Domů     Fascinující svatováclavská koruna: Kam zmizel trn z Kristovy koruny?
Fascinující svatováclavská koruna: Kam zmizel trn z Kristovy koruny?
31.7.2024

Píše se rok 1346. Evropou obchází hladomor a desátý český král, toho času již slepý Jan Lucemburský (1296–1346), umírá v bitvě u severofrancouzského Kresčaku. Na trůn dosedá jeho syn, římsko-německý král Karel IV. (1316–1378).

Pro svou korunovaci nechá zhotovit jednu z nejkrásnějších korun středověké Evropy – zasvěcena bude svatému Václavovi (asi 907–935) a svou tajemnou důmyslností bude ohromovat i dnes.

Korunovační skvost se začne vyrábět již za života krále Jana a nemysleme si, že má jít o majetek nastávajícího vladaře. Naopak. Koruna má od počátku veřejnoprávní charakter – demonstruje spojení krále a země. Navíc jde o korunu relikviářovou.

Jsou v ní snad ostatky nějakého světce? Ne, ale v kříži na jejím vrcholu je uchováván údajný trn z trnové koruny Ježíše. Součást korunovačních klenotů se tak těší přímé papežské ochraně a čeští králové jsou tak symbolicky korunováni stejně, jako Kristus.

Tentýž rok vydává papež Klement VI. (1291–1352) bulu jasně určující, že má koruna spočinout na hlavě svatého Václava.

Sedm klíčů k pokladu

Zní to jako anachronismus. Jak posadit novou korunu na hlavu celá staletí mrtvého světce? Jednoduše. Václavova lebka si tou dobou hoví v relikviářové bustě ze zlaceného stříbra.

Posledním, komu se svatováclavská koruna právoplatně usadí na hlavě, je král a rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý (1793–1875).

Dnes je koruna spolu s žezlem a jablkem uschována v takzvané korunní komoře nad svatováclavskou kaplí katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Pokud byste k ní chtěli proniknout, potřebovali byste sedm klíčů.

Jeden má prezident České republiky, druhý předseda Senátu, třetí předseda Poslanecké sněmovny, další předseda vlády, primátor hlavního města Prahy a poslední dva mají v držení arcibiskup pražský a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta.

Kolik drahokamů najdeme na koruně?

Váží přesně 2,358 kilogramu a vyrobena je z 21 až 22karátového zlata v podobě milimetr silného plechu. Na relativně malém prostoru je umístěno neuvěřitelné množství drahokamů – celkem 96! Nechybějí mimo jiné jedny z největších safírů světa.

Dvě třetiny váhy představuje zlato, zbytek perly a drahokamy. Koruna je i s křížkem vysoká 19 centimetrů a tvoří ji čtyři pospojované díly. Pohromadě ji drží závlačky zakončené spinely. Kameny udržují na podkladu zlaté drápky.

Fotografie svatováclavské koruny pořízená před druhou světovou válkou. Foto: CC - volné dílo
Fotografie svatováclavské koruny pořízená před druhou světovou válkou. Foto: CC – volné dílo

Nasadil si Heydrich naši korunu?

Je listopad roku 1941 a prezident Emil Hácha (1872–1945) musí odevzdat všech 7 klíčů ke korunní komoře. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942) si zálibně prohlíží svatováclavskou korunu. Zkusí si ji i posadit na hlavu? Nevíme.

Jisté ale je, že když umírá 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce, legenda o ochranné moci svatováclavské koruny ožije. Podle ní každý, kdo ji bude neoprávněně nosit, do roka zemře.

Pověst přímo souvisí se vzácnou relikvií umístěnou v křížku na jejím vrcholu – údajným trnem z Kristovy koruny, který představuje symbol Ježíšova utrpení. Při restaurování vzácného klenotu v roce 2003 ale vyjde najevo, že dutina určená trnu je již prázdná!

Podlehl snad zubu času? Na koruně se zachová jen maličký latinský nápis, který prozrazuje, že tu trn skutečně byl: Tuto jest trn z koruny Páně.

Kde vzít zlato? Poslouží i manželčin pás

Zdálo by se, že ve středověku je zlata dost a královský rod přece nemůže mít problém skoupit drahé kameny. Jenže taková představa je naivní. Je pravděpodobné, že nová koruna vznikne přetvořením a důmyslným vylepšením starší přemyslovské koruny.

A to se týká jak části zlata, tak některých drahokamů. Spekuluje se, že z původní koruny pochází také křížek.

Francouzští králové darují našim panovníkům a jejich chotím několik vzácných trnů, osud většiny z nich lze i vystopovat, ovšem který konkrétní je v Karlově době dodán do koruny se bohužel neví. Recyklované jsou zřejmě i dva zlaté oblouky zastřešující korunu.

Mají šíři 27 milimetrů a k jejich výrobě posloužil svatební dar v podobě pásu, který dostane první manželka Karla IV. – krásná a srdečná Blanka z Valois (1316–1348). Temně červená čapka je pod ně vložena až roku 1723. Před ní má koruna mitru.

Korunovace Ferdinanda V. v roce 1836, kdy byla koruna naposled použita ke svému účelu. Foto: CC - volné dílo
Korunovace Ferdinanda V. v roce 1836, kdy byla koruna naposled použita ke svému účelu. Foto: CC – volné dílo

Odhalení po staletích: Rubín? Jen rubelit…

Turmalíny jsou podivuhodné kameny. Jde o hlavní nositele boru v zemské kůře. A právě pod turmalíny spadají minerály elbaity, které mohou mít v podstatě jakoukoliv barvu. Pokud jde o sytě růžovou až červenou, nazýváme je rubelity. Podobají se totiž rubínům.

A to tak, že na svatováclavské koruně mate jeden z nich dlouhá staletí. Středověká terminologie má s trochou nadsázky o drahých kamenech jasno: Je to červené? Je to karbunkulus! To ovšem může značit stejně tak rubín, rubelit, ale i třeba granáty či spinely.

Až novodobá expertíza v roce 1998 ukáže, že tenhle „rubín“, který je považován za vůbec největší zasazený do šperku, je ve skutečnosti rubelit. Ovšem: Možná pro změnu nejstarší použitý ve šperkařství!

Foto v úvodu: K. Pacovsky / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz