Domů     Hezky si hraj: LEGO slaví 90 let!
Hezky si hraj: LEGO slaví 90 let!
13.9.2022

Do Evropy s mírným zpožděním doráží hospodářská krize.

Zatímco v Německu třicátá léta přivedou k moci Adolfa Hitlera, v nedalekém Dánsku svízelná ekonomická situace zase znamená založení firmy LEGO. Společnost dnes patří mezi hračkářské giganty a její kostičky jsou známé po celém světě.

Domovem stavebnice, jenž letos slaví devadesátiny, je zhruba šestitisícový Billund, ležící na jihu Jutského poloostrova.

Nedaleko poklidného městečka bychom našli například letiště, které je zbudováno díky LEGU, a je druhým nejvytíženějším vzdušným přístavem v celém Dánsku!

Zvláštní rok 1932

Celý příběh ikonické značky začíná vlastně mezi výstřely první světové války. Muž jménem Ole Kirk Christiansen (1891–1958) kupuje v roce 1916 svou první tesařskou dílnu.

Vše si musí tvrdě vydřít, pochází z chudé rodiny a má dalších devět sourozenců, a tak musí pracovat už od šesti let. Jeho cílevědomost a šetrnost mu ale zajistí důležité finance. Šikovný tesař se nejprve věnuje stavbě domů a výrobě nábytku.

Jenže prosperující dílnu roku 1924 zachvátí oheň, ještě netuší, že plameny budou jeho podnik olizovat s železnou pravidelností. Za tehdejší katastrofou ale stojí jeho synové, kteří rozdmýchají dřevěné hobliny.

Z požáru se otřepe a firma prosperuje, začátkem 30. let má dokonce deset zaměstnanců! Jenže v říjnu 1929 zasahuje svět velká hospodářská krize a zlé časy čekají i na Christiansena.

Musí sice propouštět, ale svůj podnik udrží jakž takž v chodu, poté ale přichází rozporuplný rok 1932. Nejdříve mu umírá manželka. Zasmušilý muž, který se musí starat o děti, ale založí firmu specializující se výhradně na hračky.

Všudypřítomná chudoba a nedostatek financí mu ale hází klacky pod nohy. Trpělivě objíždí hokynáře s dřevěnými kačery a jojy. „Peníze nemáme, ale můžeme vám dát jídlo,“ slyší všude. Nakonec kývne a alespoň zčásti zajistí rodinu.

Jedna z mašin, která stojí za celosvětovým fenoménem. (FFA P-16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Jedna z mašin, která stojí za celosvětovým fenoménem. (FFA P-16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Musíme ho koupit!

Po dvou letech zjišťuje, že by jeho firma měla mít jasný název. Údajně vyhlásí soutěž mezi svými zaměstnanci. Kdo přijde s originálním jménem, dostane flašku domácího vína.

Nakonec ale zvolí jednoduše znějící LEGO, což je zkrácenina dánského spojení leg godt, neboli dobře si hraj. Nová značka na trhu se pomalu zotavuje, jenže potichu se plíží druhá světová válka a Dánsko skončí pod nacistickou vlajkou.

Obchody sice jdou, rána nakonec přichází z úplně jiné strany. V roce 1942 továrna vyhoří, za zkázou tentokrát stojí elektrický zkrat. Christiansen, jemuž tehdy pomáhají jeho synové, už nechce pokračovat, nakonec své rozhodnutí změní kvůli zaměstnancům.

Po válce má LEGO svou vlastní montážní linku. Firma se stále specializuje na dřevěné hračky, to se ale brzy změní. Stárnoucího Christiansena osloví na jedné z výstav přístroj na výrobu plastových součástek.

„Měli bychom ho koupit, je to budoucnost,“ nadšeně volá svému synovi Godtfredovi (1920–1995), jenž tehdy pomalu přebírá otěže firmy. Novinka je na tu dobu velice drahá.

Jen pro představu – stojí dvojnásobek ročního zisku firmy LEGO. Jenže risk je zisk a dánským hračkářům se vyplatí. Jako první z plastových kostiček postaví nákladní automobil, který lze složit a rozložit.

Z Lega jde prostě sestavit úplně všechno, fantazii se meze nekladou! (Bill Ingalls / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Z Lega jde prostě sestavit úplně všechno, fantazii se meze nekladou! (Bill Ingalls / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vítejte v LEGOlandu

Začátky jsou ale pekelně těžké, protože tehdejší trh LEGO odmítá. Děti si také stěžují, že kostky nedrží pospolu, a tak, když se chtějí s výtvorem pochlubit, zákonitě se jim rozsype. Sám Godtfred si nad tím láme hlavu.

„Jak udržet kostičky dohromady,“ ptá se sám sebe nad štosy různých nákresů. Když navrhuje důmyslný systém, přijde smutná zpráva. Otec a zakladatel společnosti zemřel na infarkt, nedožil se tak období, kdy LEGO dosáhne největší popularity.

Godtfred si nechá v roce 1958 kostičku se speciálními inovacemi patentovat. Jakmile se začne dařit, přichází další požár. Ten ale de facto firmě pomáhá, protože vedení se rozhodne zcela zrušit divizi dřevěných hraček.

Šéf Godtfred od té chvíle věří pouze plastovým kostičkám. A udělá dobře, protože LEGO začne expandovat na další trhy, postupně se zlepšuje i materiál.

Z prosperity značky těží i samotný Billund, kromě letiště zbuduje rodina Christiansenů LEGOland, tedy zábavní park, kde je všechno z LEGA. Během prvního roku přiláká netradiční atrakce neuvěřitelných 625 tisíc zákazníků.

Dnes to sice zní jako průměrné číslo, ale Dánsko v té době má 4,9 milionu obyvatel. Enormním zájmem byli překvapení i samotní šéfové společnosti. Žádný strom ale neroste do nebe, hračkářská společnost se ocitá v útlumu z kraje 90. let.

Tehdy se LEGO potýká s odchodem řady zkušených designérů. Někteří ještě pracovali pod samotným zakladatelem.

V dnešní době mají stavitelé k dispozici řadu kolekcí. (Simeon / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
V dnešní době mají stavitelé k dispozici řadu kolekcí. (Simeon / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Po památkách…

Proběhne také střídání stráží, Godtfreda nahradí jeho syn Kjeld (*1947) a podnik nastartuje. Běžnou nabídku prolne s produkty inspirovanými filmovými sériemi jako Star Wars či Harry Potter. Kostičkové Bradavice jdou doslova na dračku.

Návrháři vymýšlejí stále nové série, na začátku milénia spatří světlo světa první Bionicle, na své si přijdou i nejmladší děti, protože premiéru si odbyde také LEGO Duplo.

Mezi další oblíbené stavebnice patří ty ze série Architecture, díky ní si lidé mohou postavit všemožné světové dominanty, od římské fontány Trevi až po dubajskou Burdž Chalífu.

Z kostiček, kterých se každou minutu vyrobí kolem 36 tisíc, se dá postavit prostě cokoliv. Někdy je to ale k neuvěření, taková replika londýnského Tower Bridge spořádá skoro 6 milionů kostiček!

LEGO už dávno není záležitostí dětí, na světě jsou řady sběratelů, kteří se nebojí plácnout přes kapsu. Jeden z nejdražších setů je z říše Star Wars. Model vesmírné lodi Millenium Falcon původně stojí kolem dvaceti tisíc korun. Nedostatek stavebnic ale cenovku vyšponuje daleko výš!

Na skok ve Springfieldu

Z dětských pokojíčků zamíří stavebnice na stříbrná plátna. Kromě vlastních filmů firma udělá radost fanouškům, když se v roce 2014 spojí se seriálem Simpsonovi. Celá epizoda žluté rodinky se odehrává ve světě kostiček.

V souvislosti s tím LEGO vydá stavebnici domu Simpsonových a obchodu Kwik-E-Martu. Hračka z nenápadného dánského městečka získá nálepku fenoménu a národního klenotu. Jen si představte, že na každého obyvatele zeměkoule připadne 62 kostiček!

Na druhou stranu ochránci přírody upozorňují na to, že jednomu dílku stavebnice trvá zhruba 1000 let, než se rozloží!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Alan Chia / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Související články
Zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
záhady a tajemství
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz