Hippokrates (460 př. n. l.-cca 370 př. n. l.), nejslavnější lékař starověku, jehož přičiněním se lékařství stalo samostatným oborem, mimo jiné položil i základy klinického lékařství.
Jeho jméno je spojováno rovněž s textem obsahujícím základní etické principy lékařského povolání. Hippokrates tak v podstatě sestavil etické zásady lékařů, takzvanou Hippokratovu přísahu, na kterou lékaři přísahají až do dnešních dnů…
Osud předem daný?
Svůj lékařský osud měl tento zakladatel lékařské vědy snad již předurčen, neboť se narodil do lékařské rodiny, odvozující svůj původ od Asklepia, údajného řeckého léčitele, který měl žít ve 13. století př.
n. l.
Nemoc není božím trestem
V mládí Hippokrates procestoval celé Řecko, Malou Asii a zřejmě i část Egypta, kde se zdokonaloval v lékařském umění. Do tehdejšího starověkého Řecka právě Hippokrates vnesl revoluci v dosavadním pojetí medicíny.
Tvrdil, že nemoc není trestem seslaným bohy, nýbrž výsledkem působení stravy, prostředí a životních návyků. Nemoc tedy v jeho pojetí měla zcela přirozené příčiny. Hippokrates k tomu mimo jiné údajně říká: „Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl.“
Medicína jako celostní obor
V léčbě Hippokrates zastával filozofii využití léčivých sil přírody, bylin a samotného pacientova těla.
Hippokratovská medicína byla tak v podstatě celostním oborem, kdy pacient býval považován za nedílnou součást přírody, jež prý sama o sobě už disponuje velkou léčivou silou.
Sám Hippokrates prý prohlásil: „Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda.“
Léčba na základě zkušeností
V tomto duchu Hippokrates založil též svoji vlastní lékařskou školu. Velký důraz kladl na prognózu budoucího průběhu nemoci, který byl odhadován díky pečlivým záznamům předchozích případů.
Na základě průběhu nemoci pak Hippokrates volil různou intenzitu lékařských zákroků.
Čistota – půl zdraví
Byl také horlivým propagátorem čistoty během práce s pacienty, a to samozřejmě ještě dávno před objevením choroboplodných zárodků. Pacienty chtěl udržovat v poměrně sterilním prostředí. Rány nemocným omýval čistou vodou nebo vínem.