Filmovým hitem loňského roku byl americký snímek Insterstellar. Ten vylíčil mezihvězdnou cestu, kdy lidstvo hledá nový domov. Země totiž pomalu umírá, sužuje jí sucho, prašné bouře, rostlinstvo hyne a kyslík z planety pomalu, ale jistě mizí…
Fikce? Opravdu by se mohlo stát, že kdysi úrodné kraje se promění v rozpukanou suchou plochu, a že poslední zbytky pšenice, okry či kukuřice napadne sněť. Kdo ví. V některých částech světa je však riziko kolapsu ekosystému nezanedbatelné.
Jednou z nejohroženějších oblastí je jihozápad a střed Spojených států. Lidé žijící v pásu od Jižní Dakoty přes Nebrasku, Colorado, Nové Mexiko až po Texas balancují na hraně.
Upozorňuje na to nová studie badatelů působících na Goddardově institutu pro vesmírné studie při NASA.Klimatické změny způsobené hromaděním skleníkových plynů v atmosféře se již projevují.
Ukázaly to nejen počítačové modely, ale i realita, déšť se zde stává stále vzácnějším. Jenže budoucnost bude podle vědců ještě horší. Tyto rozsáhlé končiny již za nedlouho má čekat nejhorší sucho za posledních tisíc let.
V případě Texasu a Velkých planin, jak se oblasti také říká, se sejdou dvě proměnné. K přirozeným změnám klimatu dochází všude, ovšem zde se v kombinaci s tímto faktorem objevuje i lidská činnost. Emise škodlivin se nedaří omezovat a důsledky se tak projevují.
Na přelomu 12. a 13. století lidstvo již podobnou suchou pohromu zažilo, byť tehdejší konání našich předků nemělo na situaci vliv. „Sucha trvala až půl století,“ řekl vedoucí studie Ben Cook.
Na biologické systémy měla tento stav katastrofální dopad, ze kterého se dlouho a obtížně vzpamatovávaly. Ale nemusíme chodit tak daleko do historie. Před osmdesáti lety postihla střed USA řada prachových bouří.
Ty donutily půl milionu Američanů opustit své domovy. Zasaženi byli nejen samotní lidé, ale pochopitelně i ekonomika, zejména pak zemědělství.
https://www.youtube.com/watch?v=zSWdZVtXT7E
Matematické modely a zkoumání letokruhů stromů naznačuje, že se Američané mohou za nějakých třicet až padesát let připravit na dlouhé nepřerušované sucho, které může trvat několik desetiletí. Jaké by byly důsledky, to si lze snadno představit.
Země obrácená v prach, bez života a s tím přicházející hlad a žízeň. Ovšem, podobné scénáře hrozí i na jiných místech planety. Autoři studie poukazují na fakt, že problémům se suchem se dá vyhnout.
Snížení emisí skleníkových plynů by podle nich mohlo hrozící katastrofy přinejmenším zmírnit. Každopádně na určité změny se musí nejen Američané připravit.