Domů     Fenomén ChatGPT: Opravdu víte, s kým si píšete?
Fenomén ChatGPT: Opravdu víte, s kým si píšete?
31.3.2023

Umí poradit, jak vyrobit atomovou bombu. Prošel přijímačkami na Pensylvánskou univerzitu se známkami B, tedy 2. Miliony lidí zrovna teď přemýšlí, jestli jim nějaká umělá inteligence (AI) nevezme práci. Sama říká, že „ne, že si váží lidské kreativity…“ Ale co když „halucinuje“?

Stane se ChatGPT i Vaším kamarádem? Foto: Pixabay
Stane se ChatGPT i Vaším kamarádem? Foto: Pixabay

Svět se (z)mění. Poslední týdny se skloňuje ve všech pádech fenomén umělé inteligence (AI). Konkrétně pak chatboti určení ke generování textu. Tím nejznámějším je ChatGPT. U mnohých vzbuzuje strach.

Tím spíš, že se pořád ještě učí, protože je „na světě“ teprve pět měsíců… Samotný pojem AI (artificial inteligence = umělá inteligence) je ale starý skoro 100 let.

Od prvních počítačů jsme se ale dostali do doby, kdy se překračují limity, které byly brány jako nemyslitelné. Dnes nás AI každým rokem nahrazuje ve více a více odvětvích.

Vítejte ve světě AI…

Svět se začíná sžívat s umělou inteligencí. Foto: Archiv
Svět se začíná sžívat s umělou inteligencí. Foto: Archiv

Otec AI

Alan Turing. Znáte ho. Britský matematik a génius se stal otcem umělé inteligence, která pomohla vyhrát druhou světovou válku. Jeho známý výrok „Navrhuji otázku: Mohou stroje myslet?“ byl v jeho době pouhým výkřikem do tmy.

Dnes je to však (i)relevantní otázka, protože umělá inteligence je děsivě „inteligentní“.

Počátky OpenAI

V prosinci roku 2015 vznikla nezisková organizace OpenAI. Jednalo se o malou společnost s velkým počátečním kapitálem a obrovskými cíli.

Mezi jejími zakladateli byl i slavný Elon Musk, který posléze organizaci opustil, neboť se bál, že by v budoucnosti měl konflikt zájmů, protože v jeho firmě Tesla také pracují na umělé inteligenci.

Společnost OpenAI byla založena na filozofii otevřené kolaborace i s konkurencí. Všechny své výzkumy a patenty byly a stále jsou sdíleny s veřejností. V roce 2019 se OpenAI stalo ziskovou firmou a započala další fáze vývoje.

Jak jsme se dostali k nejlepší textové AI?

V roce 2020 byl ohlášen GPT-3. Jednalo se o jazykový model, který čerpal z internetových databází a jeho cílem bylo odpovídat na otázky, překládat a generovat improvizovaný text. Z něho se poté stal DALL-E, který funguje doteď.

DALL-E bere věty nebo jednotlivá slova v textové formě a vytvoří z nich obrázek. Stačí napsat cokoliv. Doslova cokoliv. Napíšete: „Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku“ a dostanete několik možností, jak by takový pán vypadal.

Takhle…

Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku. Foto: DALL-E
Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku. Foto: DALL-E

A pak 30. listopadu 2022 byl představen revoluční program ChatGPT (generative pre-trained transofrmer = model strojového učení neuronové sítě), který se stal ve světě během pár týdnů vůdčí textovou umělou inteligencí.

Jde AI chatbot – program, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Byl a je stále velkým fenoménem. Během pěti dní se zaregistrovalo na webových stránkách přes milion lidí.

Program je starý teprve 4 měsíce a už se o něm mluví jako o konkurenci Googlu ve vyhledávání informací na internetu. Už v lednu 2023 dosáhl přes 100 milionů uživatelů. Známým sociálním sítím které také obletěly svět, to trvalo mnohem déle (př.: TikTok devět měsíců a Instagram dva a půl roku, pozn. red.).

Chatbot je ten, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Foto: Pixabay
Chatbot je ten, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Foto: Pixabay

Jak funguje?

Vše probíhá na webovém rozhraní. Jako první napíšete text do textového pole. Následuje tzv. tokenizace. Program rozdělí text na individuální slova a začne je analyzovat.

Tokenizovaný text se vloží do umělé neuronové sítě (struktura pro zpracování dat, která nahrazuje biologické neurony). Následně se vygenerují všechny pravděpodobné výstupy. Po zpracování ChatGPT vygeneruje finální výstupní odpověď.

Vývojáři pokládali programu otázky a hodnotili jejich správnost. Tím se program neustále zlepšoval, až dosáhl bodu, kdy se sám může učit. Uživatelé mohou na webu hodnotit, jak se jim odpověď líbila nebo nelíbila, a tím program dostává zpětnou vazbu.

Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele?. Foto: Pixabay
Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele?. Foto: Pixabay

Co vše dokáže?

Přestože ChatGPT bylo vyvinuto čistě pro předstírání lidské konverzace, tak má i mnoho jiných funkcí. Dokáže psát počítačový kód, eseje, odpovídat na testové otázky nebo dokonce skládat písně a básně.

Může také překládat, ale nyní má pouze 12 jazykových možností. Mezi nimi jsou nejvíce mluvené jazyky na světě (angličtina, španělština, čínština, ruština apod.).

Můžete mu položit jakékoliv otázky. Např.: Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele? Jak by ve 21. století Evropané kolonizovali Ameriku? Co by se stalo, kdyby se všechny státy Evropy přemístily do Afriky a naopak? Možnosti jsou opravdu nekonečné.

Limity

Program je stále ve své rané fázi, tudíž často dělá chyby. Především se jedná o možné scénáře, které ale nejde nijak faktologicky potvrdit. Jedná se o tzv. halucinaci umělé inteligence – AI si je tak jisté svou odpovědí, že ji bere jako čistý fakt.

Není však opodstatněná žádnými daty. ChatGPT také nemůže čerpat z dat, která jsou starší roku 2021 kvůli limitované databázi. V době psaní článku má také program problémy se servery, které často vypadávají.

AI by mělo samozřejmě být co nejvíce objektivní, nestranné a nemělo by vyjadřovat jakékoliv politické názory. Výzkumníci si však všimli, že ChatGPT má pro-enviromentální názory a má spíše levicově-liberální postoje.

Už nyní existuje program GPTZero, který analyzuje text a odhadne, zda vypadá jako něco vygenerované umělou inteligencí. Foto: Pixabay
Už nyní existuje program GPTZero, který analyzuje text a odhadne, zda vypadá jako něco vygenerované umělou inteligencí. Foto: Pixabay

O jakých pozitivech mluví média?

Už v prosinci 2022 The New York Times označilo ChatGPT jako „Nejlepší AI simulující konverzaci s člověkem, která kdy byla vydaná pro veřejnost.“ Magazín The Atlantic pak prohlásil:

„Jedná se o výbuch AI, který změní náš názor na to, jak pracujeme, jak myslíme, a co je vůbec lidská kreativita.“ Vyjádření Elona Muska bylo následující: „ChatGPT je hrozivě dobré.

Nejsme daleko od nebezpečně silné AI.“ Velkou efektivnost můžeme brát jako obrovské pozitivum. Je ale na místě být ostražitý a postupovat opatrně.

David Koryťák

Foto: Pixabay, Achiv, DALL-E
reklama
Související články
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Věda a technika
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Věda a technika
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Věda a technika
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od