Skip to content

Německá kapitulace v Arktidě proběhla v družné atmosféře

„Moji nadřízení chtějí, abych vás požádal, abyste se mi vzdal,“ praví velmi nejistým hlasem norský kapitán veliteli německé posádky na Arktidě. „Jenže nevím, jak se takové věci dělají,“ dodá ještě rozechvělejším tónem.

Německý velitel na něj s úsměvem pohlédne, vyndá na stůl svoji pistoli a zahlásí: „Tímto se vám oficiálně vzdávám.“

Když v září 1939 vypukne druhá světová válka, kromě zřejmých důsledků se Německo dostává do mezinárodní izolace i na poli meteorologie. Informace o počasí jsou přitom klíčové pro vlastní vojenský postup i předvídání možných útoků ze strany nepřítele.

„Zatímco Spojenci mohli díky své téměř neomezené letecké i námořní nadvládě mít meteostanice ve všech důležitých oblastech, Němci byli nuceni hledat způsoby, jak si z těchto těžko dostupných míst získávat zprávy sami,“ píše současná kanadská spisovatelka Shirlee S. Mathesonová. Za tímto účelem se Německo rozhodne vybudovat síť meteorologických základen.

Němečtí polárníci se před odjezdem museli naučit vše od ošetření ran až po vytrhávání zubů.

Potíže s medvědy Německá výprava čítající 11 členů vedená zkušeným Wilhelmem Degem (1910–1979) se na místo určení dostane ponorkou. Od chvíle, kdy jsou vysazeni na pobřeží Špicberek, není cesty zpět. Netrvá to dlouho a objeví se první potíže.

Nikoliv od válečných nepřátel, nýbrž ze strany „místních“, tj. ledních medvědů, jejichž lovecké útoky musí Němci pravidelně odrážet. Po jednom incidentu polárníci vycházejí ven již jen minimálně po dvou a ozbrojeni puškami.

Nutno podotknout, že navzdory nebezpečí, které lední predátoři pro výpravu skýtají, existují fotografie, na nichž si Němci hrají s polárními medvíďaty.

Jediným vážným problémem byli polární medvědi.

„Máme vše, kromě piva“ Němce zde kromě medvědů sužují i mrazivé teploty klesající až k minus 40 stupňům Celsia a náladu jim nelepší ani polární noc, která na Špicberkách trvá dlouhých 128 dní! Nebezpečí trudomyslnosti na místě, kde hynou sobi a každého přepadne smutek, dovršuje fakt, že ačkoliv mají polárníci zásoby proviantu na dobré dva roky, něco jim přece jenom chybí.

„Byla to nezapomenutelná zkušenost. Měli jsme vše, kromě piva,“ posteskl si v roce 2010 jeden ze členů tehdejší výpravy, Siegfried Czapka.

Polární stanice Haudegen, postavená německou posádkou, stojí na arktické planině opuštěná dodnes.

Odříznuti od světa? Všeobecnou tíseň završí depeše z Berlína, kterou na arktické stanici obdrží v květnu 1945. Z jejího obsahu se dozví o německé kapitulaci a též dostanou pokyny ke zničení veškerého vybavení včetně vysílačky.

V tom, co se dělo dále, se zdroje různí. Podle jedněch Němci rozkazy splní do puntíku, čímž se zcela zbaví možnosti navázat jakýkoliv kontakt, podle druhých si vysílačku ponechají a po několika měsících radiového ticha začnou po spojeneckých vlnách vysílat nouzové volání o pomoc.

Jako pravděpodobnější se jeví druhá varianta, neboť 3. září 1945 se u základny objeví norská loď Blasel. Dege její posádku pozve dovnitř na občerstvení a za pár okamžiků spolu usrkávají horkou kávu. Pak už zbývá jen vyřešit zřejmý účel jejich setkání.

Wilhelm Dege byl jako velitel výpravy vybrán i proto, že v oblasti Špicberek již v minulosti byl.

Jak se vlastně vzdává? „Co se děje, kapitáne?“ zeptá se Dege Albertsena, když si všimne jeho rostoucí nervozity u jídelního stolu. Nor vysvětlí, že jej musí oficiálně požádat o kapitulaci. „Tak proč mě nepožádáte?“ podiví se německý velitel, načež mu jeho protějšek vysvětlí, že neví, jak se ty to věci formálně dělají.

Když se všichni dochechtají absurditě celé situace, Dege se ujme jejího řešení. Z pouzdra na opasku vytáhne svoji pistoli a Albertsenovi ji se slovy oficiální kapitulace odevzdá. Norský kapitán se ještě zeptá, zdali si jí může nechat, načež Dege narychlo sepíše kapitulační listinu.

Tím je celá věc dokonána. Ještě téhož dne se všichni seberou a z místa navždy odjedou. Němci několik měsíců stráví v norském zajetí, ale po jejich uplynutí jsou konečně posláni domů za svými rodinami.

Foto: Wikimedia, Geografické archivy, Armyweb
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Nejděsivější náhody historie lidstva
enigmaplus.cz

Nejděsivější náhody...

V historii se stalo spoustu...
Policejní médium Angela McGhee pomohla vyřešit případ pohřešované ženy
enigmaplus.cz

Policejní médium Angela McGhee...

Britské médium Angela McGhee využívá jasnovidectví...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Snímek fotografa z opavské univerzity uspěl v NASA
21stoleti.cz

Snímek fotografa z opavské...

V soboru 31. července 2021 publikoval americký...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
epochanacestach.cz

Plzeňské podzemí: Tajemný...

Jste zvědaví a máte...