Skip to content

Hodiny posledního soudu: Je za tři minuty půlnoc!

Ručičky symbolických hodin Doomsday Clock, které odpočítávají čas do vypuknutí jaderného konfliktu či jiné zkázy, se opět posunuly. A bohužel směrem k půlnoci, podle nich lidstvu zbývají tři pomyslné minuty.

02
Riziko jaderné apokalypsy nepominulo ani po skončení studené války

Hodiny Doomsday Clock existují od roku 1947. Tehdy američtí fyzici a inženýři, kteří pracovali na vývoji atomové bomby, začali vydávat Bulletin amerických jaderných vědců. Půlnoc na hodinách představuje konec světa způsobený katastrofou, za kterou si lidstvo může samo.

03
Čas 23:57 hodiny ukazovaly naposledy v roce 1984

Nadále existuje nebezpečí jaderného konfliktu. Po celém světě rozeseto téměř 20 000 jaderných hlavic. Ty by celou planetu zničily hned několikrát. Navíc se jaderné zbraně dostávají či již dostaly do rukou režimů, které jsou značně nečitelné, ať je to Severní Korea, Írán, Čína nebo Pákistán.

Koneckonců, ani Putinovo Rusko není dvakrát spolehlivé. Ostatně, ruská invaze na Ukrajinu klidu ve světě také nepřidává.

04
Doomsday Clock berou na vědomí i ekologická rizika

Nyní tedy na pomyslném displeji svítí čas 23:57. Hůře na tom byl svět pouze jednou v historii a to v roce 1953, kdy USA a SSSR získali do svých arsenálů vodíkovou bombu. Zatímco dříve se Bulletin zaobíral především rizikem jaderné apokalypsy, nyní bere v úvahu i možnost jiných katastrof.

Především těch v podobě klimatických změn, které vědci a osvícení politici na celém světě neberou na lehkou váhu. Pokud podle vědců světoví politici nepodpoří v příštích pěti letech alternativní zdroje energie, svět čeká extrémnější počasí, nedostatek vody, hladomory, stoupající hladina oceánů a nevratně poškozené ekosystémy.

Foto: BBC, Newscientist
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …