Skip to content
reklama

Fenomén ChatGPT: Opravdu víte, s kým si píšete?

blank

Umí poradit, jak vyrobit atomovou bombu. Prošel přijímačkami na Pensylvánskou univerzitu se známkami B, tedy 2. Miliony lidí zrovna teď přemýšlí, jestli jim nějaká umělá inteligence (AI) nevezme práci.

Sama říká, že „ne, že si váží lidské kreativity…“ Ale co když „halucinuje“?

blank
Stane se ChatGPT i Vaším kamarádem? Foto: Pixabay

Svět se (z)mění. Poslední týdny se skloňuje ve všech pádech fenomén umělé inteligence (AI). Konkrétně pak chatboti určení ke generování textu. Tím nejznámějším je ChatGPT. U mnohých vzbuzuje strach. Tím spíš, že se pořád ještě učí, protože je „na světě“ teprve pět měsíců… Samotný pojem AI (artificial inteligence = umělá inteligence) je ale starý skoro 100 let.

Od prvních počítačů jsme se ale dostali do doby, kdy se překračují limity, které byly brány jako nemyslitelné. Dnes nás AI každým rokem nahrazuje ve více a více odvětvích.

Vítejte ve světě AI…

blank
Svět se začíná sžívat s umělou inteligencí. Foto: Archiv

Otec AI

Alan Turing. Znáte ho. Britský matematik a génius se stal otcem umělé inteligence, která pomohla vyhrát druhou světovou válku. Jeho známý výrok „Navrhuji otázku: Mohou stroje myslet?“ byl v jeho době pouhým výkřikem do tmy.

Dnes je to však (i)relevantní otázka, protože umělá inteligence je děsivě „inteligentní“.

Počátky OpenAI

V prosinci roku 2015 vznikla nezisková organizace OpenAI. Jednalo se o malou společnost s velkým počátečním kapitálem a obrovskými cíli. Mezi jejími zakladateli byl i slavný Elon Musk, který posléze organizaci opustil, neboť se bál, že by v budoucnosti měl konflikt zájmů, protože v jeho firmě Tesla také pracují na umělé inteligenci.

Společnost OpenAI byla založena na filozofii otevřené kolaborace i s konkurencí. Všechny své výzkumy a patenty byly a stále jsou sdíleny s veřejností. V roce 2019 se OpenAI stalo ziskovou firmou a započala další fáze vývoje.

Jak jsme se dostali k nejlepší textové AI?

V roce 2020 byl ohlášen GPT-3. Jednalo se o jazykový model, který čerpal z internetových databází a jeho cílem bylo odpovídat na otázky, překládat a generovat improvizovaný text. Z něho se poté stal DALL-E, který funguje doteď.

DALL-E bere věty nebo jednotlivá slova v textové formě a vytvoří z nich obrázek. Stačí napsat cokoliv. Doslova cokoliv. Napíšete: „Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku“ a dostanete několik možností, jak by takový pán vypadal.

Takhle…

blank
Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku. Foto: DALL-E

A pak 30. listopadu 2022 byl představen revoluční program ChatGPT (generative pre-trained transofrmer = model strojového učení neuronové sítě), který se stal ve světě během pár týdnů vůdčí textovou umělou inteligencí.

Jde AI chatbot – program, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Byl a je stále velkým fenoménem. Během pěti dní se zaregistrovalo na webových stránkách přes milion lidí. Program je starý teprve 4 měsíce a už se o něm mluví jako o konkurenci Googlu ve vyhledávání informací na internetu.

Už v lednu 2023 dosáhl přes 100 milionů uživatelů. Známým sociálním sítím které také obletěly svět, to trvalo mnohem déle (př.: TikTok devět měsíců a Instagram dva a půl roku, pozn. red.).

blank
Chatbot je ten, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Foto: Pixabay

Jak funguje?

Vše probíhá na webovém rozhraní. Jako první napíšete text do textového pole. Následuje tzv. tokenizace. Program rozdělí text na individuální slova a začne je analyzovat. Tokenizovaný text se vloží do umělé neuronové sítě (struktura pro zpracování dat, která nahrazuje biologické neurony).

Následně se vygenerují všechny pravděpodobné výstupy. Po zpracování ChatGPT vygeneruje finální výstupní odpověď.

Vývojáři pokládali programu otázky a hodnotili jejich správnost. Tím se program neustále zlepšoval, až dosáhl bodu, kdy se sám může učit. Uživatelé mohou na webu hodnotit, jak se jim odpověď líbila nebo nelíbila, a tím program dostává zpětnou vazbu.

blank
Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele?. Foto: Pixabay

Co vše dokáže?

Přestože ChatGPT bylo vyvinuto čistě pro předstírání lidské konverzace, tak má i mnoho jiných funkcí. Dokáže psát počítačový kód, eseje, odpovídat na testové otázky nebo dokonce skládat písně a básně.

Může také překládat, ale nyní má pouze 12 jazykových možností. Mezi nimi jsou nejvíce mluvené jazyky na světě (angličtina, španělština, čínština, ruština apod.).

Můžete mu položit jakékoliv otázky. Např.: Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele? Jak by ve 21. století Evropané kolonizovali Ameriku? Co by se stalo, kdyby se všechny státy Evropy přemístily do Afriky a naopak?

Možnosti jsou opravdu nekonečné.

Limity

Program je stále ve své rané fázi, tudíž často dělá chyby. Především se jedná o možné scénáře, které ale nejde nijak faktologicky potvrdit. Jedná se o tzv. halucinaci umělé inteligence – AI si je tak jisté svou odpovědí, že ji bere jako čistý fakt.

Není však opodstatněná žádnými daty. ChatGPT také nemůže čerpat z dat, která jsou starší roku 2021 kvůli limitované databázi. V době psaní článku má také program problémy se servery, které často vypadávají.

AI by mělo samozřejmě být co nejvíce objektivní, nestranné a nemělo by vyjadřovat jakékoliv politické názory. Výzkumníci si však všimli, že ChatGPT má pro-enviromentální názory a má spíše levicově-liberální postoje.

blank
Už nyní existuje program GPTZero, který analyzuje text a odhadne, zda vypadá jako něco vygenerované umělou inteligencí. Foto: Pixabay

O jakých pozitivech mluví média?

Už v prosinci 2022 The New York Times označilo ChatGPT jako „Nejlepší AI simulující konverzaci s člověkem, která kdy byla vydaná pro veřejnost.“ Magazín The Atlantic pak prohlásil: „Jedná se o výbuch AI, který změní náš názor na to, jak pracujeme, jak myslíme, a co je vůbec lidská kreativita.

“ Vyjádření Elona Muska bylo následující: „ChatGPT je hrozivě dobré. Nejsme daleko od nebezpečně silné AI.“ Velkou efektivnost můžeme brát jako obrovské pozitivum. Je ale na místě být ostražitý a postupovat opatrně.

David Koryťák

Foto: Pixabay, Achiv, DALL-E
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
V liberecké zoo se po 30 letech vylíhnul ohrožený sup hnědý
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo se po 30 letech...

V Zoo Liberec zažili radost, kterou 30 let nepamatují. V zázemí...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...
Pravěk neskončil? Případy novodobých pozorování prehistorických monster!
enigmaplus.cz

Pravěk neskončil? Případy...

Skutečnost, že před miliony let vládli naší planetě...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...
Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha