Domů     13 zdánlivě zdravých potravin, po kterých se tloustne!
13 zdánlivě zdravých potravin, po kterých se tloustne!
19.6.2019

Po zdravém životním stylu volají lékaři už léta. Vedle dostatku pohybu, spánku a relaxace by měl zahrnovat i zdravé stravování. Ač se řada lidí snaží sledovat výživové trendy a jíst, jak se má, některé potraviny jim to mohou kazit.

Tváří se totiž zdravě, i když mají na svědomí spíše růst tukových zásob. Které to jsou?

Kolik kalorií má běžný oběd:

Big Mac (McDonald) – 504 kcal

Svíčková omáčka s hovězím masem a 5 knedlíky – 609 kcal

Zeleninový salát s kuřecím masem (200 g) – 102 kcal

Vepřový steak (243 kcal) + hranolky – 275 kcal

Bezlepkové potraviny

Počet kalorií v průměru: bezlepkový chléb (440 g) obsahuje 1756 kcal, kmínový chléb (400 g) obsahuje 932 kcal

Spousta lidí stále žije v přesvědčení, že jsou bezlepkové potraviny automaticky lepší a zdravější než běžné jídlo.

Platí to ale pouze částečně. Sice neobsahují lepek, ale o to více se v nich vyskytují sacharidy a kalorie. Mnoho náhražek za běžnou mouku, jako je kukuřičná nebo pohanková, obsahují mnohem více kalorií.

Nemluvě o bezlepkových sušenkách a sladkostech, které jsou navíc plné dalších cukrů.

Bezlepkové potraviny v sobě obsahují více sacharidů než běžné potraviny.
Bezlepkové potraviny v sobě obsahují více sacharidů než běžné potraviny.

Oříšky

Počet kalorií v průměru: 100 g obsahuje 689 kcal

Hodné zrádné jsou i různé druhy oříšků. Na jedné straně patří mezi základy zdravé výživy, nic se ale nesmí přehánět. Jedna porce oříšků by měla obsahovat maximálně šest kusů.

Celkově jsou ořechy bohatým zdrojem bílkovin, mají vysoký podíl minerálů a vitaminů a obsahují nenasycené tuky, které jsou důležité v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním. Ideální jsou vlašské ořechy, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin.

Žádný z nich se ale nesmí jíst ve velkém množství, i když je tuk v nich obsažený zdraví prospěšný.

Rýžové chlebíčky

Počet kalorií v průměru: 1 balení (130 g) obsahuje 503 kcal

Kukuřičné, pšeničné, rýžové nebo žitné chlebíčky jsou velmi oblíbené při držení diet. Hlavně kvůli zanedbatelnému množství tuků a obsahu vlákniny. Na druhou stranu mají také vysoký glykemický index.

To znamená, že po jejich konzumaci se zvyšuje hladina cukru v krvi, a tím i hlad. Ještě horší možností jsou pufované chlebíčky, polité jogurtovou či čokoládovou polevou.

Přínosné ale mohou být jako svačinka před cvičením, jelikož dodávají rychlou energii a jsou velmi dobře stravitelné.

Chlebíčky jsou kvůli své dobré stravitelnosti vhodné po cvičení.
Chlebíčky jsou kvůli své dobré stravitelnosti vhodné po cvičení.

Snídaňové cereálie

Počet kalorií v průměru: 100 g cereálií obsahuje 436 kcal

Snídaňové cereálie podle průzkumů obsahuje velké množství cukrů a přidaných látek, i když se většina výrobců tváří, že jsou jejich produkty zdravé. Obsahují navíc glukózo-fruktózový sirup, který způsobuje závislost na cukru.

To zvyšuje nejen riziko nadváhy a obezity, ale i cukrovky 2. typu. Podobně je to i s praženým müsli, které obsahuje pouze prázdné kalorie, sacharidy i tuky, a to ještě bez dostatku vlákniny.

Hummus a celozrnná pitta

Počet kalorií v průměru: 1 balení (300 g) obsahuje 430 kcal

Hummus je studený pokrm vařený z cizrny smíchané s tahinou (sezamovou pastou), olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem. Jako zdroj proteinů se těší oblibě hlavně u vegetariánů a veganů. Patří tedy mezi základy zdravé výživy.

Platí ale stejné pravidlo jako u jiných potravin. Nepřehánět to s množstvím. Navíc cizrna, sezamová pasta i olivový olej jsou tučné potraviny a zvyšují tak nutriční hodnoty celého jídla. Na jedno balení hummusu připadá zhruba 30 g tuku.

Hummus je zdravá potravina, nesmí se to ale přehánět s jeho množstvím.
Hummus je zdravá potravina, nesmí se to ale přehánět s jeho množstvím.

Popcorn

Počet kalorií v průměru: 100 g popcornu obsahuje až 406 kcal

Popcorn patří k těm potravinám, o kterých se vlastně neví, zda patří mezi zdravé či škodlivé potraviny. Co se týče energetické hodnoty, je neochucený popcorn vcelku dietním jídlem a není v něm skoro žádný tuk.

Dokáže také na rozdíl od brambůrek docela rychle zasytit. Pokud si ale pochutnáváme na máslových, sýrových nebo šunkových popcornech, které se prodávají například v multikinech, z dietní potraviny se rázem stane kalorická bomba.

Ještě horší jsou pak sladké popcorny, které navíc obsahují velké množství cukru.

Sušené ovoce

Počet kalorií v průměru: 100 g obsahuje 250 kcal

Sušené ovoce, jako jsou meruňky, brusinky, švestky nebo banány, obsahuje ve své sušené podobě velkou porci výživných látek a patří mezi bohatý zdroj antioxidantů a kyseliny listové. Když se navíc odstraní voda, jsou výživné látky a vláknina koncentrovanější.

Na druhé straně obsahuje toto ovoce i koncentrovanější přírodní cukry. Například hrst hroznového vína obsahuje 5 gramů cukru a 22 kilokalorií, zatímco stejné množství rozinek obsahuje 22 gramů sacharidů a 99 kalorií, což je skoro pětinásobek.

Za tento kalorický nárůst není zodpovědné samotné ovoce, ale postup, jakým se vyrábí. Výrobci do něj často cukr přidávají.

Sušené ovoce v sobě obsahuje více cukru.
Sušené ovoce v sobě obsahuje více cukru.

Café Latté

Počet kalorií v průměru: jedna sklenka obsahuje až 200 kcal

Káva může při hubnutí pomoci, ale také uškodit. Je prokázaný její pozitivní účinek při spalování tuků, jelikož aktivuje tělo, podporuje duševní stav a celkovou fyzickou aktivitu. Je často doporučována před fyzickou aktivitou.

Problém ale nastává v situaci, kdy si do kávy přidáme mléko nebo cukr. Velmi zákeřné jsou varianty druhu latté macchiato s příchutí karamelu či vanilky, které může mít až 200 kcal, což se vyrovná energetické hodnotě jednoho oběda.

Místo varianty se spoustou našlehaného mléka nebo šlehačky je tedy moudřejší dát si obyčejnou černou kávu.

Pivo

Počet kalorií v průměru: 500 ml piva 10° obsahuje 185 kcal

I když pivo obsahuje antioxidanty a malé množství živin a minerálů, obsažený alkohol způsobuje zvýšený kalorický příjem. Jeden gram alkoholu totiž obsahuje zhruba 7 kalorií, takže čím ho vypijeme více, tím hůře pro nás.

Navíc se po jeho konzumaci krátkodobě zvyšuje chuť k jídlu, takže toho člověk sní více než bez alkoholu.

To pak znamená, že pravidelné pití piva může podstatnou měrou zvýšit množství kalorií, které přijímáme, což vede k ukládání přebytečného tuku a přibývání na váze.

Pivo v sobě obsahuje mnoho užitečných látek, alkohol v něm ale zvyšuje kalorický příjem.
Pivo v sobě obsahuje mnoho užitečných látek, alkohol v něm ale zvyšuje kalorický příjem.

Džusy

Počet kalorií v průměru: jedna sklenice obsahuje až 160 kcal

Mnoho lidí pije čerstvé šťávy vyrobené z ovoce nebo zeleniny, aby si zlepšili zdraví nebo zhubli. Málokdo si ale uvědomuje, že tyto ovocné šťávy obsahují obrovské množství cukrů. Nemluvě o kupovaných džusech, i když u nich záleží, jakou příchuť zvolíme.

Nejlepší volbou se jeví grepový nebo pomerančový džus, které obsahují v jedné sklenici kolem 80 kcal. Na druhém konci této stupnice stojí například banánový džus s dvojnásobným kalorickým přídělem.

Džus je ale pořád tou lepší volbou než sladké bublinkové nápoje, protože obsahuje čistě přírodní cukry a trochu vlákniny.

Smoothie

Počet kalorií v průměru: 100 ml obsahuje 52 kcal

Koktejly z rozmixovaného ovoce patří mezi populární dietní prostředky. Člověk by si myslel, že když se smoothie dělá z ovoce a zeleniny, budou pro tělo prospěšné. Na jednu stranu v sobě mají plno vitaminů, zároveň v sobě ukrývají i velké množství cukru.

To vede k tomu, že do hodiny po konzumaci máme chuť na něco dalšího. Je tedy třeba dbát na to, kolik smoothie vypijeme.

Proto se doporučuje smíchat například řecký jogurt obsahující bílkoviny s jednou porcí ovoce, které dodá energii a přidat k tomu nějaký zdravý tuk.

Při přípravě smoothie je třeba dbát na množství a druh ingrediencí, které do něj přidáváme.
Při přípravě smoothie je třeba dbát na množství a druh ingrediencí, které do něj přidáváme.

Sportovní nápoje

Počet kalorií v průměru: 500 ml obsahuje přibližně 84 kcal

Během fyzické aktivity je pochopitelně nezbytné dodržovat pitný režim. Proto sportovci sáhnou po drinku, který jim pomůže spalovat více kalorií nebo tuku. Pokud si jich ale během sportu dopřejí více těchto nápojů, pak ztrácí cvičení účel.

Obsahují totiž jednoduché cukry. Proto je na místě používat nápoje především při vytrvalostních aktivitách, kdy se doplní ztracené minerály a další látky, které zabrání svalovým křečím.

Nízkotučné jogurty

Počet kalorií v průměru: 150 g obsahuje 63 kcal

Nízkotučné jogurty klamou hlavně svým obalem. Na něm stojí nápis nula procent tuku a snadno se tak zamění se zdravou potravinou. Tuky sice neobsahuje, zato se v něm ukrývá spousta škrobu a cukru, které hubnutí a celkovému zdraví neprospívá.

Kvůli sníženému příjmu tuků proto tělo vyžaduje sacharidy. Proč? Tuk je zdrojem pocitu nasycení, a pokud ho není dostatek, člověk touží po dalších kaloriích.

Nízkotučné jogurty sice neobsahují tuky, ale mají v sobě sacharidy.
Nízkotučné jogurty sice neobsahují tuky, ale mají v sobě sacharidy.

Müsli tyčinky

Počet kalorií v průměru: jedna tyčinka obsahuje 97 kcal

Müsli tyčinky jsou na tom podobně jako snídaňové müsli. Nejzákeřněji vypadají ty s polevou, které jsou velmi tučné a mají takovou energetickou hodnotu jako jiné „nezdravé“ sladkosti.

Proto je lepší variantou sáhnout místo müsli tyčinek po proteinových tyčinkách, jež dají tělu přesně tu energii, kterou tělo potřebuje. Při výběru tyčinek je potřeba si všímat nejen celkového množství tuku, ale také podílu nasycených tuků.

Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou