Domů     Historie stolování: Od náboženských obřadů staré Mezopotámie až po moderní fast food
Historie stolování: Od náboženských obřadů staré Mezopotámie až po moderní fast food
komerční sdělení

Jídlo neslouží jen k uspokojení základních lidských potřeb. Stolování a s ním spojená společenská pravidla jsou součástí naší kultury od nepaměti. Jak probíhal vývoj gastronomie od pravěku až po současnost?

Historie stolování

První zmínky o stolování pochází již z dob nejranějších civilizací. Následný vývoj gastronomie ovlivnilo mnoho faktorů. Patří mezi ně objevy, náboženství, dostupnost surovin v dané lokalitě a také klimatické podmínky.

Velký význam mělo pro rozvoj stolování také pochopení moci ohně, výroba keramiky a skla, mořeplavectví, expanze a války. Každá z těchto událostí přispěla k rozvoji gastronomie a krok za krokem stvořila národní kuchyně.

Od jezení rukama jsme jako lidstvo přešli k příborům a složitým společenským pravidlům. Co bylo dříve jen pro vyvolené, je nyní zcela běžné.

Pojďme se společně podívat, kde se vzaly lžíce, vidličky, ubrusy nebo prostírání na jídelní stůl.

Pravěk

Z období pravěku bohužel nemáme žádné písemné pozůstatky a proto vycházíme pouze z archeologických nálezů. Dochované nádoby na jídlo nám ukazují, jakým způsobem si pračlověk připraval pokrmy. Samozřejmě nejvýznamnějším objevem byly vlastnosti ohně. Díky nim si již Homo erectus mohl připravovat tepelně upravenou stravu.

Starověk

Nejstarší dochované zobrazení hostiny pochází z oblasti Mezopotámie z roku 2 500 p. n. l.. Lidé v kuchyni již používali první nástroje, zvládali proces fermentace a rozvíjelo se zemědělství.

Jídlo se obětovalo bohům a tento náboženský zvyk protíná všechny kultury starověku. Najdeme ho v Mezopotámii, Egyptě, na Dálném východě i ve starověkém Řecku a Římě.

Velmi rozvinutou kulturu stolování měla Indie a Čína. Kultivovanost a vzdělanost se při stolování snoubily se znalostí poezie a umění. Právě z této doby jsou v Číně dochované známky o látkách používaných během stolování.

Patří k nim například špinavý ubrus, který symbolizuje spokojenost hosta s podávanými pokrmy.

Jídlo se během starověku jedlo rukama nebo lžící. Nejstarší dochované lžíce pocházejí ze starověkého Egypta.

Jsou vyrobeny ze slonové kosti, pazourku a dřeva, často zdobené náboženskými symboly. Vidlička se používala pouze k servírování pokrmů a součástí příboru se stala až přibližně v 10. století.

FOTO: PX FUEL
FOTO: PX FUEL

Středověk

Středověk s sebou v oblasti gastronomie přinesl řadu změn. Lidé si začali více užívat jídla pro radost a rozvíjela se záliba v alkoholu. V této době vznikaly první vinice a pivovary. Nejvýrazněji se změny ve stolování projevili v řadách šlechticů a rytířů.

Velký obdiv si získaly stříbrné příbory a krásné skleněné poháry, které zdobily stoly během hodování. Ačkoliv se již rozmohl zvyk používání lžíce a vidličky, nože si na svou slávu musely počkat.

Ještě na začátku 16. století byl jeden nůž společný pro všechny strávníky u stolu.

Co se týká ubrusů, ty byly poměrně vzácné a používala je jen šlechta. Jinak to však bylo s ubrousky. Ty se hojně používaly již od dob starého Řecka. V té době sloužily především k ochraně oděvu a zabalení výslužky.

Objevují se také první známky společenského chování během stolování. Patří k nim zákaz říhání nebo braní pokrmů ze sousedovy mísy.

Současnost

Moderní způsob života s sebou přinesl i modernizaci kuchyně. Pomalu při vaření začal mizet kontakt s přírodou. Nahradil ho masový konzumerismus a nákupy potravin ve velkém.

V důsledku migrace se prolínají kuchyně jednotlivých států a jednotlivé suroviny jsou celosvětově dostupné. Roste také variabilita pokrmů a jejich dostupnost. Negativní dopady rychlého životního tempa se odráží ve stylu stravování. Narůstá počet takzvaných fast foodu a také množství obézních lidí.

Foto: Goldea
Foto: Goldea

Pravidla společenského chování

Společně s kulturním vývojem a vznikem sociálních skupin vznikala i pravidla stolování. Liší se podle jednotlivých kultur, náboženstvích a destinací. Jiné zvyky mají křesťané v Evropě a jiné muslimové na Blízkém východě.

Společenské chování během stolování se postupně vyvinulo v soubor složitých pravidel. Jejich součástí je představování, konverzace, oblečení, používání příborů, zasedací pořádek a způsob konzumace jednotlivých pokrmů.

Jídlo jako součást uměleckých děl

Jídlo se objevovalo a stále objevuje jako téma uměleckých děl. Jak už jsme si řekli výše, pravděpodobně nejstarší zobrazení hostiny pochází z roku 2 500 p. n. l. Jedná se o vyobrazení královského pohřebiště v Uru ve staré Mezopotámii.

Je zde vidět hierarchie panovníků a přivádění dobytka jako budoucí pochoutky na hostinu.

Nejslavnějším zobrazením stolování je jistě Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Na obraze najdeme setkání Ježíše Krista s učedníky v předvečer ukřižování na Zelený čtvrtek.

Mezi další známá díla patří obraz Snídaně od malíře Françoise Bouchera, Červený pokojod Henriho Matisse nebo Kavárna od Bohumila Kubišty.

Zajímá vás téma historie stolování více? Navštivte Muzeum gastronomie. Zde najdete sbírku artefaktů týkajících se vývoje kulinářství od dob pravěku až po současnost.

Úvodní foto: Goldea, Foto: Goldea, PX FUEL
Související články
Lifestyle
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Lifestyle
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Lifestyle
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Lifestyle
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
reklama
zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
lifestyle
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz