Skip to content
reklama
reklama

Hnědé uhlí: Tajemství přírody

blank
Tento článek je reklamním sdělením

V poslední době se hnědé uhlí vrací mezi využívané suroviny pro vytápění domácnosti. Není divu, protože patří mezi nejlevnější formy tuhých paliv a současné kotle jsou mnohem efektivnější a ekologičtější. Pojďte si přečíst zajímavosti ze světa hnědého uhlí.

Jak se tu vzalo hnědé uhlí?

Ptáte se za jak vzniklo hnědé uhlí? Zjednodušeně můžeme říci, že vzniklo přikrytím rostlinné hmoty dalšími usazenými horninami. Následně tento materiál vlivem teploty, tlaku a času změnil svou strukturu v hnědé uhlí. Tento popis je poněkud nudný. Zkuste si představit lužní les s listnatými a jehličnatými stromy, který bujně roste na bažinatých březích žatecké a bílinské delty, kam ústí mohutné řeky. Občasné prudké povodně tyto stromy strhnou do jezera až na dno rozsáhlého plochého údolí a v dálce vybuchují sopky Českého středohoří. Tam vznikl příběh počátku hnědého uhlí.

blank
Těžba hnědého uhlí

Hnědé uhlí a přírodní podmínky

Dřevo a další biomasa se nejlépe zachovává pod vodou, kde je omezený přístup vzduchu. Poté je tato hmota překryta pískem, prachem a dalšími úlomky hornin, které přináší řeky. V třetihorách bylo teplejší klima než máme v současnosti a skladba vegetace taky byla odlišná. Pro zajímavost tu rostly pasekvoje, dále vavřínovitá rostlina příbuzná avokádu, čajovníky a palmy hned vedle tehdejších dubů, javorů a vrb. Přesně tyto stromy spalujete doma v podobě hnědého uhlí.

Hnědé uhlí a dvě zásadní lokality těžby

Cena hnědého uhlí se odvíjí od jeho vlastností jako je výhřevnost, obsah síry, vody a dalších těkavých látek a objemu výsledného popela. V České republice se hnědé uhlí získává v povrchových dolech v mostecké a sokolovské pánvi. Nejčastěji se setkáte s názvy mostecké a bílinské neboli ledvické uhlí. Jsou pojmenovaná podle místa těžby a od sebe se odlišují i vlastnostmi a cenou. Vedou se spory, které z nich je kvalitnější, proto se na ně podíváme podrobněji.

blank

Mostecké versus bílinské uhlí

Pokud srovnáte mostecké s bílinským hnědým uhlím, vyjde vám vyšší výhřevnost daná vyšším obsahem uhlíku a s tím související vyšší popelnatost u mosteckého uhlí. Dále má mostecké uhlí více síry, to vše při nižším obsahu vody. Z toho můžete vyvodit závěr, že daní za vyšší výhřevnost mosteckého hnědého uhlí je větší objem popela, který ve vašem topeništi zbude. Nelze tedy říci, které je z těchto dvou kvalitnější. Ale můžete si vybrat hnědé uhlí z lokality, které se lépe hodí pro váš kotel.

Rozhodně pytlované uhlí

Dalším dilematem je, zda kupovat sypané nebo v pytlích balené hnědé uhlí. Sypané uhlí potřebujete v létě lehce dosušit, pak uklidit do speciální místnosti. Při těchto činnostech se velmi práší. Velice pohodlnou variantou je koupě již pytlovaného uhlí. Zbavíte se hlavně nutnosti sušení a prachu, který vás bude všude doprovázet. Není nic komfortnějšího, než si ke kotli donést už navážený pytel plný uhlí a přidat z něj. Také se pak lépe počítá, kolik uhlí budete potřebovat na příští rok.

blank

Kde uhlí seženete?

Prodej uhlí se řídí potřebami zákazníka, proto jsou v nabídce různé frakce pytlovaného hnědého uhlí z našich nejvýznamnějších lokalit. V nabídce odborného e-shopu Optimtop.cz naleznete širokou paletu nabízených druhů a forem pytlovaného hnědého uhlí. Velkou výhodou je, že nečekáte příliš dlouho, protože prodej uhlí probíhá ze skladových zásob. Vyzkoušejte flexibilitu objednání uhlí přes internet.

 

Foto: Freepik, Shutterstock
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...