Domů     Hedvábná stezka: Legendární pouť napříč kontinenty
Hedvábná stezka: Legendární pouť napříč kontinenty
27.6.2021

Pravděpodobně nejdůležitější a nejdelší obchodní trasa, kterou se lidé v minulosti ubírají. V délce několika tisíc kilometrů se táhne z východní Asie až do Středomoří, spojuje kultury, přináší nové objevy.

Na její pokoření síly stačí jen málokomu, přesto jejími zákruty kupci putují po dlouhých 15 staletí…

Celý její úchvatný příběh se začíná psát ve 2. století př. n. l. Číňané svou říši už od dávných časů považují za střed světa a jediným důvodem, proč se o své sousedy zajímají, jsou mongolské kmeny, které na ně přes severní stepi nepřetržitě útočí.

S hrozbou si obratně poradí mocný císař Wu-ti (asi 156–87 př. n. l.) z dynastie Chan – v roce 139 př. n. l. pověří diplomata Čang Čchiena (asi 200–114 př. n. l.), aby navázal spojenectví s kmenem Tocharů, sídlícím ve střední Asii.

Po cestě však celé jeho poselstvo o stovce mužů padne do mongolského zajetí, kde Čang Čchien stráví několik let.

Poklad k nezaplacení

Nakonec se mu přece jen podaří uprchnout – do Číny se sice vrací bez vyjednaného spojenectví, zato ale s velice užitečnými informacemi o zemích, kterými procházel, a především o výtečných koních ve Ferganské kotlině.

Pro ty císař okamžitě nechává vyslat armádu, s jejich pomocí Mongoly porazí a ovládne tak Tarimskou pánev na západě.

Díky tomu začíná obchodovat s Ferganskou kotlinou – do Číny kromě koní putuje i nefrit, cizí obchodníky zase zaujme čínské hedvábí, které se před přelomem letopočtu dostane až do římské říše.

Hlavní trasa stezky vede podél pouště Taklamakan v čínské provincii Sin-ťiang. (Foto: Jyusin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Hlavní trasa stezky vede podél pouště Taklamakan v čínské provincii Sin-ťiang. (Foto: Jyusin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

Zrození legendy

I když obchodní a diplomatické kontakty mezi Evropou a Čínou postupně narůstají, vzdálenost je vždy velkou překážkou.

Styky se musejí uskutečňovat pomocí prostředníků a v době římské říše navíc obchodování kazí výbojní Parthové, žijící jihovýchodně od Kaspického moře. Sjednat na čas mír a zabezpečit tak cesty na východ se podaří až roku 20. př. n. l. císaři Augustovi (63 př.

n. l. – 14 n. l.), který tak posílí propojení starších obchodních cest spojujících tehdejší civilizační centra. Prosperující obchod mezi Středomořím a Čínou se rozbíhá a vzniká legendární trasa, dnes nazývaná hedvábná stezka.

Nebezpečná štafeta

Se svou celkovou délkou 7 000–8 000 kilometrů (některé zdroje uvádějí dokonce 9 000) po souši a moři je zřejmě vůbec nejdelší trasou, jakou se lidé v minulosti ubírají.

Vede z východní Asie přes střední Asii do Středomoří a přestože se o ní mluví v jednotném čísle, dělí se na několik větví, ta hlavní lemuje poušť Taklamakan v čínské provincii Sin-ťiang.

Doputovat z jednoho konce stezky na druhý může v dávných dobách trvat i několik let – není proto divu, že celou ji zdolá jen málokdo. Většina obchodníků proto přepraví zboží jen po určitém úseku, aby ho formou štafety předala dále.

Do Číny se po hedvábné stezce v 1. století n. l. rozšíří mimo jiné i buddhismus. (Foto: Lahiru Supunchandra / Unsplash)
Do Číny se po hedvábné stezce v 1. století n. l. rozšíří mimo jiné i buddhismus. (Foto: Lahiru Supunchandra / Unsplash)

Ráj zlodějů

Každý, kdo se na stezku vydá, musí počítat s řadou nebezpečí – ať už to jsou útoky zvířat, nevyzpytatelné počasí nebo vysoká pohoří. Je to také ráj loupežníků, prahnoucích po vzácném zboží.

A že je skutečně z čeho vybírat – kromě hedvábí po stezce totiž do Evropy putují bronzové a zlaté předměty, vzácné kameny, porcelán, slonovina, bavlna, rýže, čaj, léky a koření (například skořice a zázvor).

Opačným směrem se zase dováží vinná réva a hrozny, psi a další domácí i divoká zvířata, koně a sedla, kožešiny a kůže, koberce, záclony, ovoce, med, brnění a otroci.

Bezpečí na prvním místě

Prostřednictvím hedvábné stezky do Číny neproniká pouze zboží, ale i náboženství. Buddhismus se sem díky indickým mnichům rozšíří v 1. století, za vlády císaře Minga (28–75) z dynastie Chan.

Pro pohodlí a bezpečí cestujících po stezce jsou na trase budovány takzvané karavanseráje – hostince ve městech a oázách, které jim mají poskytnout vojenskou ochranu, pohostinství i zábavu.

Karavanseráje jsou pro cestující hotovým rájem – nabízejí občerstvení i ochranu. (Foto: Bernard Gagnon / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Karavanseráje jsou pro cestující hotovým rájem – nabízejí občerstvení i ochranu. (Foto: Bernard Gagnon / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Foto: titulka (Foto: Amit Jain / Unsplash) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, unsplash.com
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz