Což takhle dát si dekadentní dostaveníčko v poušti, kde z písku trčí výjevy nejbizarnějších fantazií, na kolech jezdí spoře oblečení podivíni a uprostřed všeho plápolá dřevěný panák? Což takhle dát si festival Burning Man?
Geometricky uspořádané ležení v nevadské poušti uprostřed ničeho vypadá zdálky jako výřez ze sci-fi filmu. Zblízka se dojem jen umocní. V prachu a větru vystavují kreativci ve futuristických oděvech své přechodné instalace.
V centru všeho dění se tyčí obrovská vatra s dřevěným panákem. A jím to celé v roce 1986 začalo.
Od té doby se každoročně na přelomu srpna a září schází nejprve skupinka zvědavců, potom nadšenců a posléze i umělců, aby zcela bez zábran a omezení vypustili svého uměleckého Krakena.
Larry, Jerry a dřevák
Na počátku celého nápadu stojí snaha udělat tečku za jednou životní etapou, aniž by si kdo uvědomil, že to bude začátek etapy nové. „Pojďme…
pojďme zapálit muže, Jerry,“ telefonuje Larry Harvey (*1948) před letním slunovratem v roce 1986 svému příteli Jerry Jamesovi. Tak na pláži Baker Beach v San Francisku zaplápolá první Hořící muž.
Oheň na ztemnělém pobřeží přiláká hlouček zvědavců. Jeden hipík se dá do zpěvu. Nějaká dívka chytne paňácu za ruku, která figuře čouhá z plamenů. To se také stane prvním, zcela spontánním uměleckým počinem budoucího festivalu.
Otesánek roste
„První Burning Man byl jako rodinný piknik,“ vzpomíná Jerry. „A ten druhý jako větší rodinný piknik.“ Tak to jde dál.
Z pláže se přesunou do pouště, kde každý rok vyroste na jeden týden provizorní městečko Black Rock City, kterému ovšem nechybí pošta nebo letiště. V roce 2016 už v pustině stojí 316 uměleckých instalací a loni ležení čítalo komunitu o 60 000 nadšencích.
Za vstupné 650 dolarů přijdou účastníci čerpat a předávat dál inspiraci. V neposlední řadě, jak dodává Larry, „je to také pořádně pekelná párty.“ Kdo by se chtěl letos připojit, ještě je čas. Festival proběhne 26. srpna – 3. září na téma Já, Robot.