Domů     Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
9.6.2025

Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě.

Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi do historie „bakeliťáku“, který se stal součástí filmů i pražských ulic.

Trabant se stal spolu s Berlínskou zdí symbolem východního Německa. V socialistickém bloku se na dvoutaktní bezúdržbový stroj čekalo i deset let! Trabant si zahrál ve filmu Goodbye, Lenin!.

Ve východním Německu i u nás se pro mnohé stal splněným snem po vlastním autě, vyrobilo se jich kolem tří milionů kusů.

Jedním slovem minimalistický. Takový byl Trabant, vozítko ověšené přívlastky jako legendární či kultovní. Na voze, který se stal ekonomickou záchranou a symbolem východního bloku, nebylo nic navíc.

Žádná designová palubovka, žádné vychytávky, žádné pásy na zadních sedadlech. V interiéru, exteriéru i motoru bylo jen to, co bylo nezbytné. Díky tomu se „trabík“ řadil do kategorie levných vozů. Kdo si jej chtěl koupit, čekal na něj roky. I deset.

Doma ve východním Německu i dvacet. A zhruba stejně tak dlouho se i šetřilo. V roce 1978 stál Trabant P 601 S 36 500 Kčs (korun československých). A průměrná měsíční mzda byla tehdy kolem dvou tisíc korun.

(Například Škoda 100 tehdy stála kolem 45 000 Kčs a Škoda 110R Coupé 64 000 Kčs).

Trabanty vládly českým vesnicím.
Trabanty vládly českým vesnicím.

Automobilka vyslala do světa tři miliony trabantů

Trabant je označení automobilů, vyrobených v bývalém východním Německu (NDR) společností VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau (proto je na kapotě Trabantu stylizované písmeno S v kruhu).

Automobilka fungovala od roku 1957 a ukončila svoji éru chvíli po pádu železné opony, v roce 1991. Vyrobila kolem tří milionů kusů vozidel s titulem jednoduchý, spolehlivý a dostupný, zároveň technologicky zastaralý a nekvalitní.

Německé slovo Trabant znamená družice, satelit nebo souputník, průvodce. Trabanty byli nazýváni pěší vojáci konce středověku, dělávali doprovod nebo osobní stráž.

Název Trabant má ale odkazovat hlavně na dobu vesmírných výzkumů a technologického pokroku. Sovětský svaz tehdy totiž úspěšně vypustil do vesmíru družici Sputnik.

Místo plechů duroplast, zrezavět ale může taky

Ano, základní kostra tohoto vozidla je ocelová. O dalším tradičním materiálu ale nemůže být řeč. Díly karoserie jsou totiž z pevného duroplastu. A to je recyklovaný materiál, takže v dnešní době zaměřené na ekologii by možná zabodoval:

je směsí bavlněného odpadu a fenolové pryskyřice. Je fakt, že u Trabantů vysmívaný materiál se tradičně používá třeba při výrobě záchodových sedátek. Na druhou stranu, jako plast vyniká svojí odolností, tvrdostí, má stabilní rozměry a je odolný při hoření.

Nelze ovšem říci, že trabant nikdy nezrezaví. Jeho podvozek je na tom stejně jako u jiných aut.

Socialistické auto potřebovalo socialistického člověka

Nezapomenutelný modrý a smradlavý kouř. To je charakteristika trabantů s dvoutaktním motorem.

Posílá do ovzduší devětkrát více uhlovodíků a pětkrát více emisí oxidu uhelnatého než průměrné evropské auto roku 2007. Spotřeba je sedm litrů benzinu na 100 kilometrů. Zrychlení a samotná rychlost bídná.

Navíc vzhledem k tomu, že motor je dvoudobý, do 24litrové nádrže se musel přidávat olej. Zajímavost? Trabant neměl palivové čerpadlo. Nádrž byla nad motorem, benzin se lil přímo do ní, pod kapotu, k motoru mu pomáhala gravitace.

To ovšem zvyšovalo riziko požáru při čelní srážce. I palivoměru se socialistické vozy dočkaly až v roce 1977. Nevýhody ale byly vyváženy výhodami. Celé auto bylo prakticky bezporuchové.

Běžný socialistický člověk si vše zvládl opravit a vyladit doma dostupným nářadím, dokonce i vyměnit lehký motor.

Označení modelů vozu je úsporné

Ačkoli nejpopulárnější a nejznámější variantou vozu je Trabant 601, v průběhu let továrna ve Zwickau poslala do světa několik modelů. Jako první vyrazil do světa Trabant P50 (Trabant 500).

Vyráběl se pět let od roku 1957. Měl dvoudveřovou karoserii a motor o objemu 500 cm³. Jeho nástupce Trabant P60 (Trabant 600) jej vystřídal jen na dva roky. Rozdíl? Vzhledově minimální, zato motor byl vylepšený na objem 600 cm³.

Na osmadvacet let ovládl trh východního bloku další model, Trabant 601.

Poprvé sjel z výrobní linky v roce 1963 a ve výrobě se udržel až do roku 1991. Byl to nejoblíbenější model Trabantu, oproti svým předchůdcům vypadal moderněji a měl vylepšený motor. Nejdříve o objemu 600 cm³, později dokonce 1000 cm³.

Trabant 1.1 přišel na svět jako poslední roku 1990. Ačkoli měl modernější motor o objemu 1043 cm³ a další technologická vylepšení, svět si jej užil pouze do roku 1991, kdy výroba Trabantů definitivně skončila.

Trabant se stal spolu s Berlínskou zdí symbolem východního Německa.
Trabant se stal spolu s Berlínskou zdí symbolem východního Německa.

Je libo limuzínu, či kabriolet?

Vedle hlavních modelů existovaly různé varianty upravené podle speciálních potřeb. Například Trabant Universal byl kombi verzí Trabantů. Automobilka Sachsenring zvládla i malou dávku luxusu.

Stačilo prodloužit standardní verzi a na světě byla Trabant Limousine, která poskytla více prostoru pro cestující v zadní části vozu.

Na kombi verzi Trabantu Universal, ovšem s otevřenou nástavbou, byl založen model určený pro vojenské účely, nazvaný Trabant Kübelwagen.

Trochu parády a okázalé jízdy nabízela zase kabrio verze Trabantu 601. Trabant P 601 Kabriolet byl ovšem vyráběn jen v malých sériích.

Zvýšený podvozek a pevnější kostra

Neuvěřitelné vozítko se dočkalo i své off-road varianty. Měla zvýšenou světlou výšku a ochranné prvky pro jízdu v terénu. Dostala název Trabant Tramp.

Zvýšená verze Trabantu Universal robustnějšího vzhledu se honosila jménem Trabant Safari. Snadno zvládala terén a nezpevněné cesty. Nesmrtelné auto se dočkalo i své elektrické verze.

Vyrobeno bylo však jen málo kusů, do masové výroby Trabantu Elektro se automobilka nikdy nepustila. Možná tehdy předběhla svoji dobu a zájmy trhu. V roce 2009 to vypadalo, že legendární auto znovu ožije.

Na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (Německo) byl představen model moderního elektromobilu s názvem Trabant nT. Design vycházel z původního dvoudveřového kombi 601. Neokouzlil ovšem natolik, aby se rozjela jeho sériová výroba.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.trabant.cz, www.autobild.de, www.topgear.com, www.dw.com, www.youtube.com, částečně AI
Foto: Shutterstok, Pixabay
Související články
Historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská ráda
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Historie
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Historie
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
reklama
záhady a tajemství
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
reklama
věda a technika
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz