Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech.
Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských dějinách. Již roku 1874 obsazují tenhle cíp Vietnamu Francouzi, vysušují močály a budují rozsáhlý přístav. Nakonec je neodradí ani tragická cyklóna a ve stavbě pokračují.
Peklo na zemi
„To není možné!“ Údaj kontroluje už třetí pár očí a výsledek je stále stejný: Na čínském parníku Kang-chi přímo v Haiphongu je 5. října 1881 naměřen atmosférický tlak 995 mbar. Překvapena je ostatně i posádka lodi SS Fleurs Castle v Jihočínském moři.
Té se podaří ocitnout přímo v oku haiphongského tajfunu a naměřit tlak 957 mbar. O pár set kilometrů dál na rýžových polích a v chatrných domcích zatím vypuká vodní peklo. Přístav i s rušným rybím trhem bude smeten, okolní vesničky jakbysmet. Dalších 20 000 lidí umírá na Filipínách.
Víte, že…
…v roce 2012 jedna studie zpochybní vysoký počet obětí v Haiphongu a okolí? Počet obětí je prý zaměněn s vyčíslenými škodami. V oficiálních statistikách se ale tragédie drží stále.