Domů     Funkce sirupů proti kašli, záhada barev semaforů a rozdíl mezi skutečnou a pocitovou teplotou
Funkce sirupů proti kašli, záhada barev semaforů a rozdíl mezi skutečnou a pocitovou teplotou
2.6.2025

Kašel je nepříjemným společníkem nachlazení, ale víte, jak vlastně fungují sirupy, které nám mají pomoci? A zamysleli jste se někdy nad tím, proč zrovna červená, oranžová a zelená řídí dopravu po celém světě, a ne jiná barevná kombinace?

V neposlední řadě se ponoříme do fascinujícího světa meteorologie a vysvětlíme, proč se někdy cítíme tepleji nebo chladněji, než ukazuje teploměr. Připravte se na rozplétání každodenních záhad, které ovlivňují náš život.

Jak funguje sirup proti kašli?

Kašel je přirozený obranný reflex těla, sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Funguje preventivně proti dušení a podobnou funkci má také při infekci dýchacích cest.

Při vlhkém kašli se v dýchacím ústrojí tvoří hlenová překážka, která klidné dýchání znesnadňuje. Na léčbu takového kašle se užívají tzv.

expektorancia, mukolytika a mukokinetika, tedy léky, které obsahují látky, které různými mechanismy ovlivňují množství a složení hlenu a jeho schopnost ulpívat na sliznici.

Laicky řečeno hlen postupně rozpouštějí, aby následně pomocí kašle odcházel z těla. Expektorancia zvyšují produkci řidšího hlenu, mukolytika snižují viskozitu (hustotu) hlenu a mukokinetika podporují pohyb řasinek, které hlen z dýchacích cest transportují ven.

Typickými účinnými látkami jsou ambroxol, bromhexin nebo guaifenesin. I proto se doporučuje, aby se při nachlazení dostatečně pilo, protože obsah přijímaná voda také pozitivně podporuje rozpouštění hlenu.

Což samozřejmě neznamená, že sirup proti kašli libovolně nahradíme pouhým čajem.

Kašel je přirozený obranný reflex těla. Foto: pixabay
Kašel je přirozený obranný reflex těla. Foto: pixabay

Dostatečný příjem tekutin je však klíčový pro hydrataci sliznic a usnadnění vykašlávání. Je důležité si uvědomit, že sirupy proti kašli jsou určeny pro symptomatickou léčbu a neměly by se užívat dlouhodobě bez konzultace s lékařem. Pro suchý kašel se naopak používají antitusika, která potlačují kašlací reflex.

Proč jsou na semaforu zrovna červená, oranžová a zelená?

Historie semaforového značení sahá až do 30. let 19. století, kdy jej začali využívat Britové v rámci své železniční dopravy. Už tehdy znamenala červená barva stopku, kdežto zelená plnila roli dnešní oranžové.

Možnost volného průjezdu signalizovalo bílé světlo. Jenže právě v tom byl problém. Strojvedoucí si v noci občas zaměnili záři hvězd se světlem signalizace a docházelo k nehodám.

Proto se postupně od této barevné kombinace ustoupilo a nahradila ji kombinace, jakou známe dnes.

Výběr barev má navíc i své psychologické opodstatnění. Červená je dobře viditelná a své výstražné znamení, jako barva krve, má také v přírodě.

Je to barva, která v našem podvědomí vyvolává pocit nebezpečí a naléhavosti, což ji činí ideální pro signalizaci „stop“. Zelená naopak působí uklidňujícím dojmem.

Je spojena s přírodou, růstem a bezpečí, a proto je perfektní pro signalizaci „volno“ nebo „můžeš jet“. A oranžová?

Na barevné škále prostě leží mezi červenou a zelenou. Je kompromisem mezi varováním a volným průjezdem, a proto je ideální pro signalizaci „pozor“ nebo „připravte se na změnu“.

Její viditelnost je také vysoká za různých světelných podmínek, což je pro bezpečnost silničního provozu klíčové. Kombinace těchto tří barev je globálně přijata a srozumitelná, což je zásadní pro plynulost a bezpečnost dopravy.

Historie semaforového značení sahá až do 30. let 19. století.
Historie semaforového značení sahá až do 30. let 19. století.

Proč se liší skutečná a pocitová teplota vzduchu?

Za vším hledejme vlhkost. Vlhkost vzduchu je proměnlivá a závislá na různých okolnostech. Pro nás je nejpříjemnější vlhkost kolem 30–50 %. Taková úroveň vlhkosti je totiž ideální pro odpařování potu z povrchu těla.

Lidské tělo se ochlazuje primárně pocením, kdy se pot odpařuje z pokožky a odvádí teplo.

Jakákoliv vyšší hodnota vlhkosti způsobuje, že se pot hůře odpařuje. Cítíme se mnohem ulepenější a upocenější, ačkoliv je teplota stabilně stejná.

To je důvod, proč se v parném a vlhkém létě cítíme mnohem hůře, než když je stejně horko, ale vzduch je suchý.

Právě to způsobuje největší problémy v tropických koutech planety. Kombinace vysoké teploty a vysoké vlhkosti pak vytváří vražedný mix, kterému každoročně podlehne množství lidí.

Prakticky se „uvaří zevnitř“, protože je okolní teplota zahřívá a vlhkost neumožňuje vyventilovat teplo z těla pocením. Tento jev se nazývá tepelný stres a je extrémně nebezpečný pro lidské zdraví, vedoucí k úpalu a selhání orgánů.

Naopak v chladném počasí může vlhkost způsobit, že se cítíme chladněji, protože voda ve vzduchu efektivněji odvádí teplo z těla, ačkoli to není tak dramatické jako v případě vysokých teplot.

Pocitová teplota tedy zahrnuje nejen aktuální teplotu, ale také vlhkost, rychlost větru (větrné chlazení) a sluneční záření.

Od mechanismů působení léků, přes symboliku barev v našem každodenním životě, až po fascinující vliv vlhkosti na naše vnímání teploty – tyto zdánlivě běžné jevy skrývají překvapivě složité a zajímavé principy.

Porozumění těmto základním faktům nám může pomoci lépe se starat o své zdraví, bezpečněji se pohybovat v provozu a lépe rozumět světu kolem nás.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.webmd.com, www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.wikipedia.org/wiki/Heat_index, www.weather.gov/safety/heat-index, částečně AI
Foto: Shutterstok, Pixabay
Související články
Lifestyle
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lifestyle
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Lifestyle
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Lifestyle
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
reklama
záhady a tajemství
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Předloha pro Frankensteina: Alchymista Dippel a jeho temné experimenty
Román Frankenstein, dílo, které otřáslo světem literatury, má možná mnohem konkrétnější inspiraci, než se zdá. Podle jedné z teorií stál za postavou šíleného vědce Viktora Frankensteina německý teolog, lékař, alchymista a okultista Johann Conrad Dippel. Tento kontroverzní muž se narodil na hradě Frankenstein a proslul svými krutými experimenty a rituály. Ponořme se do života a […]
Záhady kolem hradu Buchlov: Tajemství jeho založení a nepotrestaná vražda
Sluhové najdou za svitu pochodní mrtvé tělo svého pána. Někdo ho probodl jeho vlastním rapírem. Podezřelý je nasnadě, jenže nic se nakonec neprokáže. Záhada vraždy staré téměř 450 let zůstává dodnes neobjasněna… Markomanská královna Fritigilda už ve 4. či 5. století měla nechat ve zdejších hlubokých hvozdech postavit hrad – dnešní Buchlov. Jiný příběh vypráví, že […]
Tajemství Tatarů a Hostýna: Bitva, která se nejspíš nikdy nekonala
Hora Hostýn láká poutníky, turisty i romantiky už po staletí. Kdysi dávno tu stávalo pravěké hradiště, později keltské oppidum a dnes tu najdeme baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Ale nejvíce fantazii dráždí dávná pověst, která vypráví o zázračné záchraně před Mongoly v roce 1241. Rok 1241 Evropou cloumá strach. Mongolské hordy, tehdy známé jako Tataři, se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz