Domů     Fotbal v Protektorátu: Bombardovali čeští fanoušci Němce kameny?
Fotbal v Protektorátu: Bombardovali čeští fanoušci Němce kameny?

„Gól,“ bouří fanoušci na tribuně na pražské Letné. Vlastenecká fotbalová srdce jásají. Právě se podařilo poslat branku do sítě nenáviděných okupantů. Kromě míče na jejich adresu občas letí vzduchem i peprná nadávka, slupka z buráků nebo dokonce kámen…

„Čechům, kteří ve sportu, jak známo hrají velkou úlohu, bude i nadále ponechána volnost, aby si pořádali svoje zemské hry, ježto v německém sportu nemohou vystupovat lidé cizí krve,“ zazní od protektorátních představitelů už pár dní po vzniku nového státního útvaru, který se stal součástí třetí říše.

Němci tak chtějí demonstrovat klidný průběh okupace. České noviny ale spekulují, že sport čeká nucená přestávka. Vždyť přece platí zákaz shromažďování…

Mapa Protektorátu Čechy a Morava. Vyhlídky jsou neradostné, ale Češi si vynahradí třeba na Fotbale. FOTO: XrysD/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Mapa Protektorátu Čechy a Morava. Vyhlídky jsou neradostné, ale Češi si vynahradí třeba na Fotbale. FOTO: XrysD/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Klidná neděle

Okupanti ale další průběh fotbalové ligy velkoryse nechávají na vojenských velitelstvích v místě a následně na civilní správě wehrmachtu.

Pravidelné fotbalové neděle díky tomu nakonec pokračují, i když první neděli 19. března 1939 po obsazení země se hraje jenom v Pardubicích. Žižkovská Viktorka do Židenic raději neodjede.

Strach z protiněmeckých výtržností se ale zatím nenaplní, v Pardubicích probíhá všechno podle plánu. Čtyři tisícovky lidí na tribunách zůstávají v relativním klidu, a tak dostávají zelenou další zápasy.

Na pražské Letné se koná první okupační derby Sparty a Slavie už 26. března 1939. Tentokrát už přihlíží 25 tisíc fanoušků.

Fotbal se hraje válka neválka. Berlínský stadion, rok 1945. FOTO: flickr
Fotbal se hraje válka neválka. Berlínský stadion, rok 1945. FOTO: flickr

Konec profesionality

Smutný den české ligy ale přichází 1. května 1939. Němci ruší profesionální fotbal. Registrováno je u nás 455 profesionálních fotbalistů, kteří ovšem mají velké štěstí. Kluby je ani v téhle nelehké situaci nenechají na holičkách a postarají se o ně.

Příjem jim zajišťují mecenáši klubů, kteří dokážou zařídit i to, aby hráči nemuseli odejít na totální nasazení do říše. Všichni trpí nedostatkem potravin, proto přicházejí do módy benefiční zápasy klubů na venkově.

„Mám kus vepřového a k tomu sádlo,“ chlubí se plnou taškou po odehraném zápase jeden fotbalista druhému, který na svoji odměnu teprve čeká. Ani on ale nepřijde zkrátka.

Esem tehdejší liga se stává slavný Joseef Bican. FOTO: re-photo by David Sedlecký, Public domain, via Wikimedia Commons
Esem tehdejší liga se stává slavný Joseef Bican. FOTO: re-photo by David Sedlecký, Public domain, via Wikimedia Commons

Benefice za výslužku

Výjezd ven a benefice sponzorovaná místními řezníky nebo mlynáři znamená pro fotbalové hráče vítanou výslužku v podobě pořádné porce masa, sádla nebo mouky. Jídlo má větší cenu než peníze, zejména pro ty, kteří nemají žádné příbuzné nebo známé na venkově.

Podobné akce frčí navzdory velkému riziku. „Kontrola,“ zakřičí Němec procházející vlakovou soupravu. Fotbalista se k pečlivě hlídané tašce plné proviantu raději nehlásí. Předstírá, že s ní nemá nic společného. „Není moje.

Nechal ji tu asi nějaký cestující přede mnou,“ lže přesvědčivě. Podobný obchod je v Protektorátu zakázaný a na nádraží i ve vlaku probíhají kontroly. Přesto taška plná jídla na několik dnů nebo dokonce týdnů hráčům za ten risk stojí.

Okupanti táhněte domů

Poklidnou situaci na českých zápasech ale záhy rozčeří akce podstatně významnějšího kalibru.  8. června 1939 se na pražské Letné schází k utkání výběr Prahy a Berlína. Fanoušci si takový fotbalový svátek nemohou nechat ujít.

Dorazí jich 20 tisíc a od první sekundy zápasu je jasné, že tentokrát klid nebude. Obsazení republiky je ještě příliš čerstvou událostí a Češi mají proti Němcům řádně našlápnuto. Už během nástupu německých hráčů se z českých řad ozývají ostré výkřiky:

„Táhněte domů.“ Fandové samozřejmě nemají na mysli jenom berlínskou fotbalovou jedenáctku…

Vzduchem létaly šutry

Během zápasu to v kotli pořádně vře. Každou chvíli se ozývá ostrý hvizd. Češi dávají najevo nelibost vůči nepříteli nejenom na fotbalovém hřišti. Německý scénář, který předpokládá, že to Němci pražskému výběru pořádně natřou, nevyjde.

Utkání se nevyvíjí podle jejich představ. Domácí pošlou do sítě protivníka hned dva góly, zatímco soupeř ani jeden. Svodky Gestapa a Sicherheitsdienstu (Německá bezpečnostní služba) je pak nešetří.

Kromě výkřiků v úvodu utkání se netají ani tím, že směrem k Němcům vzduchem létaly i kameny a burákové slupky. Akce má ještě dohru ve známé Vaňhově restauraci, kde se fandové rozparádění výhrou poperou a zmlátí vojáky wehrmachtu.

Přelstí protektora

Říšskému sekretáři Protektorátu Čechy a Morava Karlu Hermannu Frankovi (1898-1946) dojde trpělivost.

Má konečně vítanou záminku zatočit nejenom s českým fotbalem.  „Nařídil uvalení čtrnáctidenního zákazu tohoto druhu sportovních akcí na území Protektorátu a představenstvo pražského svazu zodpovědné za českou stranu za zápas, mělo být na 14 dnů vzato do ochranné vazby,“ uvádí hlášení Sicherheitsdienstu.

Češi už nesmějí hrát v cizině a německé sportovní svazy už nemohou přijet k utkání na protektorátní území. Jenže naštěstí vlastenecky fotbalová srdce bijí i v členech Protektorátní vlády.

Její ministři tak vydání výnosu oddalují, dokud se do konce června neodehrají všechny ligové zápasy. Nacistická chapadla tak přelstí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
svět zločinu
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
reklama
svět zločinu
Somálští piráti útočí
Skupina somálských pirátů přepadá v únoru 2011 malou jachtu Quest se čtyřmi Američany na palubě. Chce ji odtáhnout a vyjednávat o výkupném. Když ale jednání selžou, rozhodnou se Somálci posádku unesené jachty zabít. Americké námořnictvo to však nenechá bez odezvy… Manželé Jean a Scott Adamovi z americké Kalifornie se rozhodují splnit si na stará kolena […]
Bill Benefiel: Slibuji ti bolestivou smrt!
Myšlenkami už je doma, proto nevěnuje dění na ulici pozornost. Najednou se proti ní zjeví muž v masce. Míří na ni zbraní, popadne ji a táhne uličkou. Zatlačí ji do nedaleké garáže. Ukáže na pusu, aby nedělala hluk, a mávne pistolí. Alicia pochopí. Musí mlčet, jinak ji zastřelí.  Obyčejná cesta z nákupu se pro sedmnáctiletou Alicii Elmorovou […]
Vrah Robert Black: Vezmu si všechno, co chci!
Skotský sériový vrah je v osmdesátých letech odsouzen za únos a vraždu tří dívek, nepřiznaných obětí je ale mnohem více. V roce 2011 je mu například prokázána vražda čtvrté dívky. Věk jeho obětí se pohybuje v rozmezí pěti až jedenácti let a těla prokazují stopy brutálního znásilnění. Dopaden je náhodou, a to během únosu další oběti, kterou mu […]
Klan Gettyů: Krutý osud uneseného vnuka ropného magnáta
Zmlátili ho a připoutali ho řetězem v nějaké tmavé díře, kde pořád kape voda. Nevidí přes pásku, ale vlhkost se tu dá cítit z plesnivějících zdí. Ví jenom, že po za něj chtějí výkupné, a to dokonce 17 milionů dolarů, ale zaplatí to jeho bohatý dědeček? To těžko, je to sice boháč, ale také skrblík […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet