Domů     Falešný syn slavného otce
Falešný syn slavného otce
14.12.2022

Výřečnost, smysl pro humor, jiskra v oku i jistý šarm. Všechny tyto předpoklady, jak okouzlit společnost, tento mladík má. A tak není divu, že se mu podaří husarský kousek. Dokáže nespočet lidí přesvědčit, že je synáčkem hvězdy první kategorie.

Hádej, kdo dnes přijde na večeři. Jestli se vám při této větě vybaví skvělý herec Sidney Poitier (*1927), pak máte již odpověď na otázku, kteréhopak slavného tatínka si kdysi neznámý mladík David Hampton (1964–2003) přisvojil. Problém je, že „adopce“ je zcela nelegální a jedná se o jeden velký podvod.

Máme slavné táty!

David přitom přijde na svět v Buffalu coby nejstarší syn advokáta a v 17 letech se přestěhuje do New Yorku, aby zde našel štěstí. Jak později vzpomíná jedna z jeho kamarádek, právnička Susan V. Tipographová:

„New York bylo pro něj to pravé místo. Věřil, že právě tam žijí báječní lidé.“ Městem se David protlouká dva roky, než konečně narazí na svou životní příležitost.

Jednoho večera se společně s kamarádem pokouší dostat do proslulého klubu Studio 54. Když je hlídač u vchodu nechce vpustit, přijde dvojice přátel s výmluvnou historkou – David se prohlašuje za syna Sidneyho Poitiera, jeho kamarád zase za potomka herce Gregoryho Pecka (1916–2003).

Až na vrchol společnosti

Lest mladíkům vyjde. Když vyšla jednou, může se to podařit znovu. Vidina peněz, slávy a života v luxusu je pro Davida silným motivem. Neváhá zlepšovat své vystupování, znalosti historie či literatury, aby dokázal okouzlit společnost.

Přesně tu společnost, jejíž se hodlá stát nedílnou součástí – americkou smetánku a umělecké mistry.

Ukradený poklad

Povedený trik s falešnými identitami Davida natolik osmělí, že se rozhodne jít svou nekalou cestou ještě dál. Ukradne adresář studenta Roberta Stammerse celý napěchovaný velice užitečnými kontakty.

Později se snaží svět přesvědčit, že mu notýsek zůstal omylem sám ležet v batohu, ale i kdyby to náhodou byla výjimečně pravda, Hampton se rozhodně nezdráhá využít všechna cenná telefonní čísla ke svému prospěchu.

Sidney Poitier v době své největší slávy FOTO: ebay / Creative Commons / volné dílo
Sidney Poitier v době své největší slávy FOTO: ebay / Creative Commons / volné dílo

Historka o přepadení prochází

„Jsem… jsem spolužákem vašeho syna, jmenuji se David… David Poitier. Moc se omlouvám, že váš vyrušuji, ale… přepadli mě, uhodili mě do hlavy, já… Já nevím, co si počít…,“ blekotá hlas v telefonu a prosí o pomoc.

Volané osoby ani nenapadne, že si z nich někdo může takto ošklivě vystřelit. V drtivé většině proto vždy nabídnou Davidovi nejen svou účast. „Když už jsou tak ochotní, co z nich nevymámit ještě víc?“ napadá vždy Hamptona a zkouší, kam až může zajít.

Je až neuvěřitelné, co všechno mu prochází. Jeho oběti mu pravidelně nabízejí nocleh, dobré jídlo a ještě peníze. Vždyť David je tak vtipný a milý mladý muž!

Za pár dní přijede

Až příliš důvěřiví lidé si vždy rádi vyslechnou mladíkovo povídání, které se jen hemží historkami ze života s jeho „tatínkem“ a mnohdy si i přisvojí malé roličky v jeho filmech. Ovšem Sidney Poitier nemá ani tušení, že po New Yorku běhá jeho „syn“.

Ten přitom často používá podobný příběh – Sidney Poitier má už jen za pár dní přijet do hotelu Pierre, a tak Davidovi jeho hostitelé nezřídka kdy nabídnou nocleh a útočiště rovnou na oněch několik dní.

David je chytrý, ví, jak na to, a tak nabídky využije na jednu až dvě noci, vezme si nějaký příspěvek, a pak se vypaří.

Nenaletí jen podivínský malíř

Slavných lidí, kteří skočí Davidu Hamptonovi na špek, je až úctyhodné množství.

Na seznamu nechybí jména jako Gary Alan Sinise (*1955), který je známý především jako poručík Dan z filmu Forrest Gump nebo detektiv Mac Taylor z Kriminálky New York, herečka Melanie Griffith (*1957), ale ani módní návrhář Calvin Klein (*1942).

Jediný, kdo zůstane vůči Davidovu šarmu imunní, je malíř Andy Warhol (1928–1987), přestože na něj zkouší mladík svou fintu hned několikrát.

Gary Sinise ve filmu Forrest Gump / FOTO: lakesbutta  Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Gary Sinise ve filmu Forrest Gump / FOTO: lakesbutta  Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Vzniká mistrovské dílo

Osudovou dohru má Hamptonův podvod v případě editora magazínu Newsweek Osborna Elliotta (1924–2008). Manželé Elliottovi totiž ráno svého hosta nachytají ve vlastní posteli s nahým mužem!

David letí z domu a naštvaný editor se svěří s celým příběhem svému příteli – dramatikovi Johnu Guaremu (*1938). Co víc, Guare je z jeho vyprávění nadšený! Okamžitě se pustí do psaní scénáře inspirovaného Hamptonovým podvodem.

Hra Šest stupňů odloučení nakonec slaví obrovský úspěch. „Je to mistrovské dílo!“ hodnotí ji dokonce obávaný kritik z New York Times Frank Hart Rich (*1949).

Právo na vlastní život

Zde ale příběh nekončí. Hra získává v roce 1993 i filmovou verzi, kde se role Davida ujímá sám Will Smith (*1968). Ovšem Hampton, odjakživa hnán touhou po slávě a úspěchu, nelení.

Okamžitě svolává novináře, najímá si právníka celebrit Richarda Goluba a hodlá se s Guarem soudit – za to, že se dramatik inspiroval bez souhlasu jeho životem, jej žaluje o 100 milionů dolarů!

Je čas jít dál

Soud se ovšem nenechá vyvést z rovnováhy a jeho výtky neuzná. Naopak sám David je ten, kdo končí ve vězení, a to rovnou několikrát. Prvně putuje z Manhattanu rovnou za mříže 18. října 1983 a pobude si tam 22 měsíců.

Podruhé je zatčen za pronásledování Johna Guareho a výhružky smrtí. Ovšem čím jiným se po propuštění živit, když jediné, co skutečně umí, jsou podvody? Jisté je, že se z New Yorku musí přesunout dál, někam, kde ho ještě neznají.

Novinářům neunikne

Hampton tak začne cestovat po Americe a pokračuje ve svých tricích s falešnou identitou.

V roce 1996 se mu podaří další neskutečný kousek, když napálí coby Antonio de Montilio, syn bohatého lékaře z Kolumbie, rovnou dvě rodiny, které bydlí jen kousek od sebe.

Jenže jeho touha po slávě jej začíná dohánět – Hamptonův obličej už je tou dobou novinářům dobře známý, a tak jej neustále podrobují interview. Podvodník tak končí opakovaně ve vězení, vždy se ale dostane brzy zase ven.

Sidney Poitier v roce 2000 FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Sidney Poitier v roce 2000 FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Zpátky na místě činu

New York ho však stále láká, a tak se sem zase rád vrací. Jednou se dokonce snaží přesvědčit manažera divadla, že je právě on hercem, který ve hře Johna Guareho ztvárnil syna Sidneyho Poitiera.

Přivolané policii pak tvrdí, že s oním manažerem nikdy nemluvil a navíc dodává, že sám je obětí podvodníka vydávajícího se za představitele Davida Hamptona. „Víte, to se mi stává pořád,“ zní jeho odzbrojující reakce.

Až do dna, příteli!

O tom, jak výtečným a charismatickým podvodníkem David Hampton je, svědčí i případ jeho poslední oběti z října roku 2001. Tou je jistý Peter Bedevian, který se vydává tentokrát s „Davidem Hampton-Montiliem“ na schůzku.

Hampton z muže nejprve vyláká 1000 dolarů na dva lístky na charitativní akci pro podporu obětí útoku z 11. září, poté jej vezme do luxusní restaurace. Dvojice si užívá, David svého společníka baví a pobízí k nákupu těch nejlepších panáků whisky.

To nejlepší rande

Jak Bedevian vzpomíná, David je nadmíru vnímavý posluchač a člověk se s ním cítí velmi dobře a je středem pozornosti. Po všem tom dobrém jídle a pití se nakonec David zvedne a odskočí si na toaletu. Ke stolu se však už nevrátí.

Když je Peter Bedevian upozorněn policií, že jej právě napálil slavný zkušený podvodník jménem David Hampton, muž si posteskne: „Upřímně? Bylo to to nejlepší rande, které jsem kdy měl!“

Foto: nicolasramospintado / Creative Commons / volné dílo, lakesbutta  Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, ebay / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz