Domů     Fascinující svatováclavská koruna: Kam zmizel trn z Kristovy koruny?
Fascinující svatováclavská koruna: Kam zmizel trn z Kristovy koruny?
31.7.2024

Píše se rok 1346. Evropou obchází hladomor a desátý český král, toho času již slepý Jan Lucemburský (1296–1346), umírá v bitvě u severofrancouzského Kresčaku. Na trůn dosedá jeho syn, římsko-německý král Karel IV. (1316–1378).

Pro svou korunovaci nechá zhotovit jednu z nejkrásnějších korun středověké Evropy – zasvěcena bude svatému Václavovi (asi 907–935) a svou tajemnou důmyslností bude ohromovat i dnes.

Korunovační skvost se začne vyrábět již za života krále Jana a nemysleme si, že má jít o majetek nastávajícího vladaře. Naopak. Koruna má od počátku veřejnoprávní charakter – demonstruje spojení krále a země. Navíc jde o korunu relikviářovou.

Jsou v ní snad ostatky nějakého světce? Ne, ale v kříži na jejím vrcholu je uchováván údajný trn z trnové koruny Ježíše. Součást korunovačních klenotů se tak těší přímé papežské ochraně a čeští králové jsou tak symbolicky korunováni stejně, jako Kristus.

Tentýž rok vydává papež Klement VI. (1291–1352) bulu jasně určující, že má koruna spočinout na hlavě svatého Václava.

Sedm klíčů k pokladu

Zní to jako anachronismus. Jak posadit novou korunu na hlavu celá staletí mrtvého světce? Jednoduše. Václavova lebka si tou dobou hoví v relikviářové bustě ze zlaceného stříbra.

Posledním, komu se svatováclavská koruna právoplatně usadí na hlavě, je král a rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý (1793–1875).

Dnes je koruna spolu s žezlem a jablkem uschována v takzvané korunní komoře nad svatováclavskou kaplí katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Pokud byste k ní chtěli proniknout, potřebovali byste sedm klíčů.

Jeden má prezident České republiky, druhý předseda Senátu, třetí předseda Poslanecké sněmovny, další předseda vlády, primátor hlavního města Prahy a poslední dva mají v držení arcibiskup pražský a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta.

Kolik drahokamů najdeme na koruně?

Váží přesně 2,358 kilogramu a vyrobena je z 21 až 22karátového zlata v podobě milimetr silného plechu. Na relativně malém prostoru je umístěno neuvěřitelné množství drahokamů – celkem 96! Nechybějí mimo jiné jedny z největších safírů světa.

Dvě třetiny váhy představuje zlato, zbytek perly a drahokamy. Koruna je i s křížkem vysoká 19 centimetrů a tvoří ji čtyři pospojované díly. Pohromadě ji drží závlačky zakončené spinely. Kameny udržují na podkladu zlaté drápky.

Fotografie svatováclavské koruny pořízená před druhou světovou válkou. Foto: CC - volné dílo
Fotografie svatováclavské koruny pořízená před druhou světovou válkou. Foto: CC – volné dílo

Nasadil si Heydrich naši korunu?

Je listopad roku 1941 a prezident Emil Hácha (1872–1945) musí odevzdat všech 7 klíčů ke korunní komoře. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942) si zálibně prohlíží svatováclavskou korunu. Zkusí si ji i posadit na hlavu? Nevíme.

Jisté ale je, že když umírá 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce, legenda o ochranné moci svatováclavské koruny ožije. Podle ní každý, kdo ji bude neoprávněně nosit, do roka zemře.

Pověst přímo souvisí se vzácnou relikvií umístěnou v křížku na jejím vrcholu – údajným trnem z Kristovy koruny, který představuje symbol Ježíšova utrpení. Při restaurování vzácného klenotu v roce 2003 ale vyjde najevo, že dutina určená trnu je již prázdná!

Podlehl snad zubu času? Na koruně se zachová jen maličký latinský nápis, který prozrazuje, že tu trn skutečně byl: Tuto jest trn z koruny Páně.

Kde vzít zlato? Poslouží i manželčin pás

Zdálo by se, že ve středověku je zlata dost a královský rod přece nemůže mít problém skoupit drahé kameny. Jenže taková představa je naivní. Je pravděpodobné, že nová koruna vznikne přetvořením a důmyslným vylepšením starší přemyslovské koruny.

A to se týká jak části zlata, tak některých drahokamů. Spekuluje se, že z původní koruny pochází také křížek.

Francouzští králové darují našim panovníkům a jejich chotím několik vzácných trnů, osud většiny z nich lze i vystopovat, ovšem který konkrétní je v Karlově době dodán do koruny se bohužel neví. Recyklované jsou zřejmě i dva zlaté oblouky zastřešující korunu.

Mají šíři 27 milimetrů a k jejich výrobě posloužil svatební dar v podobě pásu, který dostane první manželka Karla IV. – krásná a srdečná Blanka z Valois (1316–1348). Temně červená čapka je pod ně vložena až roku 1723. Před ní má koruna mitru.

Korunovace Ferdinanda V. v roce 1836, kdy byla koruna naposled použita ke svému účelu. Foto: CC - volné dílo
Korunovace Ferdinanda V. v roce 1836, kdy byla koruna naposled použita ke svému účelu. Foto: CC – volné dílo

Odhalení po staletích: Rubín? Jen rubelit…

Turmalíny jsou podivuhodné kameny. Jde o hlavní nositele boru v zemské kůře. A právě pod turmalíny spadají minerály elbaity, které mohou mít v podstatě jakoukoliv barvu. Pokud jde o sytě růžovou až červenou, nazýváme je rubelity. Podobají se totiž rubínům.

A to tak, že na svatováclavské koruně mate jeden z nich dlouhá staletí. Středověká terminologie má s trochou nadsázky o drahých kamenech jasno: Je to červené? Je to karbunkulus! To ovšem může značit stejně tak rubín, rubelit, ale i třeba granáty či spinely.

Až novodobá expertíza v roce 1998 ukáže, že tenhle „rubín“, který je považován za vůbec největší zasazený do šperku, je ve skutečnosti rubelit. Ovšem: Možná pro změnu nejstarší použitý ve šperkařství!

Foto v úvodu: K. Pacovsky / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Záhady a tajemství
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Záhady a tajemství
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Záhady a tajemství
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
reklama
věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz