Domů     Tom Hanks: Velké přiznání po téměř dvaceti letech!
Tom Hanks: Velké přiznání po téměř dvaceti letech!
22.11.2022

Rozmazané vidění a neustálé nutkání navštívit toaletu. Přesně takové příznaky sužují jednoho z největších hollywoodských herců už několik let. K lékaři sice chodí, ale nijak pravidelně.

Jeho doporučení bere na lehkou váhu, do způsobu jeho života se mu příliš nehodí. Postoj přehodnotí až v době, kdy mu opravdu začíná téct do bot!

Jakmile se objeví ve filmu, kritikům i fanouškům je jasné, že půjde o další kasovní trhák. Rodák z Concordu v Kalifornii je prostě zárukou kvalitní podívané. Mezi kolegy i novináři je Tom Hanks (*1956) velmi oblíbený.

Není to herec s hvězdnými manýrami. Ke všem se chová slušně, přestože patří mezi špičku ve svém oboru. Herectví je pro něj spolu s rodinou alfou a omegou jeho života.

Ovšem je to právě i herectví, kvůli kterému trpí jednou z nejzákeřnějších civilizačních chorob.

Odstrčené dětství

Tom se narodí do ne příliš šťastného manželství Amose a Janet Merilyn. Když je mu pouhých pět let, rodiče se rozvádějí a hoch zůstává spolu se svými třemi sourozenci s otcem.

„Nebylo to úplně jednoduché, pořád jsme se stěhovali za prací, aby nás táta uživil,“ vzpomíná Tom na raná léta svého života. Ve škole, ale i v rodině patří k těm tišším.

Introvertní povaha jej předurčuje k tomu, aby stál vždy opodál a do rodinných dýchánků se příliš nezapojoval. „Nikdy jsem úplně necítil, že bych do rodiny patřil,“ přiznává v dospělosti.

Dobře skrytý talent

O tom, že by z něj mohla být hvězda největšího formátu, se mladému Tomovi ani nesní. Přece jen, je tichý a velmi plachý, herectví je pro něj zpočátku velká neznámá. Poprvé k němu přičichne, když nastoupí na Kalifornskou univerzitu v Sacramentu.

Zlákají jej ochotníci ve školním divadelním souboru. Na hodinách dramatického umění se setkává s Vincentem Bowlingem, ředitelem divadelního festivalu v Clevelandu. Mladý muž na ředitele udělá dojem a ten mu nabízí, aby vyzkoušel letní praxi v jeho divadle.

„Taková zkušenost!“ pomyslí si Tom a neváhá ani vteřinu. Herecký talent se ještě prohlubuje a nelze si nevšimnout, že se na jevišti cítí jako ryba ve vodě.

Zanedlouho se mu naskytne příležitost uchytit se v New Yorku a odtud je to už jen krůček k prvním filmovým rolím.

První hříchy

Začínající herec sice nepatří k typickým krasavcům, ale jeho roztomilý kukuč a křehká postava dívky lákají. Kromě prvních pracovních nabídek se naplno rozjíždí i Tomův soukromý život.

Pomalu vystupuje ze svého plachého světa a poznává kouzlo nekonečných večírků. Životospráva je rázem tatam. A i když nepatří k těm největším pijanům, později přiznává, že ani on se nijak zkrátka nedržel.

Bujarý život, nedostatek pohybu a stres je na Tomovi velmi brzy znát. Podepíše se zejména na jeho postavě. Rychle se začíná zakulacovat a toho křehkého mladého muže, kterým ještě před několika lety byl, připomíná jen vzdáleně.

Píše se rok 1989 a mladík Tom Hanks začíná dobývat svět. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0
Píše se rok 1989 a mladík Tom Hanks začíná dobývat svět. FOTO: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0

Role se jen hrnou

Kariéra se mu skvěle rozjíždí a role se jen hrnou. Jeho talent je nesporný a velmi žádaný. Dostává nabídky na rozličné role, které s sebou ale nesou pořádnou dřinu. Příprava často nespočívá jen v biflování textu a vystihnutí charakteru postavy.

Tom Hanks musí stále častěji pracovat i se svým zevnějškem. Kvůli jedné roli musí přibrat neuvěřitelných 15 kilo. Když se mu podaří dostat na relativně normální váhu, přichází skvělá nabídka – Trosečník (2000).

Kvůli této roli musí Hanks naopak shodit 22 kilogramů, aby mu diváci postavu muže, který přežije havárii letadla a nějaký čas přežívá na pustém ostrově, uvěřili.

Drastické hubnutí a přibírání absolvuje kvůli rolím hned několikrát, ovšem tehdy mu nedochází, jaký hazard se zdravím provádí.

Líná mládež

Jeho pracovní tempo je tak rychlé, že žije doslova v poklusu. Místo poctivé domácí kuchyně se cpe hamburgery a na veškerý pohyb nezbývá čas. Začíná mít zdravotní problémy. Najednou se mu zničehonic začíná zhoršovat zrak.

„Vidím hodně rozmazaně a musím neustále chodit na toaletu,“ svěřuje se své lékařce a ta mu okamžitě měří hladinu cukru v krvi. Hodnoty jsou opakovaně velmi vysoké, ale Hanks na varování zpočátku nedbá.

„Jsem z generace líných Američanů, kteří si slepě užívali na party a nyní zjistili, že jsou nemocní. Byl jsem tlustý. Viděli jste mě ve filmech, víte, jak jsem vypadal.

Byl jsem totální idiot,“ přiznává pokorně filmová hvězda, kterou zdravotní problémy dostihly. Z opakovaně vysoké hladiny cukru v krvi se totiž po několika letech vyklube cukrovka 2. typu, se kterou se musí nyní poprat.

Tom Hanks v době, kdy natáčel slavný film Forrest Gump FOTO: lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Tom Hanks v době, kdy natáčel slavný film Forrest Gump FOTO: lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Na hamburgery může zapomenout

„Myslel jsem si, že se nemoci vyhnu tím, že z cheeseburgerů vynechám housky. Inu chce to víc,“ sype si popel na hlavu herec a zpytuje svědomí. Po dlouhých letech se konečně začíná zajímat o své zdraví a jde do sebe.

„Můj doktor říká, že když dosáhnu požadované hmotnosti, nebudu už mít diabetes mellitus 2. typu,“ líčí v jednom z rozhovorů, ovšem vzápětí dodává, že mu bylo doporučeno, aby se dostal na váhu, kterou měl na střední.

„To půjde ale hodně těžko, protože tehdy jsem měl méně než padesát kilogramů,“ žertuje sice na svůj účet Hanks, přesto si uvědomuje, že jeho diagnóza rozhodně k popukání není.

Moc dobře ví, co neléčená a zanedbaná cukrovka dokáže – zvyšuje se riziko kardiovaskulárních chorob i mozkové příhody, hrozí ztráta zraku a selhání ledvin a v neposlední řadě hrozí i amputace dolních končetin.

Za své dílo si v roce 2016 vysloužil nejvyšší americké civilní vyznamenání - Prezidentskou medaili svobody. FOTO: The White House / Creative Commons / volné dílo
Za své dílo si v roce 2016 vysloužil nejvyšší americké civilní vyznamenání – Prezidentskou medaili svobody. FOTO: The White House / Creative Commons / volné dílo

Nezabije mě!

Pod strašákem cukrovky se o sebe Hanks konečně začíná starat. Dbá na to, co jí, a ví, že musí nějaké to kilo shodit.

„Je to kontrolované, všichni na něco jednou umřeme,“ pronáší na všetečné otázky novinářů ohledně svého zdravotního stavu a v jeho hlase je znát jistá úleva. Tuší, že zdraví má nyní ve svých rukou, a ví, že si za propuknutí nemoci může z větší části sám.

„Mluvil jsem s několika herci, kteří přibrali pro role, a nikdo to nechce udělat znovu,“ říká hrdina filmu Trosečník, podle kterého kombinace přípravy na velké role a absence zdravého životního stylu udělaly své.

Foto: Dick Thomas Johnson / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0, lakesbutta / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, The White House / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h