Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy.
Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii.
Je úterý 12. června 1962 a dozorci přísně střežené věznice Alcatraz se vydávají na rutinní ranní kontrolu. Zdá se, že tři z vězňů ve svých celách pořád ještě spí.
Když chce jeden z dozorců zatřást Frankem Morrisem, aby ho vzbudil, to, co vypadalo jako vězňova hlava, z postele spadne na podlahu a roztříští se. Na lůžku není Morris, ale přikrytá hromada hadrů, vytvarovaná do tvaru lidského těla.
Překvapivě povedená maketa hlavy spočívající na polštáři je vyrobená ze sádry a papírmaše (směs drceného papíru, vody a lepidla), natřená růžovou barvou a polepená lidskými vlasy. Totéž dozorci nacházejí i v celách bratrů Anglinových.
Noční směna si tak myslela, že muži spí. Ti jsou přitom dávno pryč. Ve věznici na malém ostrůvku u západního pobřeží Spojených států se okamžitě spustí poplach, ale po uprchlících už není vidu ani slechu.

Věznice uprostřed moře
Věznice Alcatraz se nacházela na skalnatém ostrově v Sanfranciském zálivu, dva kilometry od nejbližší pevniny. Okolní oceán je studený a plný proudů, které by případného plavce odnesly bůhví kam.
Původně to byla námořní pevnost, brzy se z místa ale stalo vojenské vězení. V roce 1934 pak přešlo pod civilní správu a začali tam být vězněni zvlášť nebezpeční nebo problematičtí trestanci, kteří se pokoušeli z věznic na pevnině utéct nebo se jim to povedlo.
Z Alcatrazu se do té doby nepodařilo prokazatelně úspěšně uprchnout nikomu. Koho nechytily nebo nezastřelily stráže, utopil se v moři. To ale Morrise a Bratry Anglinovy nezastavilo.
Nenapravitelní zločinci
Dvaatřicetiletý John a jednatřicetiletý Clarence Anglin, zemědělští pomocníci z Georgie, kteří měli dalších dvanáct sourozenců, už spáchali řadu loupeží na benzínkách nebo v bankách.
V Alcatrazu skončili proto, že z věznice, kam je zavřeli po posledním bankovním přepadení, se několikrát pokusili uprchnout. Podobný osud za sebou měl jejich o pár let starší kumpán Frank Morris.

Ten byl od svých jedenácti let sirotek a brzy se zapletl do série zločinů. I on z předchozího vězení utekl – dopaden byl při dalším vloupání. Údajně oplýval nadprůměrnou inteligencí, a právě on se stal hlavním mozkem velmi složité a dobře promyšlené operace.
Útěk z Alcatrazu v roce 1962 zůstává jedním z největších nevyřešených kriminálních případů. Inteligence Franka Morrise a odhodlání bratrů Anglinových jim umožnilo překonat zdánlivě nepřekonatelné zabezpečení.
Ačkoliv oficiální stanovisko FBI hovoří o utonutí, nedostatek těl a občasné záhadné stopy nadále živí spekulace o tom, že se jim útěk skutečně podařil.
Případ i po více než šedesáti letech nepřestává fascinovat a připomíná lidskou vynalézavost i tváří v tvář beznaději.