Domů     Geniální vědkyně, které změnily svět: A ž příliš vysoká cena za úspěch?
Geniální vědkyně, které změnily svět: A ž příliš vysoká cena za úspěch?
6.6.2024

Vědecké pokroky máme nejčastěji spojené se zvučnými mužskými jmény. Přesto se během historie objevilo nespočet žen, které pomáhaly budovat moderní svět, jak ho dnes známe. Některým se dostalo ocenění už za jejich života a jiné zůstaly zapomenuty v minulosti.

Na které ženy historie pamatuje, a které si zaslouží, abychom si je připomněli?

Asistentka, která zjistila, z čeho se skládají hvězdy

Cecilia Payne-Gaposchkinová získala jako první studující doktorát z astronomie na Harvardově univerzitě. FOTO: Smithsonian Institution/Science Service/Creative Commons/Volné dílo
Cecilia Payne-Gaposchkinová získala jako první studující doktorát z astronomie na Harvardově univerzitě. FOTO: Smithsonian Institution/Science Service/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Cecilia Payne-Gaposchkinová

Životní data: 1900, Wendover, Velká Británie – 1979, Cambridge, USA

Cecilii byly pouhé čtyři roky, když její otec zemřel a o dvě malé děti se nadále starala jen matka. Přesto se je snažila maximálně podporovat a Cecilia díky tomu mohla chodit na soukromou školu.

Když jí bylo dvanáct let, rodina se přestěhovala do Londýna. Cecilia nejprve navštěvovala St Mary´s College v Paddingtonu, kde ale nemohla studovat matematiku ani přírodní vědy, ke kterým od dětství tíhla, pak v roce 1918 přestoupila na St Paul´s Girls´ School.

Zdejší profesor hudby na ni naléhal, aby se dala na hudební dráhu po vzoru svého otce, avšak ona odmítla a zaměřila se raději na vědu.

Pouhý rok poté získala stipendium na univerzitě v Cambridgi, což rodině finančně pomohlo, ale hlavně umožnilo mladé nadšenkyni pro vědu věnovat se botanice, fyzice a chemii.

Americký sen

Zájem o astronomii v ní probudila v roce 1919 přednáška Arthura Eddingtona (1882–1944), na jejímž základě změnila studijní obor a úspěšně absolvovala, bohužel bez titulu.

Když si uvědomila, že v Británii nikdy nebude víc než učitelkou, rozhodla se zkusit štěstí v Americe. Zapsala se na astronomický postgraduální program při Harvardově univerzitě a jako první studující zde získala doktorát z astronomie.

Právě zde roku 1925 sepsala doktorskou disertační práci, kterou vědecká obec zprvu odmítala. Později však byla označena za nejdůležitější disertaci v dějinách astronomie.

Do té doby se vědci domnívali, že chemické složení Země a Slunce je prakticky totožné, kdežto Cecilia dokázala, že hvězdy jsou tvořeny z 98 % vodíkem a heliem. Prakticky tak objevila, že hlavním stavebním prvkem ve vesmíru je právě vodík.

V roce 1929 byly její objevy potvrzeny a z Cecilie se stala hvězda.

Přesto ještě dlouhá léta pracovala jako asistentka a až v roce 1956 se stala první ženou, která byla uvedena do pozice řádného profesora fakulty umění a věd na Harvardu a později se stala také první ženou, která zde vedla fakultu astronomie.

Nejznámější vědkyně, která předčila i muže

Marie Curie-Skłodowska patří dodnes mezi nejznámější vědkyně, na svém kontě má i Nobelovu cenu. FOTO: Henri Manuel/Creative Commons/Volné dílo
Marie Curie-Skłodowska patří dodnes mezi nejznámější vědkyně, na svém kontě má i Nobelovu cenu. FOTO: Henri Manuel/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Marie Curie-Skłodowska

Životní data: 1867, Varšava, Polsko –1934, Passy, Francie

Její jméno zná každý i po skoro 90 letech od její smrti. Byla nejmladší z pěti dětí a oba rodiče pocházeli z nižší polské šlechty. Marie jako první žena složila přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie pařížské Sorbonny.

Zde také roku 1983 získala jako první žena licenciát a jen o rok později obdržela druhý z matematiky.

V tu dobu poznala také svého budoucího manžela Pierra Curie (1859–1906), který od začátku svou drahou ve vědě podporoval a byl to také on, kdo Marii doporučil do laboratoře slavného francouzského fyzika Henriho Bacquerela (1852–1908).

Těžké a nudné

Právě Bacquerel nabídl Marii doktorské studium pod svým vedením na neatraktivní a pracné téma – proč je radioaktivita některých druhů uranové rudy vyšší, než by plynulo z podílu čistého uranu v rudě. Postupně se k jejímu bádání připojil také Pierre.

Po čtyřech letech vedlo její bádání k objevu polonia a později také mnohem radioaktivnějšího radia.

Vyjasněnila tak příčinu radioaktivity, za což získala roku 1903 jako první žena v historii Nobelovu cenu za fyziku a současně se stala prvním ženou s titulem doktorky fyziky. Nedlouho poté porodila druhou dceru a tragicky přišla o manžela.

Přesto založila vlastní laboratoř a v roce 1911 získala druhou Nobelovu cenu, tentokrát za chemii. Zemřela na leukémii, kterou patrně vyvolalo ozáření, když většinu svého výzkumu prováděla bez náležitých ochranných prostředků.

Matka Hubbleova teleskopu

Nancy Romanová se už jako uznávaná vědkyně snažila motivovat dívky ke studiu astronomie. FOTO: NASA, edited by SMasonGarrison/Creative Commons/Volné dílo
Nancy Romanová se už jako uznávaná vědkyně snažila motivovat dívky ke studiu astronomie. FOTO: NASA, edited by SMasonGarrison/Creative Commons/Volné dílo

Kdo: Nancy Romanová

Životní data: 1925, Nashville, USA –2018, Germantown, USA

Zájem o astronomii projevila už v 11 letech, když ve škole založila astronomický klub. Střední školu vystudovala ve zrychleném programu za tři roky a už tehdy věděla, že svůj život zasvětí právě astronomii.

Nancy Romanová nejprve studovala na Swarthmore College a později pokračovala s postgraduálním studiem na Chicagské univerzitě, kde v roce 1949 získala titul Ph.D.v oboru astronomie.

V počátcích své výzkumné kariéry zjistila, že ne všechny hvězdy se pohybují stejně rychle a že hvězdy, které si jsou vizuálně podobné nemusejí být také stejně staré. Poskytla tak první vodítko k poznávání vzniku galaxie.

Nabídka, která se neodmítá

V roce 1954 přijala místo v Národní výzkumné laboratoři, kde se stala vedoucí sekce mikrovlnné spektroskopie. O dva roky později dostala pozvání do Sovětského svazu, kam se dostala jako první civilista od počátku studené války.

Posílilo to její vědecké renomé a usnadnilo vstup do NASA. Nová pozice sice znamenala, že bude muset skoro úplně utlumit svůj dosavadní výzkum, ale nedokázala odolat nabídce vybudovat od základů program, který ovlivní astronomii na 50 let dopředu.

Stala se první ředitelkou sekce pro astronomii a první ženou, která zastávala výkonnou funkci v NASA. Posledním a největším projektem, na kterém se během svého působení zde podílela, byl Hubbleův vesmírný dalekohled.

Právě ona z velké části dopomohla, aby kongres projekt zafinancoval. Pro své obrovské nasazení a významnou roli, kterou v programu měla, je nazývána „matkou Hubbleova teleskopu“.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Pierre a Marie Curie, neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Související články
Věda a technika
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Věda a technika
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
Věda a technika
Vítejte na Měsíci v roce 2075!
Nad Mořem klidu po 350 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát… Jsme na Měsíci a píše se rok 2075. Uplynulo více než 50 let od chvíle, kdy lidstvo poprvé stanulo na jiném […]
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
reklama
zajímavosti
Cukrovka, strašák moderní doby
Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob. U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i […]
Vlčí mák: Symbol válečných obětí i inspirace k pohádce
S přicházejícím létem se v polích objevuje rudá záplava. I když mají vlčí máky také jiné odstíny, nepřehlédnutelná červená barva z nich udělala atribut letních měsíců. Jsou léčivkou, dekorací i inspirací k pohádkám, básním a legendám. A rovněž symbolem, který připomíná padlé vojáky v 1. světové válce. Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato […]
Smrdí, jsou plesnivé, a přece sýry milujeme. Už přes 8000 let!
Naše babičky vystačily s nakupováním tvrdého sýra, občas přibalily taveňák, výjimečně Nivu, Hermelín či tvarůžky. A dnes? V supermarketech i specializovaných farmářských prodejnách je nekonečný výběr tvrdých, polotvrdých, plísňových či zrajících sýrů, navíc z kravského, kozího, ovčího, či dokonce oslího mléka. Kde se vůbec vzaly? Velmi pravděpodobně už před 8000 lety si lidé na světě […]
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ručky jako nejjemnější hedvábí
nejsemsama.cz
Ručky jako nejjemnější hedvábí
Jak se říká, ruce o člověku prozradí všechno. Aby vám neudělaly ostudu, zkuste o ně pečovat pomocí malých bylinkových zázraků. Regenerují, zjemňují a zklidňují. Ruce pak budou jako znovuzrozené. Jojoba čínská hojí Z jojoby čínské je nejlepší za studena lisovaný olej. Je hypoalergenní a obsahuje pěsticí a hojivé látky. Postará se o různé kožní problémy včetně
Snaží se jí Petruchová zničit kariéru?
nasehvezdy.cz
Snaží se jí Petruchová zničit kariéru?
Jakmile mladičká moderátorka Veronika Petruchová (29) nastoupila na Novu, údajně měla jediný cíl. Chtěla postupně vyštípat Lucii Borhyovou (46) a stát se hvězdou televizního zpravodajství. Dobře tot
Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
enigmaplus.cz
Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
Přes 100 otevřených rakví a desítky poházených znetvořených těl nebožtíků, jimž kdosi během jediné noci usekal hlavy a odstranil některé vnitřní orgány. Tento hrůzný pohled se na podzim roku 2012 nask
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Utekla jsem před sousedem
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem před sousedem
Už když se k nám do domu přistěhoval, byl hned s každým kamarád. Moje kamarádka na něm mohla oči nechat. Mě upřímě děsil. Před deseti lety jsem si žila spokojeně a nehodlala jsem na tom nic měnit. Mé vztahy s muži nikdy za nic moc nestály a rozhodně pro mě žádný nikdy nic dobrého neudělal. Tak jsem
Dovolená s domácími mazlíčky ve Falkensteiner Hotels & Residences
iluxus.cz
Dovolená s domácími mazlíčky ve Falkensteiner Hotels & Residences
Domácí zvířata jsou našimi nejlepšími přáteli a milovanými členy rodiny. Jejich bezpodmínečná láska, neochvějná věrnost a nakažlivá radost činí každý okamžik lepším. Není divu, že je chceme zapojit do
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
rezidenceonline.cz
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
Jsou nejen praktickým doplňkem, který chrání před slunečním zářením, teplem a nežádoucími pohledy, ale podílejí se rovněž na estetických kvalitách interiéru: dotvářejí totiž celkový vzhled a výslednou atmosféru obytného prostoru. Vnitřní i vnější stínicí prvky zvyšují soukromí a zároveň dodávají interiéru styl a eleganci. K jejich dalším přednostem patří zvýšení akustické a tepelné izolace místností,
162 let Sokola: Bez nich bychom tohle (asi) nepsali
21stoleti.cz
162 let Sokola: Bez nich bychom tohle (asi) nepsali
Vedla je velká myšlenka z dob antického Řecka. Několik významných osobností se obklopilo dalšími a založili tělovýchovný spolek, který dorostl do obřích rozměrů s dalekosáhlými důsledky. [caption
Les prospívá jako lázně
panidomu.cz
Les prospívá jako lázně
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle
5x Čechoslováci proti Japoncům: Se Spojenci strádali v zajetí i při pochodech smrti
historyplus.cz
5x Čechoslováci proti Japoncům: Se Spojenci strádali v zajetí i při pochodech smrti
Japonsko kapitulovalo. Velitel tábora ve Fukuoce nechává shromáždit všechny zajatce. „Válka skončila, nyní jsme všichni přátelé!“ oznámí jim stručně. K žádnému masakru vězňů na poslední chvíli nedojde. „Tím to skončilo…, sebral vojáky, kteří nás hlídali, a zmizeli,“ líčí Karel Aster, který padl do japonského zajetí v roce 1942 při obraně Filipín.   Potomci emigrantů, uprchlíci z Protektorátu
Kolo jako fenomén: Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
epochanacestach.cz
Kolo jako fenomén: Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
Ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka představuje výstava Jízda v Centru současného umění EPO1 v Trutnově ve spolupráci s platformou Sport in Art. Výstava nabízí díla více než čtyř desítek umělců několika generací. Expozice láká na díla sochařů, instalace nebo výtvarné umění. Monumentálně pojatá výstava v prostorách bývalé elektrárny bude nejrozsáhlejší přehlídkou, jaká