Domů     Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
22.5.2024

Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí.

Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!

DÝŇOVÉ ZÁVODY

Fotografie ze závodů pořádaných v Novém Skotsku v Kanadě, rok 2008. FOTO: Verne Equinox/Creative Commons/CC BY 3.0
Fotografie ze závodů pořádaných v Novém Skotsku v Kanadě, rok 2008. FOTO: Verne Equinox/Creative Commons/CC BY 3.0

Vzhůru na vodu!

První sport, který vám představíme, se rozhodně může ucházet o hlavní cenu pro nejbláznivější aktivitu. Princip je přitom poměrně jednoduchý – sportovci jednoduše nasednou do lodí a závodí v předem vytvořené trati na jezeře nebo řece.

Všechno to má ale jeden očekávatelný háček – Lodě, ve kterých plují, jsou ve skutečnosti obrovské vydlabané dýně.

A tak, zatímco v případě klasických kajaků nebo jiných lodí, většinou sledujeme pořádně rychlou adrenalinovou jízdu, u dýňových závodů se celá záležitost často mění v až groteskní podívanou. Ne všechny dýně totiž plují tak, jak si jejich majitelé představovali. Některé se spíše točí dokola a jiné se velmi brzy změní spíše v dýňové ponorky.

Oblíbená záležitost

Možná se ptáte, kde lze na tento sport, v rámci kterého se na vodu dostanou i 200 kilogramů těžké dýňové lodě, vlastně narazit.

Odpověď zní, že dýňové závody se konají na nejrůznějších místech, především pak v Německu, v Belgii nebo v některých severských zemích. Často jde o doprovodný program k různým dýňovým slavnostem, které mají v těchto zemích poměrně silnou tradici.

A pokud si myslíte, že jde o záležitost jen pár vybraných nadšenců a recesistů, kteří jsou ochotní takovou loď vytvořit a následně se pokusit o téměř nemožný úkol dopravit ji do cíle, opak je pravdou. Třeba v Belgii se těchto závodů často účastní i stovky soutěžících.

ŠACHBOX

Takto vypadá zápas šachboxu. Fotografie byla pořízena roku 2008 v Berlíně. FOTO: WCBO/Creative Commons/CC BY 3.0 de
Takto vypadá zápas šachboxu. Fotografie byla pořízena roku 2008 v Berlíně. FOTO: WCBO/Creative Commons/CC BY 3.0 de

Do žebříčku podivných netradičních sportů se rozhodně často dostávají i aktivity, které spojují dvě sportovní disciplíny, jejichž kombinace by asi nikoho nenapadla. Králem těchto sportů není nic jiného než šachbox.

Neuvěřitelně kontrastní disciplína, která byla zprvu jen uměleckým vystoupením. Dnes je nicméně šachbox až neuvěřitelně seriózním sportem, který má své organizace, poměrně silné zázemí a také své profesionální hráče, kteří se věnují jen tomu.

„Šachbox je ultimátní výzvou pro tělo a ducha. Spojuje duševní sport číslo jedna s bojovým sportem číslo jedna do úplně nového bojového sportu,“ stojí na webu Světové organizace šachboxu.

Nenápadný start

Všechno to začalo v 70. letech. Angličtí bratři James a Stuart Robinsovi si totiž tehdy s oblibou po boxu v tělocvičně dopřávali ještě partii šachů. Z obyčejného rituálu se postupně stal v podstatě tréninkový nástroj.

„Mozky versus svaly“ hlásaly tehdy novinové titulky, když se o zvláštní kombinaci doslechli novináři. „V té době se to nechytlo, protože to byla docela nová myšlenka. Každý si o nás myslel, že jsme potrhlí,“ přiznal sám Robinson.

Jenže pak se všeho ujali umělci a nakonec se této záležitosti začali věnovat i další sportovci. Šachbox se stal regulérním sportem se striktními pravidly.

Přesná pravidla

Jak tedy takové zápasy probíhají? Šachboxové utkání má jedenáct kol, z nichž šest patří šachům a pět boxerskému ringu. Sporty se střídají a mezi koly jsou krátké přestávky. Zápas končí knokautem, šachmatem, odstoupením nebo překročením časové lhůty u šachů.

Při nerozhodné variantě vyhrává ten, kdo v boxu získal více bodů. Tato kombinace fyzického a mentálního vypětí už zaujala tisíce lidí a má i své světové šampionáty, na kterých jde o poměrně velké peníze.

Zastánci tohoto sportu argumentují hlavně tím, že jde o velmi komplexní záležitost, která dokonale prověří všechny stránky sportovce. Tak co, zajdete se někdy podívat?

EXTRÉMNÍ ŽEHLENÍ

Extrémní žehlení na Floridě. FOTO: highlander411/Creative Commons/CC BY 2.0
Extrémní žehlení na Floridě. FOTO: highlander411/Creative Commons/CC BY 2.0

Nechtěl být doma

A teď zase pro změnu něco méně…seriózního. Jen pro málokoho představuje žehlení zajímavou aktivitu, které by se chtěl věnovat ve volném čase.

To si možná říkal i Phil Shaw z anglického Leicesteru, který jednoho dne v 90. letech koukal na hromadu nevyžehleného prádla ve svém domě. Tehdy ho napadlo, že by si mohl natáhnout prodlužovačku na zahradu a žehlit tam. Tím to všechno začal.

Žehlení na čerstvém vzduchu mu brzy přestalo stačit, a tak tuhle neoblíbenou činnost zkombinoval s tou, kterou naopak miluje – s horolezectvím. V roce 1997 tak vznikl jeden z nejbizarnějších sportů světa.

Žehlit… pod vodou?

S postupem času se extrémní žehlení rozšířilo do celého světa. Primárně jako recese a způsob, jak narušit zažité vnímání toho, čemu se věnujeme. Současně to ale pro mnoho lidí, kteří se tomu věnují, stalo skutečným adrenalinovým sportem.

Cílem je dostat se se žehličkou na ty nejšílenější a nejhůře dostupná místa – na vrcholky hor, do korun stromů nebo třeba pod vodu. Ano, extrémní žehlení je oblíbené i mezi potápěči.

Třeba v březnu 2008 vytvořilo 72 potápěčů světový rekord v žehlení pod vodou, v roce 2011 jich pak v jednom nizozemském bazénu žehlilo už 173.

Měli i mistrovství

Samozřejmě, že pod vodou nejde o skutečné žehlení, jinak se ale zastánci této aktivity opravdu snaží, aby poctivě narovnávali zmačkané části svých oděvů. Své nástroje tak nahřívají přenosnými plynovými hořáky, kempingovými vařiči a generátory.

A aby toho nebylo málo, i tato záliba má svou organizaci. V roce 1998 se žehliči sdružili pod vlajku Extreme Ironing Bureau (Kancelář extrémního žehlení) a po čase vznikly dokonce pobočky v několika zemích světa.

V roce 2002 pak přišla německá komunita kolem tohoto koníčku se světovým šampionátem. Zúčastnilo se ho na 80 lidí z různých koutů světa.

HOD TUŇÁKEM

Hod tuňákem se pochopitelně nelíbí ochráncům zvířat. FOTO: Tom Oates/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Hod tuňákem se pochopitelně nelíbí ochráncům zvířat. FOTO: Tom Oates/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Z jižní Austrálie

Zatímco některé sporty budí jen úsměv nebo pobavené zavrtění hlavou, jiné mohou ve skutečnosti i pobuřovat nebo alespoň vyvolávat otázky ohledně zacházení se zvířaty.

Ten druhý případ reprezentuje v našem výběru bláznivé a kontroverzní klání v hodu tuňákem, které má velkou tradici na několika místech v Austrálii, především pak v rámci festivalu Tunarama, který se už dobrých 60 let koná v Port Lincoln na jihu Austrálie.

Právě pro toto město je tuňák naprosto ikonický, protože se tu nachází jedna z největších základen zaměřených na jeho lov.

Letos naposledy?

A jak to tedy s tím házením je? Je to v podstatě podobné jako jiné házecí disciplíny. Účastníci roztočí několikakilovou rybu nad hlavou a pokusí se ji hodit co nejdál ve vymezeném prostoru.

Zkušení rozhodčí měří vzdálenost a samozřejmě dohlížejí i na to, zda někdo neporušil povolený způsob hodu nebo nepřekročil vymezený prostor.

Na zmíněném festivalu probíhá každoročně mistrovství světa, kde se domácí házeči snaží porazit přespolní soutěžící – především Japonci jsou v hodu tuňákem prý velmi dobří. Zda tradice zůstane zachována, se ale neví.

Festival totiž letošním ročníkem definitivně skončil. Hod tuňákem si tak bude muset najít jiné zázemí.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při