Skip to content

Hideki Tódžó: Generál přezdívaný Břitva je neústupný pedant, ze scény odejde předčasně

Brýlatý drobný muž byl právě jmenován do funkce premiéra. Ještě si ani nestihl přečíst všechny došlé gratulace a už se svou militaristickou frakcí kul pikle na zahájení války proti USA.

Přeji si, abyste spor se Spojenými státy vyřešil mírovou cestou,“ uložil mu císař. Jenže pokud si to skutečně přál, měl si vybrat někoho diplomatičtějšího. A ne bojovného Hidekiho Tódžu (1884–1948).

Japonsku šlo hlavně o ropu

A tak japonský předseda vlády zahájil naoko diplomatické jednání s americkou stranou. Jednak proto, aby si císař myslel, že se plní jeho vůle, ale hlavně aby ukolébal Američany. Při jednání nastolil pocit, že se Japonsku do války s nimi vůbec nechce.

Přitom už na ni v jeho domovině horečně probíhaly rozsáhlé přípravy. Postupně se rodily podrobnosti válečného plánu a jejich otcem byl právě Tódžo. „Japonsko musí ovládnout jižní část Pacifiku,“ přál si. A proč zrovna tuto oblast? Nešlo o nic jiného než o území, kde se nalézala bohatá ropná naleziště (Sumatra, Borneo, Jáva – roční produkce z těchto oblastí se pohybovala kolem 65 milionů barelů).

Vrcholem zrůdnosti bylo japonské řádění v čínském Nankingu, zvěrstva páchala japonská vojska i na Filipínách.

Probudili spícího obra

Zároveň chtěl Tódžo pro svou zem obsadit také Thajsko, Malajsii a Filipíny. Jak je vidět, útok na Pearl Harbor tedy zprvu nebyl klíčovou částí japonského plánu. Přesto Japonci své plány změnili a 7. prosince 1941 na tuto největší americkou vojenskou základnu v Tichomoří zaútočili.

Tímto krokem Japonsko a USA definitivně vstoupily do války.

Obávám se, že jsme probudili spícího obra a přinutili jej učinit strašlivé rozhodnutí, napsal vrchní velitel spojeného japonského loďstva Isoroku Jamamoto (1884–1943) Tódžovi. Ten zatím doma sbíral funkce.

Podařilo se mu stát se kromě premiéra i ministrem války, nejvyšším náčelníkem vojenského štábu japonské armády, ministrem školství a obchodu, ministrem zahraničí a pak si pro sebe zabral ještě pozici ministra vnitra.

blank
Odvážný japonský útok na havajskou základnu Pearl Harbor se ukázal jako chybný, císařská armáda přecenila své síly a nakonec byla v průběhu války Američany poražena.

Velel zákeřnému útoku na Čínu

Císař Hirohito (1901–1989) byl plně v područí armády, která nyní měla ve válečném Japonsku absolutní moc. A tak se bojechtivý Tódžo, který si začal stříhat knírek po vzoru Hitlera, stal japonským diktátorem.

K poroučení měl sklony odmalička a k vojenství zrovna tak. Jeho otec zažil na vlastní kůži čínsko-japonskou (1894–1895) a později i rusko-japonskou válku (1904–1905). Pro Tódžu byla válka naprosto přirozenou věcí.

Doma se o bojích mluvilo jen v samých superlativech, a proto vystudoval vojenskou školu. Když v roce 1937 došlo k invazi Japonska do Číny, konečně se i sám zapojil do válečné vřavy. V těchto bojích byl povýšen do funkce generála a získal Japonsku nová cenná území.

Čistý jako padlý sníh

Díky svému pedantismu, tvrdosti a neústupnosti si vysloužil přezdívku Břitva. Své vojenské zájmy hájil tak zarputile, že se mu počátkem roku 1944 podařilo zbídačené Japonsko dostat na hranici zkázy. Byl proto donucený podat demisi a v červenci téhož roku se stáhl do soukromí, kde ho zastihl konec války.

Jeho válečná zvěrstva mu však nemohla být zapomenuta. Vždyť jeho rozkazy způsobily desítkám asijských zemí obrovské oběti na životech a nezměrné materiální škody. Byl předvolán před Mezinárodní soudní tribunál, kde vzal veškerou vinu za válečné osudy Japonska na sebe.

Přesto dál tvrdil: „Vojenské operace Japonska byly čestné, nechápu, proč mě soudíte!“ Tribunál bývalého vládce země odsoudil k trestu smrti oběšením.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Petra Schoulová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Případ z Coventry: Mstí se tu duch zesnulého Jima?
enigmaplus.cz

Případ z Coventry: Mstí se...

Strach a zděšení zažívá v roce 2011...
Kuřecí salát s avokádem
tisicereceptu.cz

Kuřecí salát s avokádem

V létě se často připravují saláty na všechny způsoby. Vyzkoušejte...
Čarodějnické procesy nejsou minulostí!
enigmaplus.cz

Čarodějnické procesy nejsou...

Přestože hon na čarodějnice je...
„Po práci si rád vychutnám hořkost tonicu Kinley,“ říká Libor Bouček
iluxus.cz

„Po práci si rád vychutnám...

V minulých dnech jsme měli možnost...
Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Jak bezpečně ukládat v podzemí oxid uhličitý?
21stoleti.cz

Jak bezpečně ukládat v...

Oxid uhličitý je přirozenou součástí...
Její chování se změnilo!
skutecnepribehy.cz

Její chování se změnilo!

Zásahy do podvědomí mohou...
Islandské jezerní monstrum: Jde o příbuzného slavné lochnesky?
epochalnisvet.cz

Islandské jezerní monstrum: Jde...

Studenti hallormsstaðirské školy jsou nalepení na oknech a...
Aby se kočce u vás opravdu líbilo
panidomu.cz

Aby se kočce u vás opravdu...

Zbožňuje pohodlí a teplo. Potřebuje přehled a...
Mají v zádech psychopata?
nasehvezdy.cz

Mají v zádech psychopata?

Moderátor Leoš Mareš (46)...