Svými drzými kousky vytáčejí příslušníky gestapa na nejvyšší míru. Provokují je, sabotují akce, udržují zpravodajskou činnost, odpalují nálože. Vše profesionálně a s dokonalostí.
Jsou tři, všichni vojáci, vlastenci a hrdinové… Všichni zemřou! Plk. Josef Balabán (1894–1941), pplk. Josef Mašín (1896–1942) a št.
kpt. Václav Morávek (1904–1942) přirozenou inteligencí a kreativitou naprosto vybočují z řad zpravodajsko-sabotážní skupiny Obrana národa (ON). Jejich příběh je dodnes věrným otiskem paměti historie naší země.
Kreativci
Legendární název paradoxně vymyslí samo gestapo, které jim za zavřenými dveřmi začne říkat „Heilige Drei Könige“ – v překladu Svatí tři králové. Oni sami si říkají jednoduše „muzikanti“.
Skupina vzniká v rámci Obrany národa, krátce po okupaci v roce 1939. A nutno podotknout, že málokdo si dokáže s nepřítelem pohrát tak jako oni. Jejich kreativita nezná mezí, čímž se naprosto liší od jiných, kteří především poslouchají nebo udílejí rozkazy.
Dnes podáte, zítra dodáme…
Zatímco jejich hlavním úkolem je sběr zpravodajských informací a udržování spojení s československou exilovou reprezentací, samotné činy mají i mnohem hlubší podtext.
S chutí a odhodláním posílají do gestapáckého sídla čerstvé výtisky ilegálního protiodbojového časopisu V boj! Z jejich strany se jedná o doručování tzv. povinného výtisku. Jsou tak ohleduplní, že chtějí protivníkovi ušetřit čas s jeho sháněním.
Svůj „vtip“ neváhají dovést k dokonalosti tím, že jedno číslo vydají rovnou v němčině, aby ho pánové z gestapa nemuseli složitě překládat. Tím vším dokážou spolehlivě zvednout Němcům tlak.
Hrátky s čertem
Jejich troufalý a zároveň nejslavnější kousek má však na svědomí Václav Morávek. Ten ve skupině od začátku vyniká odvážnou povahou.
V přestrojení neváhá vyhledat elitního vyšetřovatele gestapa Oskara Fleischera, známého též pod přezdívkou Řezník (1892–?), a poprosit o připálení cigarety. Fleischer, který absolutně nemá tušení, s kým mluví, s „radostí“ vyhoví.
O pár dní později mu zamrzá úsměv na rtech, když u svého šéfa vidí připomínku tohoto veselého setkání. Řezníka to dokáže namíchnout natolik, že v návalu vzteku pozatýká všechny občany, kteří mu přijdou pod ruku.
Ačkoliv skupinka gestapu dlouho odolává a jako psanci se schovávají všude možně, štěstí jim nevydrží věčně.
Hořký konec
Jak rychlý a nevypočitatelný spád má jejich činnost, takový je i konec. V posledních měsících svého života si projdou doslova peklem na zemi. Jako prvního ze Tří králů gestapo dopadne Balabána. Při krátké přestřelce je zraněn a zatčen.
Sice ho půl roku brutálně mučí, ale on nepromluví. Popraví ho v říjnu 1941. Mezi tím gestapo chytne i Mašína. Přes rok ho zpracovávají nejlepší vyšetřovatelé gestapa. Na těle mu nezůstane zdravý kousek kůže a přichází o vlasy.
Jediné, co řekne, je, „že lituje, že Heydricha nemohl zabít on sám“. Jako poslední umírá Morávek. V březnu 1942 při přestřelce s gestapem schytá několik ran. Buď se nakonec zastřelí sám, anebo ho těžce zraněného popraví příslušník gestapa.
Hrdinové se vším všudy
Ani dnes se na tři významné hrdiny nezapomíná. Jejich revírem je převážně Praha 6, kde najdeme několik pomníků připomínajících jejich činy. Zároveň jsou všem třem udělena čestná občanství in memoriam.