Domů     Extrémní gastronomie aneb Co byste nechtěli mít nikdy na talíři?
Extrémní gastronomie aneb Co byste nechtěli mít nikdy na talíři?
18.12.2019

Už delší dobu se hovoří o tom, že potravinou příštího století budou nejrůznější švábi, cvrčci a sarančata. Ovšem v mnoha kuchyních světa můžeme už dnes najít pokrmy, které by většina z nás polkla jen stěží. Nebo byste si dali tyto vybrané delikatesy?

Shiokara

Kde se jí: Japonsko

O co jde: zkvašené maso mořských živočichů

Základem tohoto populárního japonského pokrmu je maso a vnitřnosti mořských živočichů, nejčastěji krabů, tuňáků, ryb ayu, chobotnic nebo drobných korýšů.

Malé kousky syrového masa se naloží do nahnědlé pasty, připravené ze soli (10–30 %), oleje, bylin, a přes síto propasírovaných vnitřností daného mořského tvora. Někdy se ještě směs obohatí o fíky nebo praženou rýži.

Pak se uloží do uzavřené nádoby a nechá fermentovat (kvasit), někdy až měsíc. Výsledný pokrm je narůžovělé barvy jako kečup smíchaný s majonézou, s konzistencí medu, maso v něm má gelovitou strukturu. Jídlo překvapuje pronikavou vůni a výraznou rybí chutí.

Aby byli schopni Japonci jídlo pozřít, zapíjejí jej velkým množstvím rýžové kořalky.
Aby byli schopni Japonci jídlo pozřít, zapíjejí jej velkým množstvím rýžové kořalky.

Hákarl

Kde se jí: Island

O co jde: kvašené maso ze žraloka

Islandská specialita zvaná hákarl se připravuje ze syrového masa žraloka malohlavého nebo žraloka velikého. Protože krev těchto paryb obsahuje velké množství močoviny, je jejich maso pro člověka jedovaté.

Vyžaduje proto speciální úpravu, spočívající v kvašení pod velkým tlakem, při kterém močovina z masa odteče. V minulosti jej Islanďané zahrabávali do písku a zatěžovali velkými kameny, dnes se používají speciální plastové kontejnery.

V nich maso zůstane naložené alespoň 6 týdnů, pak se nařeže na pruhy a suší v průvanu dalších 4 až 5 týdnů. Následně se z něj odstraní tmavý povlak a nakrájí se na kostičky, které se napichují párátky.

Jídlo má specifický pach po amoniaku a pikantní chuť, připomínající uleželý sýr.

Hákarl se dělá ze žraločího masa.
Hákarl se dělá ze žraločího masa.

Tepa

Kde se jí: Aljaška

O co jde: fermentované rybí hlavy

Tradiční pokrm Eskymáků představují hlavy bílých ryb, které se přikryté pytlovinou fermentují v sudu, jež se na týden až měsíc zakope pod zem. Zčernalé hlavy (ne nadarmo přezdívané smrduté) se pak jí zmrzlé jako předkrm či dezert.

Na krátkou dobu byly tradiční dřevěné sudy pro přípravu tepy nahrazeny plastovými, což na Aljašce vedlo k prudkému zvýšení množství otrav botulotoxinem (u nás známým jako klobásový jed), jemuž prostředí bez přístupu vzduchu obzvlášť svědčí. Eskymáci se proto brzy vrátili ke klasické metodě přípravy.

Eskymáci si takto připravují hlavy ryb.
Eskymáci si takto připravují hlavy ryb.

Stoleté vejce

Kde se jí: Čína

O co jde: vejce naložené ve vápně a jílu

Specialitou čínské kuchyně je tzv. stoleté vejce či také vejce dynastie Ming. K jeho přípravě se používají klasická slepičí, případně kachní nebo křepelčí vejce. Ta se syrová obalí směsí vápna, jílu a rýžových plev a nechají se minimálně tři měsíce uzrát.

Vápno zvýší zásaditost uvnitř vejce až na pH 12. Ve výsledku pak bílek zrosolovatí a zabarví se jantarově, zatímco ze žloutku se stane tmavošedá až tmavozelená mazlavá hmota.

Černé vejce se podává jako předkrm se zázvorem a sójovou omáčkou, nebo jako součást zeleninového salátu, případně jako příloha k rýžové kaši, zvané kondží.

Černé vejce je typickou součástí čínské kuchyně.
Černé vejce je typickou součástí čínské kuchyně.

Casu marzu

Kde se jí: Sardinie

O co jde: sýr infikovaný larvami

Casu marzu, v překladu „shnilý sýr“, se vyrábí na Sardinii z místní varianty sýra Pecorino Sardo. Ten se záměrně infikuje larvami sýrorodky drobné, které jsou průhledně bíle, měří kolem 8 mm a umí vyskočit až do výšky 15 cm.

Sýr se musí konzumovat včas, tedy dokud jsou larvy uvnitř něho ještě živé, jinak může být toxický. I tak má pronikavou čpavou chuť, která na jazyku zůstane dlouho.

Lidem, kteří na něj nejsou zvyklí, může sýr způsobit alergickou reakci, ale pokud strávník netrpí alergií přímo na tyto larvy, většinou se mu nic nestane.

Výrobu casu marzu zakázala Evropská unie.
Výrobu casu marzu zakázala Evropská unie.

Kiviak

Kde se jí: Grónsko

O co jde: tuleň nacpaný rozkládajícími se ptáky

Inuité, žijící na severu Grónska, si nádobu pro fermentovaní vytvořili z těla dospělého tuleně. Toho lovili na začátku jara, aby měl ještě dostatečnou vrstvu podkožního tuku.

Pak ho vykuchali a odřezali z něj tuk, přičemž tyto zbytky vyvařili a použili na zalití nového obsahu tuleního břicha. Tím se stala ptačí mláďata, nejčastěji alky malé, případně kajky či papuchalkové, která sesbírali v hnízdech na útesech.

Musela být všechna stejně stará, aby jejich kvašení uvnitř tuleně probíhalo rovnoměrně. Do tuleně se jich vešlo 400 až 600 kusů, pak bylo jeho břicho zašito. Tato „konzerva“ následně odpočívala na chladném místě 3 až 18 měsíců. Poté byla otevřena.

Jednotlivým ptáčkům Inuité zkušeně za zobák utrhli hlavu a vnitřek ptáka, rozloženého včetně kostí, vypili.

Nejčastěji se k pokrmů používají alky.
Nejčastěji se k pokrmů používají alky.

Losí čenich

Kde se jí: Aljaška, Finsko, Norsko, Kanada

O co jde: uvařený čenich losa evropského či amerického

Losí čenich si rádi dopřávali především indiáni Kutčinové, kteří žijí na Aljašce za polárním kruhem, postupně ho lidé začali konzumovat také při loveckých hodech ve Finsku, Norsku a Kanadě.

Z losa získají lovci až 250 kilogramů kvalitního masa, největší lahůdku však pro ně představuje losí čenich, ač je tvořen především chrupavčitou tkání, která je pro člověka prakticky nestravitelná.

Čenich vážící asi 2 kg se od hlavy oddělí sekerou, začistí se a až hodinu se z něj opalují chlupy nad ohněm. Poté se nakrájí na plátky a naloží od slaného láku.

V něm může setrvat až několik týdnů, pak se plátky jedí syrové, nebo se po několika hodinách vyjmou a vaří 2–3 hodiny. Následuje druhé převaření, po němž má maso podobu rosolovitých hrudek, které se srkají, nebo polykají vcelku.

Pro indiány na Aljašce je největší lahůdka losí čenich.
Pro indiány na Aljašce je největší lahůdka losí čenich.

Bosintang

Kde se jí: Severní Korea

O co jde: vývar ze psího masa

Čechy, proslulé pejskaře, by snědení této polévky, jejímž základem je psí maso, zřejmě stálo hodně přemáhání. V korejské kultuře má ale tento pokrm dlouhou historii. Záznamy o konzumaci psího masa zde sahají až do starověku.

O polévce Bosintang se dokonce tvrdí, že zvyšuje mužnost. Připravuje se tak, že se psí maso vaří se zeleninou, hlavně se zelenými cibulkami, lístky perily křovité a pampeliškami, a ochucuje se tradičním kořením včetně rostliny označované jako korejská máta.

Polévka má údajně zvyšovat mužnost.
Polévka má údajně zvyšovat mužnost.

Oko tuňáka

Kde se jí: Japonsko, Tchaj-wan, Čína, Vietnam

O co jde: oční bulvy tuňáka obecného

Pro mnoho lidí je konzumací očí jiných živočichů nepředstavitelná, ve východní Asii se naopak pojídání očí tuňáků těší takové oblibě, že jich je v obchodech nedostatek a musejí se dovážet zmražené z Norska.

Oko vážící až půl kilogramu se připravuje narychlo, kdy se obrácené zorničkou vzhůru jen prohřeje, aby byl sklivec tekutější a vynikla jeho přirozené slaná chuť. Servíruje se se sójovou omáčkou nebo rýžovým octem.

Případně se oko může uvařit, v mírném varu ale nesmí být déle než 5 minut, jinak by popraskalo. Jí se pouze sklivec a tkáň držící zorničku, případně část svaloviny podél hlavního nervu.

Oko tuňáka je velmi výživné, obsahuje řadu prospěšných tuků.
Oko tuňáka je velmi výživné, obsahuje řadu prospěšných tuků.

Vařený kaloň

Kde se jí: Mariánské ostrovy, Guam, Palau, Papua-Nová Guinea

O co jde: maso zaživa vařeného netopýra

Korálové ostrovy v Tichomoří jsou, vyjma ryb, chudé na živočišné zdroje bílkovin. Jejich obyvatelé si proto jídelníček zpestřují neobvyklou lahůdkou, vařeným kaloňem mariánským.

Nejoblíbenější úpravou je dušení jejich masa se zeleninou, případně příprava netopýří polévky. Vaření má však několik úskalí. Tím prvním je, že se musí netopýr vařit zaživa, aby se z něj uvolnily potřebné živiny.

Dalším je pach močoviny, který se z vařeného masa line, a třetím nebezpečí nejrůznějších nemocí. Netopýři mariánští jedí semena cykasů, která jsou bohatá na jedovaté neurotoxiny, a zároveň hnojena DDT. Oni jsou vůči nim odolní, lidé ne.

Také přenáší nejrůznější bakterie a viry a způsobují onemocnění svými příznaky podobné Parkinsonově chorobě.

Maso kaloně může být velmi nebezpečné.
Maso kaloně může být velmi nebezpečné.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
reklama
věda a technika
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
reklama
věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz