Domů     13 zdánlivě zdravých potravin, po kterých se tloustne!
13 zdánlivě zdravých potravin, po kterých se tloustne!
19.6.2019

Po zdravém životním stylu volají lékaři už léta. Vedle dostatku pohybu, spánku a relaxace by měl zahrnovat i zdravé stravování. Ač se řada lidí snaží sledovat výživové trendy a jíst, jak se má, některé potraviny jim to mohou kazit.

Tváří se totiž zdravě, i když mají na svědomí spíše růst tukových zásob. Které to jsou?

Kolik kalorií má běžný oběd:

Big Mac (McDonald) – 504 kcal

Svíčková omáčka s hovězím masem a 5 knedlíky – 609 kcal

Zeleninový salát s kuřecím masem (200 g) – 102 kcal

Vepřový steak (243 kcal) + hranolky – 275 kcal

Bezlepkové potraviny

Počet kalorií v průměru: bezlepkový chléb (440 g) obsahuje 1756 kcal, kmínový chléb (400 g) obsahuje 932 kcal

Spousta lidí stále žije v přesvědčení, že jsou bezlepkové potraviny automaticky lepší a zdravější než běžné jídlo.

Platí to ale pouze částečně. Sice neobsahují lepek, ale o to více se v nich vyskytují sacharidy a kalorie. Mnoho náhražek za běžnou mouku, jako je kukuřičná nebo pohanková, obsahují mnohem více kalorií.

Nemluvě o bezlepkových sušenkách a sladkostech, které jsou navíc plné dalších cukrů.

Bezlepkové potraviny v sobě obsahují více sacharidů než běžné potraviny.
Bezlepkové potraviny v sobě obsahují více sacharidů než běžné potraviny.

Oříšky

Počet kalorií v průměru: 100 g obsahuje 689 kcal

Hodné zrádné jsou i různé druhy oříšků. Na jedné straně patří mezi základy zdravé výživy, nic se ale nesmí přehánět. Jedna porce oříšků by měla obsahovat maximálně šest kusů.

Celkově jsou ořechy bohatým zdrojem bílkovin, mají vysoký podíl minerálů a vitaminů a obsahují nenasycené tuky, které jsou důležité v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním. Ideální jsou vlašské ořechy, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin.

Žádný z nich se ale nesmí jíst ve velkém množství, i když je tuk v nich obsažený zdraví prospěšný.

Rýžové chlebíčky

Počet kalorií v průměru: 1 balení (130 g) obsahuje 503 kcal

Kukuřičné, pšeničné, rýžové nebo žitné chlebíčky jsou velmi oblíbené při držení diet. Hlavně kvůli zanedbatelnému množství tuků a obsahu vlákniny. Na druhou stranu mají také vysoký glykemický index.

To znamená, že po jejich konzumaci se zvyšuje hladina cukru v krvi, a tím i hlad. Ještě horší možností jsou pufované chlebíčky, polité jogurtovou či čokoládovou polevou.

Přínosné ale mohou být jako svačinka před cvičením, jelikož dodávají rychlou energii a jsou velmi dobře stravitelné.

Chlebíčky jsou kvůli své dobré stravitelnosti vhodné po cvičení.
Chlebíčky jsou kvůli své dobré stravitelnosti vhodné po cvičení.

Snídaňové cereálie

Počet kalorií v průměru: 100 g cereálií obsahuje 436 kcal

Snídaňové cereálie podle průzkumů obsahuje velké množství cukrů a přidaných látek, i když se většina výrobců tváří, že jsou jejich produkty zdravé. Obsahují navíc glukózo-fruktózový sirup, který způsobuje závislost na cukru.

To zvyšuje nejen riziko nadváhy a obezity, ale i cukrovky 2. typu. Podobně je to i s praženým müsli, které obsahuje pouze prázdné kalorie, sacharidy i tuky, a to ještě bez dostatku vlákniny.

