Skip to content

Historie punčoch: Ženy po nich šílely!

„Bohužel, všechny jsou vyprodané,“ pokrčí rameny prodavač. Žena zklamaně vyjde z obchodu. Kde jen sehnat punčochy, když po nich teď šílí celý svět? Nakonec ji napadne rafinované řešení – vytáhne z kabelky tužku na oči a namaluje si na lýtka falešné punčochové švy.

Svá chodidla si s oblibou zahalují už staří Egypťané, jak dokládají nálezy punčoch v jejich hrobkách. První zmínka o tomto oděvu pochází ještě z 8. století před naším letopočtem, kdy řecký básník Hésiodos popisuje punčochy ze zvířecí srsti, jež mají chránit a zahřívat chodidla. Kouzlu předchůdců dnešních punčoch podlehnou i starověcí Řekové, kteří si rádi balí své nohy do dlouhých pruhů tkané látky nebo kůže.

Punčochám přijdou nejprve na chuť muži. V lecčems připomínají dnešní legíny...
Punčochám přijdou nejprve na chuť muži. V lecčems připomínají dnešní legíny…

Móda pro pány

Punčochy v dnešním slova smyslu nosí nejprve muži. Tuto módu v Evropě zavádějí přibližně ve 12. století. Rádi nosí přiléhavé dlouhé kalhoty sahající od pasu až po paty, které trochu připomínají dnešní moderní legíny. Postupně jim přijdou na chuť i ženy. Ty jejich jsou ovšem kratší, končí nad koleny a jejich nositelky si je přivazují pomocí stužek na způsob podvazků.

Punčochy si vážou dámy nad koleny pomocí stužky.
Dámy si punčochy vážou nad koleny pomocí stužky.

Drahá krása

První období své slávy zažívají od poloviny šestnáctého století, kdy do módy přicházejí ručně pletené punčochy z hedvábí. Jsou elegantní, zároveň však velmi drahé a mnoho lidí marně sní o tom, že vlastní alespoň jeden pár. Tento způsob krášlení zůstane populární až do poloviny minulého století.

Když nejsou punčochy, přichází na řadu alespoň tužka.
Když nejsou punčochy, přichází na řadu alespoň tužka na oči.

Ženy si je zamilují

Zlom přichází v roce 1939, kdy americká firma DuPont představuje první punčochy z nylonového vlákna. Ženy hoří nadšením! Během pouhých čtyř dní skoupí všechny vyrobené punčochy, tedy celkem čtyři miliony párů! Jenže propukne válka a nylon se začne využívat zvláště pro výrobu padákových šňůr, a tak se punčochy stanou nedostatkovým zbožím.

Minisukně znamenají pro punčochy s podvazky zkázu...
Minisukně znamenají pro punčochy s podvazky zkázu…

Pryč s podvazky!

Po roce 1960 zcela odzvoní hedvábným punčochám se švy a nastupují moderní bezešvé punčochové kalhoty, zvané punčocháče, se zesílenou patou a špičkou. Nastává totiž éra minisukní a není žádoucí, aby vykukovalo něco tak nepatřičného, jako jsou podvazky…

Foto: 1940s.org, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Móda a gadgety
Zobrazit více …