Už z dálky překvapí každého návštěvníka Istanbulu svou honosností. Kamenná stavba, kde se střetává křesťanství s islámem – to je Hagia Sofia!
Zajímavosti
Téměř 1000 let byla největší katedrálou na světě
Po výstavbě měl císař Justinián prohlásit: „Šalamoune, překonal jsem tě.“
Sultán Mehmed II. původní křesťanské mozaiky nezničil, ale pouze je zakryl. Díky tomu jsou dodnes k vidění.
V chrámu je zakázáno se modlit – to platí jak pro křesťany, tak i muslimy.
Chrám stavělo 10 000 dělníků pouhých 6 let, na vnitřní výzdobě se pracovalo dalších 100 let.
Cihly pocházely z ostrova Rhodu a byly tak lehké, že mohly plavat na vodě.
Malta se kladla ve větších vrstvách než samotné cihly.
Chrám Boží Moudrosti neboli Hagia Sofia se nachází v zátoce Zlatý roh v tureckém Istanbulu. Právem patří mezi architektonické skvosty, na místě stojí už 1400 let.
Původně se zde nacházel dřevěný kostel Magna Ecclesia (Velký kostel), který vyhořel při nepokojích v roce 404. Další vystavěný kostel byl zničený během povstání Níká v roce 532. Ihned poté se byzantský císař Justinián I. rozhodl postavit něco v té době nevídaného.
Nezkušení stavitelé
Císař po potlačení vzpoury pověřil profesora geometrie a mechaniky Isidora z Milétu a matematika a fyzika Anthémia z Trallu. Ani jeden z nich ale neměl mnoho architektonických zkušeností. I přesto navrhli klenutou strukturu, která byla v té době průkopnická.
O necelých šest let dělníci největší katedrálu na světě dokončili. Své prvenství si zachovala celých 1000 let.
Z katedrály mešitou
Když v roce 1453 přestala existovat Byzantská říše, město ovládli Osmané v čele se sultánem Mehmedem II. Ten byl katedrálou tak ohromen, že se ji rozhodl předělat na velkou mešitu sultánů.
K původní budově nechal přistavět knihovnu, kašnu, kuchyň pro chudé, ale hlavně čtyři viditelné minarety. V roce 1935, když se dostal k moci první turecký prezident Mustafa Atatürk, nechal Hagiu Sofiu sekularizovat a přestavět na muzeum.