. Rychle se začíná zakulacovat a toho křehkého mladého muže, kterým ještě před několika lety byl, připomíná jen vzdáleně.

Píše se rok 1989 a mladík Tom Hanks začíná dobývat svět. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0
Píše se rok 1989 a mladík Tom Hanks začíná dobývat svět. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0

Role se jen hrnou

Kariéra se mu skvěle rozjíždí a role se jen hrnou. Jeho talent je nesporný a velmi žádaný. Dostává nabídky na rozličné role, které s sebou ale nesou pořádnou dřinu. Příprava často nespočívá jen v biflování textu a vystihnutí charakteru postavy.

Tom Hanks musí stále častěji pracovat i se svým zevnějškem. Kvůli jedné roli musí přibrat neuvěřitelných 15 kilo. Když se mu podaří dostat na relativně normální váhu, přichází skvělá nabídka – Trosečník (2000).

Kvůli této roli musí Hanks naopak shodit 22 kilogramů, aby mu diváci postavu muže, který přežije havárii letadla a nějaký čas přežívá na pustém ostrově, uvěřili.

Drastické hubnutí a přibírání absolvuje kvůli rolím hned několikrát, ovšem tehdy mu nedochází, jaký hazard se zdravím provádí.

Líná mládež

Jeho pracovní tempo je tak rychlé, že žije doslova v poklusu. Místo poctivé domácí kuchyně se cpe hamburgery a na veškerý pohyb nezbývá čas. Začíná mít zdravotní problémy. Najednou se mu zničehonic začíná zhoršovat zrak.

„Vidím hodně rozmazaně a musím neustále chodit na toaletu,“ svěřuje se své lékařce a ta mu okamžitě měří hladinu cukru v krvi. Hodnoty jsou opakovaně velmi vysoké, ale Hanks na varování zpočátku nedbá.

„Jsem z generace líných Američanů, kteří si slepě užívali na party a nyní zjistili, že jsou nemocní. Byl jsem tlustý. Viděli jste mě ve filmech, víte, jak jsem vypadal.

Byl jsem totální idiot,“ přiznává pokorně filmová hvězda, kterou zdravotní problémy dostihly. Z opakovaně vysoké hladiny cukru v krvi se totiž po několika letech vyklube cukrovka 2. typu, se kterou se musí nyní poprat.

Tom Hanks v době, kdy natáčel slavný film Forrest Gump FOTO: lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Tom Hanks v době, kdy natáčel slavný film Forrest Gump FOTO: lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Na hamburgery může zapomenout

„Myslel jsem si, že se nemoci vyhnu tím, že z cheeseburgerů vynechám housky. Inu chce to víc,“ sype si popel na hlavu herec a zpytuje svědomí. Po dlouhých letech se konečně začíná zajímat o své zdraví a jde do sebe.

„Můj doktor říká, že když dosáhnu požadované hmotnosti, nebudu už mít diabetes mellitus 2. typu,“ líčí v jednom z rozhovorů, ovšem vzápětí dodává, že mu bylo doporučeno, aby se dostal na váhu, kterou měl na střední.

„To půjde ale hodně těžko, protože tehdy jsem měl méně než padesát kilogramů,“ žertuje sice na svůj účet Hanks, přesto si uvědomuje, že jeho diagnóza rozhodně k popukání není.

Moc dobře ví, co neléčená a zanedbaná cukrovka dokáže – zvyšuje se riziko kardiovaskulárních chorob i mozkové příhody, hrozí ztráta zraku a selhání ledvin a v neposlední řadě hrozí i amputace dolních končetin.

Za své dílo si v roce 2016 vysloužil nejvyšší americké civilní vyznamenání - Prezidentskou medaili svobody. FOTO: The White House / Creative Commons / volné dílo
Za své dílo si v roce 2016 vysloužil nejvyšší americké civilní vyznamenání – Prezidentskou medaili svobody. FOTO: The White House / Creative Commons / volné dílo

Nezabije mě!

Pod strašákem cukrovky se o sebe Hanks konečně začíná starat. Dbá na to, co jí, a ví, že musí nějaké to kilo shodit.

„Je to kontrolované, všichni na něco jednou umřeme,“ pronáší na všetečné otázky novinářů ohledně svého zdravotního stavu a v jeho hlase je znát jistá úleva. Tuší, že zdraví má nyní ve svých rukou, a ví, že si za propuknutí nemoci může z větší části sám.

„Mluvil jsem s několika herci, kteří přibrali pro role, a nikdo to nechce udělat znovu,“ říká hrdina filmu Trosečník, podle kterého kombinace přípravy na velké role a absence zdravého životního stylu udělaly své.

Foto: Dick Thomas Johnson / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0, lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, The White House / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou