Skip to content
reklama
reklama

Falešná propaganda: Komunisté chtěli nahradit Vánoce Stalinem

Obří plakát o rozměrech 9 x 12 metrů visí 21. prosince 1949 na Národním muzeu v Praze. Na každého, kdo se ten den jenom mihne na Václavském náměstí, z něj shlížejí podezíravé oči sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina.

Nikdo jim neunikne a vánoční atmosféru tu vlastně nic nepřipomíná…

Už v září 1949 přikazuje Ústřední výbor komunistické strany vytvořit „vládní výbor pro oslavu sedmdesátých narozenin Josifa Vissarionoviče Stalina“. Předsedá mu tehdejší ministr informací a osvěty Václav Kopecký (1897–1961). Kovaný komunista rozesílá do každého města i vesnice směrnice, které nařizují, jak se má československý lid správně připravit na oslavy životního jubilea uctívaného generalissima Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953).

blank
Na vánoční stromeček měli lidé zapomenout. FOTO: publicdomainpictures

Zaostřeno na děti

V prosinci 1949 se všude místo zelených stromečků nacházejí Stalinovy plakáty ve všech velikostech. Vyrábějí se tabule nazvané Obrázky ze života generalissima Stalina, které zachycují jeho život od dětství až k sedmdesátinám.

Krášlí výlohy obchodů místo vánočních ozdob. Tisk překypuje záplavou oslavných ód na sovětského vůdce. Na vybranou nemají ani časopisy pro mládež. I ty dostanou za úkol popsat dětem Stalinovy zásluhy.

A když už ne jeho zásluhy, tedy alespoň upozornit na to, že američtí imperialisté nikdy nespí. „Však dokavad jsou v světě paliči, je třeba hlídat před nimi náš dům, aby nevzplálo to něžné jehličí, požárem od nadílky pum,“ píše Michal Sedloň (1919–1982) v básni Vánoce 1949.

blank
Vánoce se neměly nést v duchu starých tradic, ale komunistické propagandy. FOTO: pixabay

Ženy besedují o vůdci

Ideální dárek blízkým? První díl Stalinových spisů, kterého rotačky vychrlí na předvánoční trh 150 000 kusů! Poetičtěji zaměření čtenáři mohou sáhnout po básni Stalin od Vítězslava Nezvala (1900–1958). I tento titul vychází v obrovském nákladu. Československé ženy místo tradičního pečení cukroví míří na besedy o Stalinovi. „Už jsem byla na páté,“ chlubí se prý jedna své kolegyni z továrny. „Já dokonce na šesté,“ trumfne ji pyšně oslovená.

Takových besed proběhne v Československu skoro 14 000. Rozhlas pouští do éteru místo koled budovatelské písně…

blank
Důležitějšími než oblíbené svátky se staly Stalinovy narozeniny. FOTO: US Army Signal Corps/Creative Commons/Public domain

Vymyšlené datum

Oslavné tirády musí potlačit tradiční Vánoce, které mají pro komunisty nebezpečné náboženské poselství. Nejraději by je prostě zrušili jediným škrtem pera, jenže dobře vědí, že to nejde. Proto zvolí mazanější taktiku.

„Svátkům je třeba dát nový obsah,“ zaznívá na stranických sekretariátech a oslavy Stalinova jubilea se stávají vítanou záminkou. Manželka tehdejšího čs. prezidenta Marta Gottwaldová (1899–1953) se ve svém rozhlasovém vánočním projevu zmíní o snížení cen některých potravin, a dokonce o jejich mimořádném vyřazení z přídělového systému.

Lidé na to po dobách válečného nedostatku slyší. Mnozí po zkušenostech z války opravdu věří v lepší zítřky v čele se Sovětským svazem. Brzy jim je ale zkazí první politické procesy, znárodňování a všudypřítomná lež – včetně té, že se Stalin narodil 21. prosince.

Ve skutečnosti se tak stalo už 18. prosince, a to roku 1878. Sedmdesátiny tak slavil již o rok dříve. To se však československým komunistům nehodilo do krámu, a tak pravdu zamlčeli, aby propaganda splnila svůj účel.

blank
K hrdinům Vánoc se zařadil i Klement Gottwald. FOTO: ČTK/Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Štědrá nadílka

Hrdinou prvních „komunistických“ Vánoc v roce 1948 se stává prezident Klement Gottwald (1896–1953). V novinách Rudé právo vychází 25. prosince 1948 jeho obrázek u vánočního stromečku. Tradiční vánoční hvězdu nahrazuje ta rudá, komunistická.

A dárečků je spousta, třeba nová ústava nebo dvouletka, hospodářský plán na obnovu státu. „Lid takto projevuje svou lásku a vděčnost za neocenitelnou práci, kterou Klement Gottwald vykonal pro republiku a lepší život všech pracujících,“ komentuje dění popisek.

Ostatně, na své si přijdou i pracující, kteří dostanou navíc půl kila cukru a 100 gramů sádla. Ti nejpilnější pak dostanou ještě vánoční balíčky s různým obsahem od kávy až po nedostatkové dámské punčochy.

Foto: depositphotos, publicdomainpictures, pixabay, Creative Commons, Úvodní fotografie: depositphotos
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Pochopila jsem, že zkouška žárlivosti se nevyplácí
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že zkouška...

Byla to moje nejlepší...
Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Volva dvou světů: Milionové auto a auto za miliony
21stoleti.cz

Volva dvou světů: Milionové...

I ve 21. století existují...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...