Skip to content

Film Pluto Nash: Proč se z něj stal takový propadák?

„Znám dva lidi, kterým se ten film líbí.“ žertuje Eddie Murphy (*1961), ale do smíchu mu nejspíš není. I když nad ním kritici zlomili hůl už dávno, diváci stále milovali jeho vyřídilku a chodili na všechno, v čem se objevil.

Od roku 2002 už to neplatí. Diváci ho poprvé ignorují.

max1033052931-frontback
Tušil Eddie Murphy katastrofu?

Sci-fi komedii Pluto Nash, ve které bojuje na Měsíci s mafiány, kteří ho chtějí připravit o živnost, však nepronásleduje smůla ani objektivní potíže. Je prostě jen nudná a nevtipná. Od roku 1985, kdy vzniká první verze, je scénář neustále přepisován a odkládán. Nakonec trvá 15 let než se dostane do výroby. A když je roku 2000 dokončen, je testovací předpremiéra tak katastrofální, že je na další dva roky uložen k ledu. Mezitím se ho tucet scénáristů snaží znovu přepsat, nejhorší pasáže jsou přetočeny. Ani to však nepomůže.

852full-the-adventures-of-pluto-nash-poster
Ani takové svaly k úspěchu nepomohly.

Risk tentokrát není zisk

Studio, v obavě z nepříznivých kritik, pustí film do kin bez novinářských projekcí. Spoléhá na Murphyho. Riskantní tah však nevyjde. Recenze jsou zdrcující a těch pár optimistů, kteří si koupí lístek, je znechuceno. Tržby stodvacetimilionové produkce nabité nákladnými triky dosáhnou pouhých 7 milionů dolarů. Když se připočítají náklady na distribuci a reklamní kampaň vyšplhá se ztráta až do výše, která v korunách odpovídá částce 2,771 miliardy!

235080_61be44
Takhle nějak to muselo vypadat při zveřejnění tržeb.

Konec kariéry

Murphy ztratí status finanční jistoty a špatně dopadne i režisér Ron Underwood (*1953). Před nešťastným rozhodnutím režírovat Pluto Nash měl našlápnuto k úspěšné kariéře. Jeho Dobrodruzi z velkoměsta byli hitem a romantická komedie Bez řečí měla příznivé kritiky i divácký ohlas. Teď skončí v televizi, kde ho živí natáčení levných seriálů.

rosario_dawson_eddie_murphy_pluto_nash_001
Murphymu se výlet do vesmíru nevyplatil.
Foto: imdb.com, listal.com, alchetron.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti Zobrazit více …