Domů     Fascinující cesta čaje
Fascinující cesta čaje
30.8.2023

Čaj mnozí z nás považují za běžnou součást každého dne. Historicky patřil k cenným surovinám a podle toho s ním bylo nakládáno. S čajem se odnepaměti pojila také řada rituálů, zejména v jeho čínské domovině a sousedním Japonsku.

V roce 1516 přivezli portugalští mořeplavci čaj do Evropy, kde se začala psát další důležitá část jeho historie…

 

Na začátku všeho je rostlina zvaná čajovník čínský. Jde o vytrvalý, stále zelený keř z čeledi čajovníkovitých, který za normálních okolností dorůstá výšky až 12 metrů.

Jeho výška se však zpravidla vhodným prořezávání udržuje okolo jednoho až jednoho a půl metru, aby sběrači snadno dosáhly na jeho lístky.

Nejvíce se čajovníku daří v subtropických oblastech, a to hlavně v jižní Číně, Japonsku, Indii, Indonésii, v Gruzii a Ázerbájdžánu, které se vyznačují stabilním počasím a dlouhým vegetačním obdobím. Čajové lístky se zde díky tomu mohou sbírat až pětkrát do roka.

Úžasné čajové terasy ve Vietnamu. I tam se pěstuje kvalitní čaj. FOTO: pxfuel
Úžasné čajové terasy ve Vietnamu. I tam se pěstuje kvalitní čaj. FOTO: pxfuel

Černý, zelený a bílý

Z keře se sbírá mladý pupen a dva až pět následujících lístků. Nejvyšší jakostí se pak označuje čaj, sestávající pouze z pupenu a dvou lístků.  Primárně dělíme čaje na bílé, zelené, oolongy a černé.

Liší se stupněm oxidace neboli fermentace, která pozitivně ovlivňuje chuť, vůni i barvu hotového čaje. Plnou fermentací prochází pouze černý čaj, částečnou pak oolong. Bílý a zelený čaj fermentací neprocházejí.

Za čaje se považují pouze výluhy čajovníku čínského, takže ovocné ani bylinné čaje skutečnými čaji nejsou.

Zažene hlad i únavu

Čaj má díky obsahu cenných látek velmi pozitivní účinky na organismus. Je zdrojem vitaminů B1, B2, A, E a C (je jeho nenahraditelným zdrojem v chudých oblastech, jako je Tibet nebo Mongolsko), draslíku, vápníku, hořčíku i železa.

Třísloviny v něm obsažené zase působí protizánětlivě, uklidňují žaludek a střeva a mají léčivé účinky na sliznice při nachlazení. Čaj také snižuje pocit hladu a únavy.

Čajové lístky jsou zdrojem cenných vitamínů a minerálů. FOTO: pxfuel
Čajové lístky jsou zdrojem cenných vitamínů a minerálů. FOTO: pxfuel

Legenda o čaji

O objevení čaje se traduje mnoho legend. V Indii se vypráví o princi Dharmovi, rozšiřujícím po Číně Buddhovo učení, v Japonsku zase o vytrvalém mnichu Bódhidharmovi, žvýkajícím čajové lístky během meditací.

Všechny legendy ale mají jedno společné, místem objevení čaje je podle nich jednoznačně Čína. Podle tamní legendy měl císař Shen Nung cestovat před 5000 lety po čínském venkově.

Během cesty přikázal, aby byla voda, kterou mu podávali, převařena, protože byla špinavá a nevhodná k pití. Vánek měl zavát do jeho šálku horké vody lístek z větvičky čajovníku.

Zvědavý císař nechal lístek louhovat, poté upil nápoje a byl překvapen jeho lahodnou chutí. Tak vznikla tradice pití čaje.

Původ v Číně, domov v Japonsku

Z Číny se čaj rozšířil i do sousedního Japonska, kde tomuto nápoji lidé prakticky podřídili svůj život. I dnes je pro Japonce čaj nedílnou součástí jejich života, pijí ho každý den. Nejoblíbenějším čajem je zelený Sencha.

Pokud se do něj přidá pražená nebroušená rýže, vzniká tzv. Genmaicha, nápoj, jehož chuť připomíná popcorn. Dalším čajem pro každodenní použití je méně kvalitní, žlutozelený čaj Bancha, který má vysoký obsah tříslovin.

Nejkvalitnějším japonským čajem je Matcha, který se v kamenném mlýnku rozemele na prach a poté se vyšlehává bambusovou metličkou do husté pěny.

V Japonsku (ale i v Číně) je rozšířená praxe čajového obřadu, při kterém se připravuje a následně pije kvalitní čaj. FOTO: Stephane D'Alu/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
V Japonsku (ale i v Číně) je rozšířená praxe čajového obřadu, při kterém se připravuje a následně pije kvalitní čaj. FOTO: Stephane D’Alu/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Indové vděčí za čaj Angličanům

V dnešní době produkuje téměř třetinu celkové světové sklizně čaje Indie. Vděčí za to ovšem Angličanům, kteří chtěli v 19. století vyzkoušet jeho pěstování ve své kolonii, a nikoli ho dovážet z Číny.

Semenům tajně přivezeným z Číny se v oblasti nedařilo, Britové ale v Assamu objevili několik divoce rostoucích čajovníků, které zkultivovali spolu s čínskými.

Dnes je náhorní plošina táhnoucí se po obou březích Brahmaputry nejrozlehlejší oblastí na světě produkující černý čaj. Po úspěchu v Assamu se začal pěstovat čaj i v horské oblasti Darjeelingu a následně na Cejlonu, dnešní Srí Lance. Čaje z obou těchto lokalit patří dnes k těm vůbec nejoceňovanějším.

Sladký a kořeněný indický čaj

Zatímco Číňané i Japonci pijí čaj bez jakýkoli ochucovadel, Indové si do něj po anglicku přidávají mléko a sladí ho cukrem.

Ovšem stejně jako celá jejich kuchyně musí být i čaj voňavě kořeněný, a tak si do něj přidávají také kardamom, skořici, zázvor, hřebíček a další druhy voňavého koření.

Rušné indické ulice se hemží prodejci čaje, čajvály, kteří čaj nalévají do hliněných šálků na jedno použití. Tradicí je zde i šálek čaje před spaním, inspirovaný Brity.

V Indii se často pije masala - kořeněný mléčný a slazený čaj. FOTO: Miansari66/Creative Commons/Public Domain
V Indii se často pije masala – kořeněný mléčný a slazený čaj. FOTO: Miansari66/Creative Commons/Public Domain

Tibetská časujma

V Tibetu a Mongolsku je příprava čaje díky vysokohorským podmínkám velmi specifická. Tibetský nápoj nazývaný časujma je spojením čaje, rozpuštěného jačího másla, soli a případně campy neboli mouky z vysokohorského ječmene.

Čaj se dlouho vaří, až z něj vznikne velmi silný výluh. Ten se poté se všemi dalšími ingrediencemi míchá a šlehá ve vysoké nádobě, podobné máselnici.

Hotová časujma má vysokou energetickou hodnotu a v drsných tibetských podmínkách je nenahraditelným zdrojem energie a vitaminů, které v nápoji zůstávají i díky tomu, že ve vysoké nadmořské výšce je bod varu vody nižší než 100 °C.

Ruský národní nápoj

Velice populárním je čaj v Rusku, kde je takříkajíc národním nápojem, který se pije při každé příležitosti, a to převážně slazený. Často se dochucuje medem nebo marmeládou, případně se usrkává přes kostku cukru položenou na jazyku.

Čaj se do země dostal v druhé polovině 16. století, když ho mongolský chán daroval carskému poslovi, který ho dovezl samotnému carovi. Jemu natolik zachutnal, že přikázal pravidelné dovážení čaje do Ruska.

Nezbytným nástrojem k jeho přípravě je samovar, ohřevná kovová nádoba s malou konvičkou, v níž je koncentrovaný čajový výluh. Jím se podle požadované síly čaje naplní šálek a dolije se horkou vodou.

Ruské samovary, nádoby určené na vaření vody pro přípravu ruského čaje. FOTO: Torin-ru/Creative Commons/Volné dílo
Ruské samovary, nádoby určené na vaření vody pro přípravu ruského čaje. FOTO: Torin-ru/Creative Commons/Volné dílo

Britský čaj o páté

S málokterou zemí je čaj spjat tak jako s Anglií. Britský fenomén odpoledního čaje je celosvětově proslulý. Zavedla ho na počátku 19. století Anna, sedmá vévodkyně z Bedfordu, a jedna z dam královny Viktorie.

Jejím zvykem byla obrovská snídaně, následovaná malým obědem a pozdní večeří. Každé odpoledne zažívala vévodkyně prohlubující se pocit hladu. Jednoho odpoledne proto nakázala svým služebníkům, aby v jejím budoáru přichystali čaj a dortíky.

A tak vznikl Five O’clock Tea neboli čaj o páté. Čaj je i v dnešní době pro Angličany nedílnou součástí každého dne, ostatně pijí ho v podstatě od rána do večera.

Bostonské pití čaje

S Amerikou je pak čaj spojen především prostřednictvím tzv. Bostonského pití čaje (1773) – tedy protestu, který de facto předznamenal boj za americkou nezávislost.

Málokdo však ví, že čaj se do Ameriky dostal nejspíše ještě dříve než do Anglie, a to díky přistěhovalcům z Holandska.

Brzy se rozšířil po celé zemi, osadníci v odlehlejších koutech země však nevěděli, jak s ním naložit, a tak se zde vyvinul zcela odlišný způsob přípravy. Čaj se ve vodě vařil tak dlouho, až vznikl hustý černý výluh. Povařené lístky pak osadníci osolili a pojídali spolu s máslem.

Zrození čajových pytlíků i ledového čaje

Amerika dala rovněž vzniknout, vlastně omylem, sáčkovému čaji. Dovozce čaje Thomas Sullivan nabízel svým zákazníkům vzorky čaje v malých hedvábných pytlíčcích. Američané intuitivně vhodili pytlík do vroucí vody a čekali na výsledek.

Ten se ovšem nedostavil, protože hedvábný pytlík nebyl dostatečně propustný. Na Thomase Sullivana se začali vršit stížnosti. On však nepropadl panice a vytvořil čajové pytlíky z propustného materiálu, které už slavily úspěch.

Zejména v horkých měsících si pak Američané vychutnávají ledově vychlazený ice tea. S ním přišel v roce 1904 další obchodník Richard Blenchynden, který chtěl na světovém veletrhu v Saint Louis Američanům představit indický černý čaj.

V horku ale nikdo neměl na teplý nápoj ani pomyšlení. Obchodník proto přidal do čaje led.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
reklama
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je