Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp.
Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému jezeru Gelmersee?
Turisté, sedící v otevřeném červeném vagonu s mnoha sedačkami, napětím ani nedutají. Vláček, vezoucí po strmých kolejích dvacet dobrodruhů, totiž „šplhá“ z dolní stanice u švýcarské vesničky Handegg (Handeck), až nakonec přijede k umělému jezeru Gelmersee.
Během jízdy tato pozemní lanovka překoná výškový rozdíl téměř 450 metrů, což je závratná výška. Zvlášť když všechny cestující od pádu do propasti dělí pouze tyč, umístěná před nimi ve vláčku. Bezpečnostní pásy byste zde totiž hledali marně!

Navíc neuvěřitelný sklon netradiční Gelmerské železnice dosahuje v některých místech až 106 %. Jde přitom o náklon mírně větší, než najdete u skokanských lyžařských můstků!
Údajně druhá nejstrmější lanovka světa, „pnoucí“ se nad alpským údolím Berner Haslital a soutěžící s další helvétskou konkurencí Stoosbahn, měří na délku 1028 metrů.
Mnozí lidé tvrdí, že její návštěva představuje celoživotní adrenalinový zážitek nejen pro dospělé, ale i pro otrlejší děti.
Vznikla kvůli elektrárně
Přestože se totiž tato lanovka pohybuje poměrně malou rychlosti (zhruba sedm kilometrů za hodinu – pozn. red.), během jízdy zažijete neopakovatelný pocit na hraně obdivu a strachu.
Pocit nezvyklé volnosti a hypotetické možnosti, že se můžete dotknout okolních skal, keřů, nebo letících ptáků. Ale rozhodně to nezkoušejte! Na dobrodružný zážitek se můžete těšit jak během jízdy nahoru a především při „sešupu“ dolů.
Oba směry obstarává stejný vláček. Gelmerbahn kupodivu zahájila provoz již před téměř 100 lety (roku 1926). Tehdy sloužila jako nákladní „výtah“, určený pro přepravu materiálu a nářadí k vybudování nádrže Gelmersee a blízké přehrady.
Lanovka jezdí z údolí až do horní stanice, která – tenkrát i dnes – leží celých 1850 metrů nad mořem. Až teprve v roce 2001 se švýcarská elektrárenská společnost rozhodla zpřístupnit upravený „horský vlak“ veřejnosti.
A naštěstí je tomu tak dodnes, kdy se zajímavá retro lanovka řadí mezi nejnavštěvovanější místa země „hodinek a čokolády“.
Světová sláva na dohled?
Důvodem je především úžasný výhled na Alpy a jízda podobná netradiční pouťové atrakci. Proto bývá lanovka často vyprodána – někdy i týdny předem!
Pokud se tedy chcete svézt touto horskou dráhou, nacházející se ve švýcarském kantonu Bern, raději počítejte s nákupem vstupenek a rezervací na internetu s předstihem.
Každopádně se tato jízda nedoporučuje osobám, které trpí závratěmi, silnými úzkostními stavy nebo přehnaným strachem z výšek.

Nejde o atrakci pro slabší povahy. Na serveru YouTube, kde naleznete záběry z Gelmerské dráhy, můžete zjistit proč. Každopádně je otevřeno každý den (za světla) od června do října.
Po vystoupání k vysokohorskému jezeru se pak můžete projít po turistické stezce okolo něj (nechybí zde adrenalinové úseky nad propastí s řetězy – pozn. red.), nebo s průvodcem navštívit místní hydro elektrárnu Kraftwerke Oberhasli. Odvážíte se?
Gelmerbahn není jen lanovkou – je to zážitek, který vás donutí přehodnotit hranice svého strachu a odvahy.
Ačkoliv moderní svět nabízí bezpečné a pohodlné technologie, tato stoletá dráha dokazuje, že někdy je největší krása právě v tom, když se člověk cítí živý a zranitelný zároveň.
Ať už sem přijedete pro adrenalin, nebo pro dechberoucí výhledy na švýcarské Alpy, Gelmerbahn vás nepřestane fascinovat. Jen nezapomeňte – tady opravdu platí, že cesta je cíl.