Hummus a celozrnná pitta

Počet kalorií v průměru: 1 balení (300 g) obsahuje 430 kcal

Hummus je studený pokrm vařený z cizrny smíchané s tahinou (sezamovou pastou), olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem. Jako zdroj proteinů se těší oblibě hlavně u vegetariánů a veganů. Patří tedy mezi základy zdravé výživy.

Platí ale stejné pravidlo jako u jiných potravin. Nepřehánět to s množstvím. Navíc cizrna, sezamová pasta i olivový olej jsou tučné potraviny a zvyšují tak nutriční hodnoty celého jídla. Na jedno balení hummusu připadá zhruba 30 g tuku.

Hummus je zdravá potravina, nesmí se to ale přehánět s jeho množstvím.
Hummus je zdravá potravina, nesmí se to ale přehánět s jeho množstvím.

Popcorn

Počet kalorií v průměru: 100 g popcornu obsahuje až 406 kcal

Popcorn patří k těm potravinám, o kterých se vlastně neví, zda patří mezi zdravé či škodlivé potraviny. Co se týče energetické hodnoty, je neochucený popcorn vcelku dietním jídlem a není v něm skoro žádný tuk.

Dokáže také na rozdíl od brambůrek docela rychle zasytit. Pokud si ale pochutnáváme na máslových, sýrových nebo šunkových popcornech, které se prodávají například v multikinech, z dietní potraviny se rázem stane kalorická bomba.

Ještě horší jsou pak sladké popcorny, které navíc obsahují velké množství cukru.

Sušené ovoce

Počet kalorií v průměru: 100 g obsahuje 250 kcal

Sušené ovoce, jako jsou meruňky, brusinky, švestky nebo banány, obsahuje ve své sušené podobě velkou porci výživných látek a patří mezi bohatý zdroj antioxidantů a kyseliny listové. Když se navíc odstraní voda, jsou výživné látky a vláknina koncentrovanější.

Na druhé straně obsahuje toto ovoce i koncentrovanější přírodní cukry. Například hrst hroznového vína obsahuje 5 gramů cukru a 22 kilokalorií, zatímco stejné množství rozinek obsahuje 22 gramů sacharidů a 99 kalorií, což je skoro pětinásobek.

Za tento kalorický nárůst není zodpovědné samotné ovoce, ale postup, jakým se vyrábí. Výrobci do něj často cukr přidávají.

Sušené ovoce v sobě obsahuje více cukru.
Sušené ovoce v sobě obsahuje více cukru.

Café Latté

Počet kalorií v průměru: jedna sklenka obsahuje až 200 kcal

Káva může při hubnutí pomoci, ale také uškodit. Je prokázaný její pozitivní účinek při spalování tuků, jelikož aktivuje tělo, podporuje duševní stav a celkovou fyzickou aktivitu. Je často doporučována před fyzickou aktivitou.

Problém ale nastává v situaci, kdy si do kávy přidáme mléko nebo cukr. Velmi zákeřné jsou varianty druhu latté macchiato s příchutí karamelu či vanilky, které může mít až 200 kcal, což se vyrovná energetické hodnotě jednoho oběda.

Místo varianty se spoustou našlehaného mléka nebo šlehačky je tedy moudřejší dát si obyčejnou černou kávu.

Pivo

Počet kalorií v průměru: 500 ml piva 10° obsahuje 185 kcal

I když pivo obsahuje antioxidanty a malé množství živin a minerálů, obsažený alkohol způsobuje zvýšený kalorický příjem. Jeden gram alkoholu totiž obsahuje zhruba 7 kalorií, takže čím ho vypijeme více, tím hůře pro nás.

Navíc se po jeho konzumaci krátkodobě zvyšuje chuť k jídlu, takže toho člověk sní více než bez alkoholu.

To pak znamená, že pravidelné pití piva může podstatnou měrou zvýšit množství kalorií, které přijímáme, což vede k ukládání přebytečného tuku a přibývání na váze.

Pivo v sobě obsahuje mnoho užitečných látek, alkohol v něm ale zvyšuje kalorický příjem.
Pivo v sobě obsahuje mnoho užitečných látek, alkohol v něm ale zvyšuje kalorický příjem.

Džusy

Počet kalorií v průměru: jedna sklenice obsahuje až 160 kcal

Mnoho lidí pije čerstvé šťávy vyrobené z ovoce nebo zeleniny, aby si zlepšili zdraví nebo zhubli. Málokdo si ale uvědomuje, že tyto ovocné šťávy obsahují obrovské množství cukrů. Nemluvě o kupovaných džusech, i když u nich záleží, jakou příchuť zvolíme.

Nejlepší volbou se jeví grepový nebo pomerančový džus, které obsahují v jedné sklenici kolem 80 kcal. Na druhém konci této stupnice stojí například banánový džus s dvojnásobným kalorickým přídělem.

Džus je ale pořád tou lepší volbou než sladké bublinkové nápoje, protože obsahuje čistě přírodní cukry a trochu vlákniny.

Smoothie

Počet kalorií v průměru: 100 ml obsahuje 52 kcal

Koktejly z rozmixovaného ovoce patří mezi populární dietní prostředky. Člověk by si myslel, že když se smoothie dělá z ovoce a zeleniny, budou pro tělo prospěšné. Na jednu stranu v sobě mají plno vitaminů, zároveň v sobě ukrývají i velké množství cukru.

To vede k tomu, že do hodiny po konzumaci máme chuť na něco dalšího. Je tedy třeba dbát na to, kolik smoothie vypijeme.

Proto se doporučuje smíchat například řecký jogurt obsahující bílkoviny s jednou porcí ovoce, které dodá energii a přidat k tomu nějaký zdravý tuk.

Při přípravě smoothie je třeba dbát na množství a druh ingrediencí, které do něj přidáváme.
Při přípravě smoothie je třeba dbát na množství a druh ingrediencí, které do něj přidáváme.

Sportovní nápoje

Počet kalorií v průměru: 500 ml obsahuje přibližně 84 kcal

Během fyzické aktivity je pochopitelně nezbytné dodržovat pitný režim. Proto sportovci sáhnou po drinku, který jim pomůže spalovat více kalorií nebo tuku. Pokud si jich ale během sportu dopřejí více těchto nápojů, pak ztrácí cvičení účel.

Obsahují totiž jednoduché cukry. Proto je na místě používat nápoje především při vytrvalostních aktivitách, kdy se doplní ztracené minerály a další látky, které zabrání svalovým křečím.

Nízkotučné jogurty

Počet kalorií v průměru: 150 g obsahuje 63 kcal

Nízkotučné jogurty klamou hlavně svým obalem. Na něm stojí nápis nula procent tuku a snadno se tak zamění se zdravou potravinou. Tuky sice neobsahuje, zato se v něm ukrývá spousta škrobu a cukru, které hubnutí a celkovému zdraví neprospívá.

Kvůli sníženému příjmu tuků proto tělo vyžaduje sacharidy. Proč? Tuk je zdrojem pocitu nasycení, a pokud ho není dostatek, člověk touží po dalších kaloriích.

Nízkotučné jogurty sice neobsahují tuky, ale mají v sobě sacharidy.
Nízkotučné jogurty sice neobsahují tuky, ale mají v sobě sacharidy.

Müsli tyčinky

Počet kalorií v průměru: jedna tyčinka obsahuje 97 kcal

Müsli tyčinky jsou na tom podobně jako snídaňové müsli. Nejzákeřněji vypadají ty s polevou, které jsou velmi tučné a mají takovou energetickou hodnotu jako jiné „nezdravé“ sladkosti.

Proto je lepší variantou sáhnout místo müsli tyčinek po proteinových tyčinkách, jež dají tělu přesně tu energii, kterou tělo potřebuje. Při výběru tyčinek je potřeba si všímat nejen celkového množství tuku, ale také podílu nasycených tuků.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Zajímavosti
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
reklama
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
zajímavosti
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.