Prvním a nejstarším mostem u nás je pražský Juditin most. Začíná se stavět v roce 1158 a pokyn k tomu dá královna Judita, druhá manželka krále Vladislava II.. Rok předtím stávající dřevěný most poškodila povodeň.
Teď je příležitost postavit nový a oslavit tím fakt, že Vladislav II. získal královský titul.
Nový most ale není to jediné, co Judita Durynská (1135/1140 – po r. 1174) za dobu své vlády jako královny (1158–1172) stihne. Je manželovou platnou zástupkyní, když odjede ze země. Aktivně se podílí i na řešení rodinných sporů.
Nenechá si nic líbit, a tak jsou vztahy mezi ní a Vladislavovými dětmi z jeho prvního manželství s Gertrudou Babenberskou (asi 1118–1150) napjaté.
Jak vypráví pozdější kronikář Přibík Pulkava (†1380), královna o drama nemá nouzi. Vladislavovu synovi Svatoplukovi leží v žaludku otcův důvěrník Vojslav.
Když otec odjede z Prahy, obratně využívá jeho nepřítomnosti a chce si vyřídit s Vojslavem účty. Jenže to by tu nesměla být Judita! Zrovna mluví s Vojslavem, když na něj Svatopluk zaútočí dýkou. Přiskočí a duchapřítomně manželova důvěrníka brání.
Neúspěšně, Vojslav umírá, a i sama královna slízne krvavé zranění na ruce! Svému královskému manželovi ale po jeho návratu všechno vylíčí. Vladislav II. (kolem 1110–1174) se na nezdárného syna rozčílí a vyžene ho ze země.
Součást mostní výzdoby
A co most nazvaný po ní? Dne 3. února 1342 je při povodni pobořen. Kousek od něj pak vzniká Karlův most.
Pozůstatky Juditina mostu odhalí nízká hladina řeky v roce 1784 a poté ještě jednou v roce 1940. Tehdy dojde k protržení Helmovského jezu (v úrovni pražského Štvanice).
Jinak zbytky mostu skrývá dno řeky a není možné je vidět právě kvůli udržování hladiny, kterou zajišťuje soustava jezů. Jeden kompletní oblouk Juditina mostu se dochoval na staroměstské strané, Má rozpětí 11 metrů a šířku pilíře 7,11 metrů.
Dostanete se k němu, když sestoupíte po schodech mezi budovou kláštera řádu křižovníků a stěnou Křižovnického náměstí. Nachází se tam nástupiště lodí. Archeologové dodnes úspěšně pátrají po dalších zbytcích mostu. Jeden z nich mají Pražané denně na očích.
Na staroměstské nábřežní zdi Karlova mostu dnes uvidíte kamennou tvář, nazvanou Bradáč, která byla kdysi součástí pilíře Juditina mostu. Když Vltava dostoupla k Bradáčovým vousům, bylo zle, hrozila velká voda.
Říká se sice, že obličej je portrétem italského stavitele mostu, ale pravda je nejspíš jiná. Někdy se hovoří o mytickém ochránci mostu nebo dokonce podobě Ježíše Krista Jde pravděpodobně o zbytek nedochované mostní výzdoby, která prý byla velice bohatá. Repliku Bradáče najdete na dochovaném oblouku mostu.
Pilíře schované ve sklepení domu
Další pozůstatky mostu se zrakům trochu skrývají. Sklepení Pinkasova domu č. p. 515 v severní části pražské Kampy zkoumali v roce 2014 archeologové. Jejich práce přinesla výsledek v podobě nálezu dvou pilířů Juditina mostu.
„Dlouho se spekulovalo o tom, že dům byl vystavěn na pilířích Juditina mostu,“ řekl tehdy architekt Marek Tichý, který se podílel na rekonstrukci Pinkasova domu. Průzkumy pokračovaly.
Počátkem roku 2016 objevili potápěči nedaleko pražského Karlova mostu základy prvního pilíře Juditina mostu, Potápěči hledali v bahně v hloubce dvou metrů. Nešlo o žádnou ojedinělou akci.
„V budoucnu chceme podniknout systematický průzkum vltavského dna, zatím to bylo jen takové sondování zajímavých míst,“ vysvětlila tenkrát Pavla Státníková z Muzea hlavního města Prahy, které výzkum organizovalo.
Část zbytků mostu je k vidění v Muzeu Karlova mostu, které se nalézá v budově kláštera křižovníků s červenou hvězdou na Křižovnickém náměstí. Úkolem křižovníků bylo totiž o most pečovat