Granátové jablko najdeme na samém počátku dějin, alespoň podle Bible. Údajně právě tímto exotickým ovocem poznání svedla Eva Adama. Mluví se o něm i v řeckých bájích a už víc jak 3000 let je symbolem plodnosti, úrodnosti, blahobytu, věrnosti a krásy.
Rajské či božské ovoce pochází z oblasti od Íránu po severní Indii, ale pěstuje se již celé věky ve Středomoří. Jde o jeden z prvních druhů ovoce, které člověk vůbec začal pěstovat – sklízí se už déle než tři tisíciletí.
Granátové jablko roste na menším keřovitém stromu marhaníku granátovém (Punica granatum), kterému se říká i granátovník. Rod marhaník má pouze dva druhy. Ten druhý, Punica protopunica, pochází z malého ostrova Sokotra (dnes je součástí Jemenu).
Plody granátovníku Punica granatum jsou sladší, větší a daleko oblíbenější. Jsou nejen velmi zdravé, ale již dlouho hrají roli důležitého symbolu.
Nikdo nezemře hlady
V jednom plodu bývá přes 600 semen. Ale třeba v Arménii, kde je granátové jablko národním symbolem, jsou skromnější. Zdejší legenda praví, že každý plod obsahuje 365 jader, tedy jedno pro každý den roku, aby nikdo nezemřel hlady.
Granátová jablka jsou mnohokrát zmiňována v Bibli a jsou od nepaměti i součástí mytologie.
Mimo jiné je průzkumníci přinesou Mojžíšovi na důkaz toho, jak úrodná je jejich „země zaslíbená.“ A král Šalamoun si nechá vyrobit svou zlatou korunu podle korunky jablka.
Určí, že je Afrodite krásnější než její sokyně, bohyně Athéna a Héra. Musí mu za to ovšem slíbit nejkrásnější ženu na světě.
Bájný vzor hrdiny Héraklés krade zlatá granátová jablka ze zahrady Hesperidek a Hádés se snaží zajistit si navždy věrnost manželky Persefony tím, že ji vtiskne jadérka jablka do úst.
Granátovník symbolizuje i čistotu Panny Marie a jeho plod je symbolem vzkříšení Krista.
Žula i český granát
O tom, jak bylo granátové jablko důležité svědčí i fakt, že základ latinského slova granatum se objeví v mnoha slovech. Granatus dá základ slovu hranatý – tak vypadá seschlé granátové jablko.
Zbraň granát se jmenuje v mnoha jazycích právě podle struktury jablka. Hornina granit neboli žula má základ v zrnitosti jablka. Drahokam pyrop neboli český granát se tak nazývá díky podobnosti s velikostí semen jablka, jejich tvarem i tmavočervenou barvou.
Granátové jablko je heraldickým znakem i symbolem španělské Granady, kde se vždy hojně pěstovalo.