Skip to content

Funkce lidského oka: Kam se hrabou fotoaparáty!

Zrak je pro člověka extrémně důležitým smyslem. Jeho prostřednictvím vnímáme své okolí, učíme se, a koneckonců hraje podstatnou roli i při výběru partnera. Víme však, jak tento náš nástroj funguje?

V živočišné říši existuje několik typů očí. Tři základní typy jsou prezentovány okem obratlovců, okem hlavonožců (například chobotnice) a složeným okem hmyzu.

02
Schéma oka.

Oko bývá často srovnáváno s fotoaparátem či kamerou. Přes veškerý technický pokrok a moderní technologie se však současné fotoaparáty lidskému oku ani zdaleka nepřibližují. Rozsah dynamiky vidění, vyvážení bílé barvy nebo ostření, v tom všem je oko jedinečné a techniku překonává.

03
Oči bývají to první, na co se v komunikaci s cizím člověkem zaměříme.

Lidské oko má jednoduchý objektiv o dvou členech. Tím vnějším je rohovka, vnitřním čočka. Zbarvená duhovka pak jako clona fotoaparátu redukuje množství světla vstupujícího do oka. To prostupuje sklivcem a na sítnici se pak vytvoří obraz.

Sítnici tvoří 130 milionů tyčinek pro citlivost vidění a 7 milionů čípků pro barevné vidění.

I feel complete when I'm with you
S postupujícím věkem zrak slábne, leč moderní medicína si již z řadou očních chorob umí poradit.

Největší koncentrace čípků je v takzvané žluté skvrně, tedy v místě nejostřejšího vidění. S nadsázkou tak lze říci, že lidské oko je 137 megapixelový fotoaparát. Sítnice je na rozdíl od filmu zakřivená a tudíž vnímá obraz poněkud jiným způsobem.

Oko a mozek jsou schopny vidět okolí až ve třech zorných úhlech, což se fotoaparátům asi kdy těžko podaří.

05
Originální způsob řešení, jak zabránit očím si odpočinout…

Za průměrných podmínek může lidské oko přesně zaznamenat detaily i ve světelných intenzitách o poměru 1 : 30 000 neboli 15 EV (velikost expozice) v jedné scéně. Přitom zvýšení o 1 EV zdvojnásobí množství dopadajícího světla.

Kvalitní barevný diafilm zaznamená stěží rozsah 1 : 32 neboli 5 EV digitální fotoaparáty se pak jodnotě 15 EV přibližují teprve v současnosti. Avšak lidské oko má při dobré adaptaci schopnosti dosáhnout hranice až 30 EV.

Foto: Askideas, Huffington Post, Pinterst, 21.STOLETÍ
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …