Domů     Filipovský zázrak: Zjevila se v roce 1866 na severu Čech Panna Marie?
Filipovský zázrak: Zjevila se v roce 1866 na severu Čech Panna Marie?

Je mrazivá lednová noc. V posteli leží nevyléčitelně nemocná třicetiletá žena, která čeká na to, až ji milosrdná smrt zbaví utrpení. Druhý den ráno však půjde zcela zdravá koupit chléb do místní pekárny.

Díky jejímu zázračnému uzdravení se malá vesnička Filipov na severu Čech stává ve 30. letech 20. století jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve střední Evropě.

Pro Magdalenu Kadeovou (1835–1905) z Filipova se život stává utrpením v pouhých devatenácti letech. Série vážných onemocnění zanechává trvalé následky a od podzimu roku 1864 zůstává mladá žena trvale upoutána na lůžko.

Na jaře roku 1865 se objeví navíc i hnisavé vředy, které se záhy rozšíří po celém těle.

Pečuje o ni její bratr Josef, jediný příbuzný. Její dva ošetřující lékaři, doktoři Görlich z nedalekého saského Gersdorfu a Ulbrich z Jiříkova konstatují, že Magdalenin stav je beznadějný.

Jiříkovský kaplan P. Franz Storch (1826-1901) uděluje nešťastné ženě 21. prosince 1865 svátost pomazání nemocných. Nečeká se již na nic jiného, než na její smrt. Kdy přijde?

Magdalena Kadeová na litografii z období okolo roku 1870
Magdalena Kadeová na litografii z období okolo roku 1870

Mé dítě, od nynějška se to hojí…

Uplynou tři týdny a v noci z 12. na 13. ledna 1866 ve čtyři hodiny ráno prý zalévá místnost, kde nemocná odpočívá, jasné světlo. Před postelí stojí zářící ženská postava s korunou na hlavě. Mladou ženu napadá, že je to Panna Marie a začíná se modlit:

„Velebí má duše Pána, můj duch jásá v Bohu, mém Spasiteli. Po těch slovech jsem slyšela hlas, neobvyklý hlas to byl, jiný, než jakým mluví lidé:

 „Mé dítě, od nynějška se uzdravíš.“   A v tom okamžiku postava zmizela a já už necítila žádnou bolest,“ diktuje později Magdalena do protokolu biskupské komise.

Ještě tu noc vstává z postele a druhý den se k úžasu všech sousedů pohybuje po vesnici jako zcela zdravý člověk. O události informoval veřejnost i tehdejší tisk.

Původní postel Magdaleny Kadeové
Původní postel Magdaleny Kadeové

Halucinace nebo živý sen?

Co se té noci událo? Mohlo se stát, že umírající, tělesně slabá a psychicky vyčerpaná žena mohla mít halucinace anebo přes bolesti na okamžik usnout a takzvaný „živý sen“ považovat za zjevení?

K poselství, které uslyšela, se pak upnout natolik, že spustila samoléčebné procesy v těle? Ne nadarmo se říká, že psychika úzce souvisí s tělesným zdravím. Nakolik je však možné, aby k celkovému uzdravení došlo doslova okamžitě?

Aby zmizely všechny neduhy, následky zánětů plic, pohrudnice i mozkových blan a zhoubná kožní nemoc? Každopádně náhlý ústup jejího onemocnění je dodnes z lékařského hlediska považován za mimořádnou a racionálně obtížně vysvětlitelnou záležitost.

Ranní bohoslužba na připomínku zázračného uzdravení
Ranní bohoslužba na připomínku zázračného uzdravení

Další zázrak: nepohyblivá dívka může chodit

Zpráva o zázraku přiláká takové množství poutníků, že již v květnu 1866 je v místnosti, kde se Panna Marie zjevila, vytvořena provizorní kaple. Církevní komise po důkladném prošetření vše okolností pouti do Filipova nezakazuje ani neomezuje.

Pokud by o zázraku pochybovala, zaujala by zcela jiné stanovisko. O rok později, při blížícím se prvním výročí zjevení Panny Marie, dochází k dalšímu uzdravení.

Nepohyblivou Magdalenu Langhansovou z Jiříkova uloží její příbuzní do postele, kde lehávala Magdalena Kadeová. Z domku odchází má dívka už odejít po svých. Jde o další zázrak? Nezafungovalo zde sugesce?

Dívka však předtím ležela 11 let se zdeformovanými končetinami, neschopná se sama pohybovat.

Novorománská bazilika Panny Marie Pomocné postavená na místě, kde došlo k zázračnému uzdravení
Novorománská bazilika Panny Marie Pomocné postavená na místě, kde došlo k zázračnému uzdravení

Kaple nestačí. Musí se postavit kostel

Brzy v místě zjevení díky iniciativě kaplana Storcha vyroste kaple, později i monumentální kostel podle návrhu vídeňského architekta Franze Hutzlera ( 1823 – 1882 ), zasvěcený Panně Marii Pomocnici křesťanů.  K jeho vysvěcení dochází 11. října 1885. Správa zdejšího poutního místa je svěřena řádu redemptoristů.

Uznání událostí ve Filipově potvrzuje oficiální prohlášení papeže Pia XI. (1857 – 1939), který u příležitosti 60. výročí mariánského zjevení  povyšuje kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v roce 1926 na „Baziliku minor“ a v září téhož roku je socha Panny Marie slavnostně korunována.

Ve třetí dekádě minulého století se pak místo zařadí mezi nejnavštěvovanější poutní místa v rámci střední Evropy a dostává přezdívku „Lurdy severních Čech“. Kolik přichází poutníků? Jejich průměrný počet před 2. světovou válkou je 100 tisíc ročně.

Místo zázraku čeká na nové poutníky 40 let

Po 2. světové válce nastávají pro poutní místo krušné časy. Redemptoristé jsou vyhnáni, jejich budovu později spravuje armáda a posléze zde funguje domov důchodců. Bazilika je zahrnuta do hraničního pásma, kam je vstup zakázán.

Prvním náznakem  oživení zašlé slávy tohoto místa je pouť ke 100. výročí zdejšího kostela v roce 1985.

Přijíždí poutníci z mnoha zemí a proto se slavnost koná pod dohledem státní bezpečnosti. Přesto se tímto datem začíná psát novodobá historie filipovské baziliky. Dnes ji navštěvují poutníci nejen z Česka, ale i z dalších zemí.

Hlavní poutní mše se zde stejně jako dříve koná v noci z 12. na 13. ledna ve 4 hodiny ráno a liturgické texty se čtou v latině, češtině i němčině.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem ENIGMA. Foto: www.jirikov.info, commons.wikimedia.org, www.cestaneobycejnehocloveka.cz
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhady a tajemství
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
věda a technika
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky. […]
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
reklama
věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn